7 błędów popełnianych podczas przebranżawiania się

Wiedza odnośnie do tego, co zrobić, aby z sukcesem się przebranżowić, jest niezbędna w tym procesie. Dobrze jest jednak także wiedzieć, czego unikać. W tym artykule to właśnie na pomyłkach skupimy się. Jak mówi znane powiedzenie, najlepiej uczyć się na cudzych błędach. 

1. Brak strategii

Przebranżowienie to nie coś, co możesz zrobić z dnia na dzień. Nie da się tego wykonać spontanicznie. Dlatego tak ważne jest, abyś stworzył/a sobie dobrą strategię, która przyspieszy i ułatwi Ci zmianę ścieżki zawodowej. Bez niej będziesz działał/a po omacku. Działanie na spontanie może spowodować narastanie frustracji w Tobie a także straty finansowe jeśli proces całkowicie się wydłuży. 

2. Stawiasz przed sobą zbyt wygórowane cele

Podczas zmiany zawodowej będziesz mógł/mogła wziąć pod uwagę wiele różnych czynników wpływających na Twoją zmianę. Będą to między innymi Twoje doświadczenie, predyspozycje, wiedza i umiejętności. Wszystko to ma wpływ na to, ile zajmie Ci sam proces przebranżawiania. Jeśli cele będą stały w sprzeczności z Twoim predyspozycjami czy umiejętnościami, to proces przebranżowienia może być bardzo trudny i niezwykle czasochłonny, co nie znaczy niemożliwy. Jednak jeśli nie będziesz miał świadomości, jak trudne jest to zadanie, to możesz po prostu szybko się zniechęcić i uznać, że jest to niemożliwe do zrealizowania. 

Podziel swoja działania na mniejsze etapy. Celebruj każdy etap – świadome podejście do zmiany to klucz do spokojnego przejścia z jednego zawodu na drugi.

3. Nie znasz swoich atutów

Przed przebranżowieniem nie tylko poznanie wymagań, odnośnie do funkcji, którą będziesz chciał pełnić, będzie kluczowe. Równie ważne jest poznanie swoich mocnych stron. Pozwoli Ci to w przyszłości lepiej prezentować się na rynku pracy i w samych rozmowach z rekruterami. Jeśli będziesz wiedział/a, w czym jesteś dobry/a i dlaczego sprawdzisz się na danym stanowisku, to przekujesz to w swój atut oraz zwiększysz pewność siebie. Ta z kolei ułatwi Ci każdy etap przebranżawiania się i podniesie Twoją motywację. Nie zawsze musisz schodzić z Twoich oczekiwań finansowych w nowej branży jeśli dobrze podkreślisz swoje transferowalne umiejętności z poprzednich doświadczeń. 

4. Oczekujesz szybkich efektów

Przebranżowienie to nie tylko wysyłanie CV na wymarzone stanowisko pracy. Jest to proces. Będzie on trwał wiele miesięcy, a może nawet rok i dłużej. Wpływ na to będzie miejsce, w którym się teraz znajdujesz,  czas, jaki możesz dziennie poświęcić na wszystko, co związane z przebranżawianiem się i inne czynniki. Ważne, żebyś był cierpliwy/a i wiedział/a, że efekty tego, co zacząłeś/aś robić dziś, możesz zobaczyć dopiero po pewnym czasie. 

5. Brak mentora

Jeśli chcesz się przebranżowić, to mając do dyspozycji jedynie suche informacje znalezione w internecie lub przeczytane w książkach, nie będzie to łatwe zadanie. Właśnie dlatego warto mieć mentora. Idealnie, jeśli będzie to ktoś, kto sam z sukcesem się przebranżowił i realizuje się w podobnej roli, do jakiej Ty masz zamiar dążyć lub trener personalny przebranżowienia tacy jak Łukasz oraz Klaudia

Osoba, która pracuje w branży, do której aspirujesz, będzie także mogła Ci opowiedzieć, jak faktycznie wygląda tam praca. Dowiesz i czego możesz się spodziewać oraz jakie oczekiwania mogą mieć pracodawcy.
Z kolei Partnerzy w zmianie tacy jak Klaudia i Łukasz to osoby, które dokładnie wiedzą jak wejść do branży tylnymi drzwiami i jak przekonać do siebie Pracodawców. Takiej wiedzy nie znajdziesz u żadnego mentora technicznego. Warto rozważyć obydwie opcje. 

6. Zapominasz o spójnym budowaniu wizerunku na social mediach

Jest to bardzo ważny element w całym procesie przebranżowienia. Tworzenie i rozwijanie marki osobistej ma na celu sprawić, aby zauważyły Cię osoby z branży a przede wszystkim managerowie zatrudniający w Twoich wymarzonych firmach. W ten sposób będziesz miał/a nie tylko większe szanse na przejście przez sito rekrutacyjne, wysyłając CV, ale może nawet znajdziesz pracę, nie aplikując online. Dlatego warto działać w mediach społecznościowych. LinkedIn jest takim, które w dużej mierze skupia się właśnie na treściach związanych z życiem zawodowym i został stworzony w celu budowania relacji biznesowych. 

7. Nie sprawdzasz, czy dany zawód jest dla Ciebie

Jeśli nie zaczniesz pracy na jakimś stanowisku, nigdy nie będziesz mieć stuprocentowej pewności, że jest to dla Ciebie. Jednak jeśli masz już wybraną funkcję, którą chcesz pełnić, to może da się ja przetestować na mniejszą skalę. W sieci możesz znaleźć wiele projektów non-profit. Możesz też stworzyć coś do przysłowiowej szuflady i w ten sposób dowiedzieć się, czy jest to coś, co chciałbyś robić w pełnym wymiarze godzin.


Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu jaka rola w IT jest dla Ciebie? Mamy dla Ciebie rozwiązanie


 

Uniknięcie wyżej wymienionych błędów pozwoli Ci przede wszystkim zaoszczędzić czas i idące za tym pieniądze. Unikając błędów, Twój proces będzie bardziej świadomy.