Nasze supermoce

wpis w: Dookoła Pracy | 40

       Cześć! Chcemy Wam zaproponować jeden, ale duży cel do realizacji: POZNAĆ SIEBIE, swoje talenty i na tym budować 🙂 Szlifować swoje mocne strony jak diament, aby uzyskiwać mistrzostwo 🙂


Pamiętacie jak pisaliśmy artykuł na temat talentów i koncentracji na mocnych stronach? Dla nowych czytelników jeszcze raz go przypominamy: TUTAJ.
My nieustannie drążymy ten temat, aby znaleźć receptę również dla siebie i im częściej podążamy drogą talentów, tym więcej radości nam to przynosi. Przy okazji świąt postanowiliśmy skorzystać z testów Gallupa i zobaczyć, jakie drzemią w nas super moce! 🙂 Wyniki nas nie dziwią, natomiast byliśmy zaskoczeni, że mamy prawie identyczną kombinację!


Klaudia:

Top 1: Maximizer (Maksymalista)
Top 2: Learner (Uczenie się)
Top 3: Achiever (Osiąganie)
Top 4: individualization (Indywidualizacja)
Top 5: Futuristic (Wizjoner)


Łukasz:

Top 1: Learner (Uczenie się)
Top 2: Restorative (Naprawianie)
Top 3: Futuristic (Wizjoner)
Top 4: individualization (Indywidualizacja)
Top 5: Achiever (Osiąganie)

Zgodnie z typologią Gallupa, każdy człowiek ma kombinację 5 dominujących talentów, które odpowiadają za wiodące wzorce zachowania, myślenia, czy odczuwania. Cała gama talentów przedstawia się następująco:


A jak przejawiają się nasze talenty w praktyce? Jakie postrzegamy ich wady i zalety? 🙂

Maximizer – Maksymalista

Klaudia:

Kim jest ten maksymalista? To osoba, która skupia się na mocnych stronach, by stymulować rozwój osobisty i doskonałość grupy.To osoba, która uwielbia przekształcać coś, co działa dobrze, w coś doskonałego.
Ten talent mnie nie zaskoczył. Być może jego wyrazem może być istnienie tego bloga, na którym pokazujemy Wam, że warto robić coś, co jest zgodne z talentami i wartościami danej osoby, by uzyskać mistrzostwo. Pojawia się również podczas pracy grupowej, gdzie jestem największym zwolennikiem tego, aby podzielić się zadaniami tak, aby każdy robił to, w czym czuje się najsilniejszy.
Dostrzegam go również wtedy, gdy mam cokolwiek przygotować: czy to projekt, czy raport, prezentację, czy też idąc na rozmowę kwalifikacyjną. Wielokrotnie słyszałam: „wow, to wymagało bardzo dużo pracy”, „jest pani świetnie przygotowana”
Maksymalista nie zadowala się przeciętnością.  Tego nie ma w słowniku takiej osoby. Nie ma tego w moim słowniku. I to w różnych dziedzinach.
Blaski i cienie tego talentu?
Na pewno pozytywna stroną tego talentu jest to, że dobrego jego zrozumienie pozwala prawidłowo ukierunkować swoje działania i uzyskać jak najwyższą efektywność. Druga kwestia, to rozwijanie innych przez wzmacnianie ich dobrych cech – to bardzo pomaga w pracy zespołowej i buduje pozytywną atmosferę.
Cienie? Bycie maksymalistą jest czasochłonne! Ten maksymalista często przeszkadza w odpuszczaniu sobie.  Nie zawsze trzeba dawać z siebie 200%, aby uzyskiwać świetne efekty! Dla maksymalisty to nie jest zawsze takie oczywiste i dla mnie osobiście jest to temat, który chcę przepracować w najbliższym roku.


