Przebranżowienie-7 kroków rozpoczynających proces

Przebranżowienie bądź przekwalifikowanie postrzegane przez lata ze względu na swoją czasochłonność i kosztowność jako wysoko ryzykowne przedsięwzięcia, zyskują na popularności.  Trendy rynkowe wymuszają konieczność ciągłej modyfikacji swoich kompetencji. To także i Twoja droga? Gdy już wiesz, że czas na zmiany, odpowiednio się do nich przygotuj. Oto 7 kroków pozwalających rozpocząć proces przebranżowienia.

 

  1. Pracuj nad pewnością siebie

Wypalenie zawodowe, brak pomysłu na siebie, a może wieloletnie unikanie podejmowania inicjatyw i przekonanie o swojej nieudolności? Taki sposób postrzegania siebie może złamać nawet najmocniejszą jednostkę. Postrzegasz siebie podobnie? Warto nad tym popracować. Bądź ze sobą szczery, swoje szanse kalkuluj adekwatnie do stanu faktycznego. A co najważniejsze wyzbądź się perfekcjonizmu. Czas uświadomić sobie, że na rynku pracy z sukcesem działa wiele osób mniej wykwalifikowanych od ciebie. Swoją siłę czerpią z przekonania, że poradzą sobie niezależnie od okoliczności. Ewentualne niedociągnięcia to dla nich wyłącznie pole do pracy nad sobą, a nie pretekst do kwestionowania swojej wartości. By to osiągnąć zmień nastawienie. Czerp z optymistów i łap się sukcesów. Nawet tych najdrobniejszych. I pamiętaj: myśli prowadzą do wyborów, wybory kreują Twoją rzeczywistość. Zaadaptuj ten sposób postrzegania, a przekonasz się jakie zmiany wydarzą się w Twoim życiu.

 

  1. Przygotuj plan działania

Działanie bez planu, a w przypływie impulsu powoduje chaotyczne ruchy. Wydłuża to tym samym proces realizacji zadania. Działaj metodycznie. Obierz cel zawodowy i spisz kroki, które pozwolą Ci go osiągnąć. Reaguj przy tym zdecydowanie na zmieniające się okoliczności by wykorzystać wszelkie szanse, które pojawiają się w toku procesu.

 

  1. Wyodrębnij popełnione w życiu zawodowym błędy i wdróż proces wychodzenia z nich

Od dawna obwiniasz się o nieracjonalne wybory zawodowe? Wyodrębnij jakie mechanizmy spowodowały ten stan rzeczy i sukcesywnie minimalizuj powielanie tych działań. Już pierwszy krok istotnie zmieni Twoje postrzeganie takiego stanu rzeczy. Podejmowane zaś działania w celu uzdrowienia sytuacji kolejno będą otwierały Ci następne ścieżki kierując do realizacji swoich planów. Działaj przy tym rozsądnie. Jeżeli nie musisz, nie rezygnuj z dotychczasowej pracy. Do momentu realizacji obranego celu zapewni Ci ona czas i środki finansowe potrzebne na rozwój.

 

  1. Przy wyborze nowego zajęcia weź pod uwagę swoje predyspozycje i talenty

Zastanawiałeś się kiedyś co powoduje, że sukcesy przychodzą niektórym z lekkością? Zazwyczaj to połącznie dwóch wypadkowych: wykorzystania swoich naturalnych predyspozycji i ciężkiej pracy. Z pewnością przypuszczasz w jakich obszarach czujesz się pewnie. Gdy jednak nie jest to dla Ciebie jednoznaczne poproś o radę bliskich i współpracowników. Obserwując Cię przy pracy i w codziennym życiu bardzo często mają odkrywcze spostrzeżenia. Chcesz czegoś więcej? Korzystaj z firm doradczych zajmujących się między innymi analizą wyników profesjonalnych testów kompetencyjnych. Mają one na celu wyodrębnić Twoje mocne strony i skierować w dziedziny, w których powinieneś poszukać pracy.

 

  1. Zbadaj rynek pod kątem zapotrzebowania na konkretne stanowiska

Rynek pracy nieustannie się zmienia. Wraz z upływem czasu niektóre stanowiska niemal całkowicie znikają, część nie podlega już takiemu zapotrzebowaniu, pojawiają się za to inne, dotychczas nikomu nieznane. Nie czujesz się pewnie? Zdobądź obycie w temacie. Przeglądaj oferty pracy, posiłkuj się wiedzą profesjonalistów, badaj trendy na rynku pracy. I co najistotniejsze podchodź do rekrutacji. Także takich na których nie zależy Ci w pierwszej kolejności. Pozwoli Ci to oswoić się z sytuacją i nabrać pewności siebie przez sam fakt zapoznania się z różnymi wariantami procesu selekcji kandydatów.

 

  1. Skonfrontuj swoje wyobrażenia co do wybranego zawodu z osobą, która już go wykonuje

Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma? To kolokwialne powiedzonko wielu mówi o naturze człowieka. Nie zawsze Twoje wyobrażenia co do konkretnego zawodu lub stanowiska są zgodne z rzeczywistością. Jak uniknąć dotkliwego rozczarowania? Zdaj się na relację osób, które się już tym zajmują. Zajrzyj za kulisy odkrywając nie tylko zalety. Chcesz być stu procentowo pewny? Spróbuj sam. Jeśli tylko masz możliwość podejmij staż, wolontariat, choć najmniejszą aktywność w kierunku tego czym chcesz się zajmować. Wchodząc w rolę poznasz tajniki nowego zawodu i ostatecznie przekonasz się czy to twoja przestrzeń.

 

  1. Podnoś swoje kwalifikacje

Przeanalizowałeś wszystko działając metodycznie i dokonałeś wyboru? Co jeśli brakuje Ci kompetencji i doświadczenia w obranym obszarze by zaistnieć? Czas na podnoszenie swoich kwalifikacji. Bardziej wymagający temat wymaga niekiedy wyboru studiów bądź studium z danej dziedziny. Skutecznie pomóc mogą również kursy, szkolenia i warsztaty. Wszystkie z tych inicjatyw nie dość, że przybliżą Ci tematykę w której będziesz pracował to i doskonale uargumentują w CV Twoje zgłoszenie na nowe stanowisko, dotychczas niezwiązane z Twoim przebiegiem kariery.