Praca w kraju wiecznego lata – Zjednoczone Emiraty Arabskie okiem Natalii

wpis w: Dookoła Pracy | 20

        Inspirująca rozmowa z kobietą, która idąc za głosem serca, w ekspresowym tempie podjęła decyzję o porzuceniu dotychczasowego trybu życia i nie wiedząc, co ją czeka, spakowała walizki i aż 4 lata spędziła na arabskiej ziemi. Naszą pierwszą rozmówczynią jest Natalia Kłubko, pełna pasji i twórczej energii osóbka, autorka bloga o zmianie zawodowej: Wzburzone Wody. Snuje dziś opowieść o tym, jak rozpoczęła się jej przygoda z Emiratami, jak wygląda tamtejszy rynek pracy, podejście do kobiet oraz na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania pracy. Pomimo niesprzyjającej i iście zimowej aury, przenieśmy się myślami do kraju wiecznego lata…

Decyzja i początki przygody w Emiratach

  1. Natalio, powiedz nam, skąd pomysł na emigrację do Emiratów Arabskich i dlaczego akurat ten kraj?

Muszę być z Tobą szczera i przyznać się do tego, że pomysł wyjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie był mój, a mojego obecnego męża. Po zaakceptowaniu interesującej oferty pracy dla inżyniera w Dubaju ustaliliśmy, że najpierw wyjedzie on sam, a po spędzonym roku w Emiratach zdecydujemy, co zrobimy dalej. Mieliśmy dwie opcje do wyboru: albo on wraca do Polski, albo ja dołączam do niego. Po upływie roku, podjęliśmy decyzję. W ciągu miesiąca rzuciłam swoją pracę specjalisty ds. HR w Krakowie i dołączyłam do niego.
Tak więc, odpowiadając na Twoje pytanie, skąd pomysł i dlaczego akurat ten kraj można powiedzieć, że wyjechałam tam za swoją miłością 🙂 A ponadto, była to kwestia odrobiny szczęścia, spontaniczności oraz chęć przeżycia przygody. Byliśmy wówczas dość świeżo po studiach, więc nie hamowały nas żadne zobowiązania, zaciągnięte kredyty czy gromadka dzieci. Co więcej, z perspektywy czasu jesteśmy bardzo zadowoleni z podjętej  decyzji oraz sposobu, w jaki potoczyły się nasze zawodowe losy.

  1. Jak się czuje Polka w kraju o zupełnie innej kulturze, specyfice i zdecydowanie innym klimacie?

Nie odczuwa się tu tak bardzo faktu, że pochodzi się z innego państwa. Nie jest się postrzeganym jako „obcy”, czy imigrant, z tego względu że 83% mieszkańców Emiratów, to ludzie innego pochodzenia. Co więcej, mamy tu wielu znajomych rodaków, z którymi spędzamy czas i utrzymujemy kontakt. Według statystyk, w Emiratach przebywa około 2,000 Polaków, więc nie jesteśmy tu osamotnieni. Jeżeli chodzi o klimat, to szybko można się przyzwyczaić do stale słonecznej pogody. Weekendy spędzane na plaży przypominają bardziej krótkie wakacje niż konieczność przebywania na emigracji.

  1. Jak wyglądały Twoje początki w Emiratach? Pojawiła się tęsknota za bliskimi?

Moje początki w Emiratach były bardzo wakacyjne. Dni upływały na zwiedzaniu nowych ciekawych miejsc oraz spędzaniu czasu na plaży. Oczywiście między tymi wakacyjnymi chwilami dość intensywnie poszukiwałam pracy, co było trudne, ponieważ nie znałam rynku i nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać, ani czego wymagać. Jednak ku mojemu zaskoczeniu pracę dostałam dość szybko, bo po upływie około dwóch miesięcy.
Zapytałaś mnie o tęsknotę za bliskimi. Nie da się ukryć że tęsknota pojawiała się po pewnym czasie. Jednak w dzisiejszych czasach, gdzie kontakt z bliskimi jest ułatwiony poprzez technologie i programy typu Skype, łatwo jest załagodzić ból i uspokoić rwące się ku rodzinie i ojczyźnie serce.
Co więcej, wydaje mi się że paradoksalnie nawet częściej dzwonimy teraz do naszych rodzin niż robiliśmy to w Polsce.

Praca. Warunki zatrudnienia

  1. Przejdźmy teraz do pytań dotyczących pracy. Jak szukałaś zatrudnienia? Czy są jakieś istotne różnice w porównaniu do szukania pracy w Polsce?