Learner – Uczenie się

Klaudia:

Uwielbiam się uczyć. Możliwość poznawania różnych perspektyw, osób, które osiągnęły mistrzostwo w swojej dziedzinie (tu ujawnia się ponownie maksymalista), uczenie się nowych rzeczy, poszerzanie wiedzy, uczestnictwo w konferencjach,  kursach, szkoleniach, to dla mnie źródło nowej energii!
Ostatnio zaczynam dostrzegać większą dojrzałość tego talentu. Dotychczas poszerzałam wiedzę w bardzo wielu obszarach tematycznych, a moja uwaga była przez to rozproszona. Obecnie, pracuję mocno nad dziedzinami, które faktycznie są dla mnie ważne. Nadal jeszcze nie jest to zminimalizowane do naprawdę kluczowych aspektów, ale być może taki mój urok, że lubię wszechstronność? 😛 W kontekście czytania książek biznesowych stwierdziłam, że teraz z każdej książki chcę wdrożyć choć jedną z prezentowanych w niej rzeczy w życie i zaobserwować, co się zadzieje 😛
Blaski i cienie tego talentu?
Bardzo się przydaje na tak zmiennym rynku pracy. Dzięki niemu mam sporą elastyczność w kontekście pracy. Wychodzę z założenia, że w każdym momencie można zmienić swoją zawodową drogę i nauczyć się nowych kompetencji. Szczęśliwie dla mnie, nauka przychodzi mi ze sporą łatwością, a ja sama bardzo lubię doświadczać, testować nowe rozwiązania. Co więcej, ten mój Learner objawia się również w tym, że tą wiedzą chcę dzielić się z innymi i uwielbiam prowadzić szkolenia, mentoringi.

Łukasz:

Jestem osobą, która uczy się cały czas, ale nie wynika to tylko z radości uczenia się. Czasami wręcz nie lubię tego. Moja motywacja do nauki wynika z polepszania swojej sytuacji zawodowej. Przykład?
Gdy uczyłem się programowania, wynikało to z chęci zmiany pracy na lepszą i możliwości uzyskania pełnej niezależności (praca jako digital nomad) 🙂
Gdy  uczyłem się baz danych, było to powiązane z praktycznym podejściem do poszukiwania siebie i znalezienia swojej wymarzonej pracy.
Gdy uczyłem się WordPressa, wynikało to z chęci samodzielnego stworzenia strony internetowej i bloga Dookoła Pracy.
Teraz uczę się niemieckiego i wynika to z chęci „zabezpieczenia się” – dzięki niemieckiemu, na wrocławskim rynku pracy w połączeniu z umiejętnościami technicznymi otwierają się przede mną bardzo ciekawe, lepiej płatne, międzynarodowe projekty.
Dodam jeszcze, że uwielbiam się uczyć nowych rzeczy, a ta nauka powiązana jest ściśle z rozwiązywaniem problemów technicznych, które wciągają mnie na maxa!


Restorative – Naprawianie

Łukasz:

Połączenie Learnera z Restorativem tworzy kombinację, dzięki której mogę stawać się coraz lepszy w danym temacie (zwłaszcza w technicznych zagadnieniach). Zawsze drążę temat do końca, tak aby poznać optymalne rozwiązanie, rozwiązać skomplikowany problem. Żadne półśrodki mnie nie interesują.
Minusy:
Przez to, iż kocham rozwiązywać problemy, to czasami potrafię sobie utrudnić zadanie i zamiast wybrać najprostszy wariant próbuję wszystkich, włącznie z najtrudniejszymi, co powoduje dużą utratę czasu.


Achiever – Osiąganie

Klaudia:

Achiever w połączeniu z Maksymalistą I Learnerem, to iście wybuchowa mieszanka, która powoduje, że można określić mnie mianem człowieka czynu. Uwielbiam działać! Rutyna i brak dynamiki wyprowadzają mnie z równowagi.
Achiever natomiast przydaje się w mojej pracy Project Managera. Uwielbiam odhaczać kolejne zrealizowane zadania, wyznaczać cele, przesuwać granice coraz dalej i efektywnie działać. Motywuje mnie praca na celach, wyzwania, trudne, skomplikowane projekty – wtedy nie jest nudno.
W życiu prywatnym Achiever również pojawia się w kontekście zainteresowań: uwielbiam chodzić po górach, zdobywać kolejne szczyty, czy realizować podróżnicze cele wspólnie z moim Mężem 🙂 Gdy ze względów zdrowotnych musiałam zmienić styl życia, przejść na dość radykalną dietę, pomogła mi moja wytrwałość i upór – nie złamałam się, a nawyki utrzymałam do dziś z czego jestem bardzo dumna!
Blaski i cienie tego talentu?
Tak jak w przypadku Maksymalisty i Learnera – to wymaga czasu! Druga kwestia – czasami mam momenty, gdy te talenty nieco przeszkadzają i człowiek ma zwyczajnie „dość” osiągania, pracy, wyzwań i pragnie niczego więcej poza relaksem 🙂
A z pozytywów? 🙂 Efektywność w realizacji zadań, duża różnorodność i odwaga w podejmowaniu decyzji 🙂  Z wiekiem coraz większa!

