Zmiana zawodu – case study. Odcinek nr 1 – Młody człowiek na rozdrożu

wpis w: Dookoła Pracy | 0

Łukasz – młody człowiek w klasie maturalnej o ogólnym profilu. Wiele zainteresowań. Dobry z niemal wszystkich przedmiotów. Ma zdecydować o wyborze swojego kierunku rozwoju. Przed nim decyzja: jaki kierunek studiów wybrać?

Koledzy idą na Politechnikę. On tego się obawia, bo niby z matmy nie jest aż tak lotny. Nie wierzy w siebie.

Intryguje go historia – na ten kierunek na pewno będzie aplikował.

Testy zawodowe – nie były pomocne dla osoby o wielu uzdolnieniach. Próby wpisania go w pewne ramy zawodzą. Ponoć powinien zostać Weterynarzem? Zwierzęta lubi, ale czy aż tak?

Na maturze zdaje historię i….matematykę. Przekornie. Chyba by coś udowodnić sobie i innym.

Ostatecznie składa papiery na kilka kierunków:

  • Historię
  • Ochronę środowiska
  • Zarządzanie i marketing
  • Filologię angielską

Wybór pada na ochronę środowiska – jego Tato kończył tę uczelnię i aż duma go rozpiera, że może kroczyć podobną ścieżką. Postanowił spróbować…

Łukasz – ponad 30 lat. Za sobą różnorodne doświadczenia zawodowe. Pracuje jako Analityk IT i równolegle rozwija firmę, która pomaga utalentowanym w zmianach. Zajmuje się całkowicie innymi tematami niż to co wyobrażał sobie w szkole średniej. Odważył się na zmianę zawodową i aktualnie odczuwa radość i satysfakcję z pracy.


Okiem Klaudii – Twojego Partnera w zmianie zawodowej

Łukasz nie jest odosobniony w swoich wątpliwościach dotyczących wyboru studiów. Młody człowiek na tym etapie rzadko kiedy dokładnie wie, co chciałby robić. Co mogłoby być pomocne w dokonaniu wyboru? Poniżej kilka propozycji. Gdyby Łukasz wykonal ten krok, być może bardziej świadomie podszedłby do wyboru swojej ścieżki:

  1. Zaangażowanie w różne aktywności – aby odkryć swój potencjał i stwierdzić, co tak naprawdę lubi się robić, warto próbować swoich sił w dodatkowych aktywnościach np. organizacji szkolnych przedstawień, apeli. Może masz lekkie pióro, a w Twojej szkole działa gazetka szkolna? A może jest szkolny radiowęzeł? Możesz też zostać wolontariuszem i pomagać w lokalnym schronisku. A jeśli lubisz aktywność fizyczną, rozejrzyj się, czy są w Twojej szkole organizowane zajęcia sportowe. Wszystko to będzie dla Ciebie podpowiedzią, który kierunek mógłby być dla Ciebie właściwy;
  2. Sprawdź publikowany przez Perspektywy ranking uczelni i przeglądaj programy oferowanych przez nie studiów. Wczytaj się, zastanów, czy to wydaje Ci się ciekawe. Zweryfikuj tez, gdzie pracują absolwenci tych kierunków i przemyśl, czy chciałbyś w takim miejscu pracować;
  3. Wybierz się do dobrego doradcy zawodowego, ale takiego z prawdziwego zdarzenia, który wprowadzi Cię w temat zawodowych perspektyw i możliwości rozwoju;

Chcesz wiedzieć jak dalej rozwijała się jego kariera zawodowa? Kiedy i jak odkrył siebie?

Zapraszamy Cię na LIVY, które prowadzimy w każdy wtorek i czwartek o godzinie 7.45 na naszym profilu facebookowym. Co tydzień, będziemy także publikować na naszym blogu artykuł nawiązujący do tematyki poruszanej na Livie.

Ostatni live:

Do zobaczenia i usłyszenia wkrótce na kolejnym LIVE!


I jeszcze jedno!

Czy wiesz, że…

Już 13 lutego rusza unikatowy warsztat dotyczący szukania pomysłu na siebie? Zobacz tutaj i dołącz do grupy odważnych osób, które zdecydowały się zawalczyć o siebie i swoją przyszłość.