Myślę, że większych różnic w poszukiwaniu pracy w Polsce,  a w Emiratach nie ma – a przynajmniej ja nie zauważyłam. Gdy rozpoczynałam poszukiwanie pracy w Dubaju, korzystałam z tych samych sposobów, co w Polsce. Używałam portali z ogłoszeniami o pracę oraz wysyłałam CV do agencji rekrutacyjnych. W późniejszym czasie odkryłam również moc rekomendacji oraz nawiązywania kontaktów przez portal biznesowy Linkedin.
Dla zainteresowanych poszukiwaniem pracy w Dubaju mogę polecić popularne oraz wiarygodne portale pracy takie jak: Naukrigulf, Monstergulf, Bayt oraz Gulf talent.
Dobrym rozwiązaniem jest również nawiązanie kontaktu z agencjami rekrutacyjnymi, których specjaliści pomagają kandydatom negocjować odpowiednie warunki finansowe oraz nadzorują formalności związane z zatrudnieniem (jak zorganizowanie wizy, czy kontraktu), co jest bardzo pomocne dla kogoś, kto pierwszy raz wyjeżdża do tego kraju.
Być może, skorzystanie z listy agencji rekrutacyjnych w Dubaju będzie dla niektórych dobrym początkiem poszukiwania swojej ścieżki zawodowej w Emiratach.
 

  1. Jak wygląda Twój typowy dzień w pracy? Są dostrzegalne jakieś różnice?

Uważam, że moje dni spędzone w pracy nie różnią się od typowej pracy jako specjalisty ds. kadrowych w naszym kraju.
Mogę natomiast opisać różnice, które do tej pory dostrzegłam w środowisku biznesowym. Z pewnością, jako pierwszą różnicę mogę wymienić odczuwalny przeze mnie mniejszy nacisk na formalną dokumentację, co przekłada się na niższy poziom czasochłonnej biurokracji. Z punktu widzenia osoby pracującej w kadrach, jest tu o wiele mniej formalności związanych z zatrudnianiem pracowników, czy naliczaniem wypłat. Ze względu na dynamiczny rozwój kraju dąży się tu do uproszenia systemu, który jest efektywny, szybki i praktyczny. Co więcej, jest to stosunkowo młody kraj, więc nie jest skażony nadmiernymi i przestarzałymi procedurami, które ciężko zmienić i uprościć.
Kolejną różnicą, z którą się można spotkać w środowisku zawodowym to fakt, iż osoby wyznające islam mają zapewnioną dodatkową przerwę w trakcie godzin pracy (oprócz przerwy na lunch),  którą przeznaczają na modlitwę w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.Jest to o tyle ważne dla wyznawców tej religii, gdyż jedną z zasad muzułmanina jest pięciokrotna modlitwa w ciągu doby, a firmy, dla których pracują im to umożliwiają.
O czym również warto wspomnieć, to system skróconych godzin pracy w miesiącu, w którym wypada Ramadan – islamskie święto. Wówczas, wszyscy bez względu na wyznawaną religię, pracują 2 godziny krócej przez okres około 30 dni.

  1. Kobieta w kraju arabskim. Nie sposób nie zapytać, czy odczuwalna jest jakakolwiek dyskryminacja w miejscu pracy ze względu na płeć? Bądź określone zawody są dozwolone wyłącznie dla mężczyzn?

Jeżeli chodzi o dyskryminację kobiet w miejscu pracy, to nie jest ona zauważalna. Niemniej jednak nie ma również procedur zapewniających równości szans w zatrudnieniu, w związku z tym pytania o wiek, status małżeński czy plany macierzyńskie mogą zmniejszyć szansę danej kandydatki w ubieganiu się o stanowisko pracy.
Warto jednak dodać, że jeżeli chodzi o strefę publiczną kobiety są tu raczej na uprzywilejowanej  pozycji. Przejawia się to okazywaniu pierwszeństwa kobietom  np. w urzędach, czy instytucjach państwowych, poprzez tworzenie osobnych kolejek czy poczekalni.
W transporcie publicznym, takim jak metro, czy autobusy również wyznaczone są specjalne miejsca wyłącznie dla kobiet. Jest także możliwość zamówienia dedykowanej dla kobiet taksówki (w różowym kolorze), w której kierowcą jest również kobieta.
Odpowiadając  na drugą część pytania, to nie ma specyficznych zawodów, które mogą być wykonywane wyłącznie przez mężczyzn.

  1. A godziny pracy? W Polsce, pełny etat to ustawowo 8 godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo, jak wygląda to w Emiratach?

Wiele firm prywatnych ustala własne godziny pracy oraz dni wolne od pracy. Ja na przykład pracuję od 8:00 do 16:00, czyli 8 godzin dziennie i mam dwa dni weekendu, który wypada tu w piątek oraz sobotę.
Z kolei znam osoby, które pracują po 10 godzin dziennie, z jedną godziną przerwy na lunch. Z kolei inni pracownicy mają 8-godzinny dzień pracy, lecz tylko jeden dzień wolny.  Tak więc, wiele zależy od firmy dla której się pracuje.

  1. Do ilu dni urlopu wypoczynkowego rocznie uprawniony jest pracownik? I co w przypadku, jeśli zachorujemy. Czy możemy skorzystać z tego, co w Polsce znane jest pod nazwą L4?

Według prawa oraz powszechnych praktyk, pracownik ma prawo do 30 dni kalendarzowych urlopu w trakcie roku. W związku z tym, że większość ludzi w tym kraju, to osoby obcego pochodzenia, częstym działaniem jest wyjazd do ojczystego kraju i skorzystanie z miesięcznego urlopu raz do roku.
Co więcej, według prawa, pracodawca powinien również raz do roku zapewnić bilet w obydwie strony do kraju naszego zamieszkania lub kwotę wyrażająca wartość tego biletu. Jest to dodatkowy benefit, który umożliwia wielu osobom zobaczenie swoich bliskich.
Co do tak zwanego chorobowego, możemy wykorzystać 15 kalendarzowych dni w ciągu roku, co musi być poparte certyfikatem od lekarza, który zaświadcza o naszym stanie zdrowia w danym okresie. Mamy zapewnione prawo do wzięcia kolejnych 30 dni, jeżeli  jest taka konieczność wynikająca z naszego stanu zdrowia, z tym że otrzymamy połowę naszej wypłaty za dany miesiąc. Jeżeli nadal będziemy mieć  problemy zdrowotne, przysługuje nam kolejne 45 dni urlopu,  tym razem już w formie bezpłatnego urlopu. Podsumowując możemy wykorzystać 90 dni tak zwanego chorobowego.

  1. I teraz pytanie, które zapewne zainteresuje zwłaszcza inne kobiety. Jak wygląda urlop macierzyński w Emiratach? Polska pod tym względem jest jednym z liderów w Europie. Ciekawi jesteśmy zatem, czy dużą wagę przywiązuje się do tego również na innnych kontynentach.

Urlop macierzyński w Dubaju, niestety w prywatnych firmach wynosi 45 dni kalendarzowych. Kobiety mają następnie możliwość skorzystania z 3-miesięcznego  urlopu bezpłatnego.
Prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego nadal trwają. Niektóre Emiraty jak np. Abu Dhabi już wydłużyły macierzyńską przerwę do 3 miesięcy oraz oferują 3 dni urlopu dla świeżo upieczonych tatusiów.
Jako wytłumaczenie tak krótkiego urlopu macierzyńskiego, warto zaznaczyć, że podatek dochodowy w Emiratach wynosi 0%. Z tego względu dodatkowe benefity w postaci chociażby urlopu macierzyńskiego są mniejsze w porównaniu do krajów z innym systemem podatkowym. Co nie zmienia faktu, że debata na temat wydłużenia okresu, który matka może spędzić z nowonarodzonym dzieckiem nadal trwa.

Życie w Emiratach, złote rady

  1. Zastanawia nas również, czy prawdą są krążące zewsząd informacje o wysokiej jakości życia w Emiratach. Czy możesz zatem rozwiać bądź potwierdzić je? Jak wyglada relacja zarobków do kosztów życia?

Dubaj według rankigu Merc zajmuje pierwsze miejsce w regionie MEA oraz 75. na całym świecie pod względem jakości życia. Jest to bezpieczne miejsce do życia z dobrze rozwiniętą infrastrukturą oraz opieką medyczną.
Jeżeli chodzi o relację kosztów życia do zarobków, to podstawowe potrzeby, jak wynajem mieszkania, zakup samochodu, czy wyjścia na miasto, są zapewnione każdemu przy regionalnych zarobkach.
Wykwalifikowani pracownicy umysłowi, według raportów płacowych i w zależności od branży zarabiają przeciętnie od 10 do 50 tys. złotych na miesiąc bez podatku.
Rozpiętość zarobków, jak i cen atrakcji na jakie można wydać pieniądze pozwala  zarówno na normalny styl życia, jak i ekstrawagancki. Pieniądze w Dubaju można wydać bardzo szybko, dlatego myślę, że koszty życia zależą od indywidualnego podejścia do pieniędzy.

  1. Na jak długo Emiraty? Planujesz wrócić do Polski?

W tym roku minie już 4 lata odkąd moja noga stanęła na arabskiej ziemi i myślę że ta przygoda zbliża się do końca i wystarczy już przebywania poza granicami naszego kraju.
Tęsknię za rodziną i przyjaciółmi, a nawet za polską zimą – chociaż pewnie po 6. rozgrzewającej herbacie szybko zmienię zdanie… Pomimo chłodniejszej temperatury, myślę że w tym roku już wrócimy do Polski.
A co będzie dalej zobaczymy…świat nadal stoi otworem 🙂

  1. Co byś powiedziała osobom, które planują emigrować do Emiratów Arabskich? Jakieś złote rady?

Moja rada, jeżeli  ktoś rozważa przeprowadzkę i poszukiwanie pracy w Emiratach, to nie bać się zmian i próbować szukać pracy już z Polski, wysyłając swoje CV poprzez portale oraz agencje rekrutacyjne.
Ważne jest również nawiązywanie kontaktów z ludźmi pracującymi np. w dziale rekrutacji w intersującej nas firmie chociażby poprzez portal Linkedin.
Ludzie są bardzo pomocni – wystarczy tylko poprosić. Ponadto jeżeli ktoś stanowczo i konsekwentnie będzie dążył do celu to z pewnością go osiągnie.