Łukasz:

Talent , dzięki któremu nie potrafię usiedzieć w miejscu. Cały czas robię coś, o czym marzę! Uwielbiam wytyczać sobie bardzo ambitne cele, pomagać ludziom i bardzo mnie cieszy, kiedy spełnię swoje założenia. Przykładem silnego oddziaływania tego talentu może być także moje doświadczenie zawodowe związane z pracą księgowego – w tej pracy nie czułem, że mogę osiągać ambitne cele. Było to dla mnie zbyt proste i zdecydowałem się na zmianę.
Minusy:
Czasami przydałaby się chwilę odpoczynku i wytchnienia. Nieustanne zmienianie świata potrafi być czasem bardzo męczące ! 😉


Individualization – Indywidualizacja

Klaudia:

Ten talent bardzo pomaga w relacjach międzyludzkich. Indywidualizacja, to umiejętność dostrzegania potencjału w drugiej osobie i budowania na tym, że każdy jest inny. Jest to przydatna umiejętność, dzięki której dobrze odnajduję się we współpracy z bardzo różnymi typami osobowości, tworząc strategię komunikacji, czy też prowadząc szkolenia.
Co jeszcze ciekawego zauważyłam? Często wcielam się w rolę doradcy i słuchacza, ludzie chętnie dzielą się ze mnie swoimi spostrzeżeniami 🙂
Czy o indywidualizacji mogę powiedzieć, że w jakikolwiek sposób mi przeszkadza? Raczej nie 🙂

Łukasz:

Ja bym nazwał tę umiejętność empatią. Zawsze potrafiłem „wyczuć” drugą osobę. Intuicyjnie wiedziałem, kto jest wobec mnie szczery, a kto ma ukryte złe zamiary. W biznesie, taka umiejętność jest bardzo przydatna, ponieważ dzięki umiejętności słuchania i nawiązywania relacji, jestem w stanie pogodzić często przeciwstawne interesy wielu stron jednocześnie realizując również i swoje cele.
Nieraz znajdowałem się pomiędzy przysłowiowym młotem a kowadłem (dwoma przepychającymi się biznesami), a umiałem utrzymać kontakty zarówno z jedną jak i z drugą stroną.


Futurist – Wizjoner

Klaudia:

Och o przyszłości to mogę rozmyślać godzinami i zastanawiać się, co zrobić dzisiaj, aby w przyszłości było jeszcze ciekawiej, żyło się komfortowo ! 🙂
Ponoć też potrafię zarażać innych wizją rozwoju, przyszłości. U mnie ten Wizjoner wiąże się także z Achieverem, gdyż taka wizja w moim przypadku musi być śmiała, a jednocześnie praktyczna.
Ten talent pomaga, gdyż pozwala spoglądać długoteminowo na różne działania i dostrzegać „szerszy obrazek”.

Łukasz:

Łączy się to idealnie z talentem Restorative ponieważ zawsze staram się przewidzieć, jakie konsekwencje będzie miało wprowadzenie danego rozwiązania technicznego. W życiu prywatnym związane jest to z bardzo dokładnym zaplanowaniem wydatków, możliwości finansowych i małą skłonnością do ryzyka.
Minusy:
Jest to cecha, która czasami jak się za dużo myśli tworzy problemy w głowie. Często potrafię zadręczać się rzeczami, które mają zaledwie marny % szans na wydarzenie się.


Tyle o nas. A Wy? Znacie już swoje TOP 5 talentów? W czym czujecie się mocni? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami!