Mistrzowskie CV. Struktura CV – Część II

wpis w: CV | 41

Klamka zapadła. Chcesz zmienić pracę i stawić czoła rekruterom. Brawo! To teraz czas uzbroić się w naprawdę dobre CV i tak wyposażonym udać się na łowy. Z myślą o Tobie, zaprosiliśmy wytrawnych graczy z rekruterskiego świata, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i podpowiadają, na czym skupić się tworząc CV. To dopiero początek, bo przewidzieliśmy aż pięć części cyklu na temat CV! W drugiej części kontynuujemy z rozwiewaniem wątpliwości dotyczących struktury CV.

 



W tym artykule uzyskasz odpowiedzi na następujące pytania:
1. Jaka jest najciekawsza forma CV, z którą dotychczas się spotkali nasi eksperci? 
2. Przy długim CV – lepiej wpisać ostatnie 3-4 pozycje i dobrze je opisać, czy lepiej wybrać 3-4 najważniejsze? Jak w takim przypadku rekruterzy patrzą na czas zatrudnienia? W pierwszym przypadku może to wyglądać, jakby kandydat późno zaczął karierę, w drugim jakby miał przerwy od pracy.

3. Czy lepiej mieć CV wyróżniające się i oryginalne, czy lepiej klasyczne i eleganckie? Chodzi tutaj o stanowiska biznesowe, nie twórcze i związane z grafiką.
4. Czy w CV dodawać zdjęcie?
5. Najlepsza czcionka do CV to…?


Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
Najciekawsze i odważne, to CV w formie filmu. Także bardzo interesująca jest prezentacja np. w programie PowerPoint. Często proszę o przygotowanie informacji o sobie w takiej formie. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju stanowiska. Wszelkie kreatywne formy sprawdzają się w obszarze marketingu, komunikacji, HR, sprzedaży.


Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
Zajmuję się poszukiwaniem Kandydatów na stanowiska specjalistyczne, średniego oraz wyższego szczebla, na które nie są wymagane zdolności artystyczne. Dlatego też CV, które do mnie spływają mają klasyczną formę. Jedne są bardziej, inne mniej czytelne pod względem chronologicznym oraz całego layout’u, lecz zazwyczaj podstawowe zasady są zachowane, czyli: dane osobowe są pogrupowane w jednej sekcji, wykształcenie w innej, a doświadczenie w kolejnej. Taki układ ułatwia podjęcie decyzji, czy Kandydat wstępnie spełnia wymagania na dane stanowisko.
Ostatnio zdarza się, że Kandydaci posługują się CV generowanym bezpośrednio z ich profili na portalach GoldenLine oraz LinkedInn. Niektórzy Kandydaci zamieszczają w swoich CV bezpośrednie linki do tych profili lub do swoich stron internetowych.


Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia

Ostatnio coraz modniejsze są kreatywne metody zwrócenia na siebie uwagi pracodawców. Jednym z ciekawszych przypadków, o których wspomniano w mediach był student SGH, który swoje CV oraz list motywacyjny wysłał do firmy handlującej ekskluzywnymi alkoholami. Tradycyjne dokumenty znajdowały się w butelce szampana, a całość w drewnianej skrzynce. Efekt zaskoczenia – murowany.
Pomimo technologii i wszechobecnej elektroniki, to właśnie bardziej tradycyjne formy aplikowania, na papierze, eleganckie w swej formie, ale i również kreatywnie zbudowane mogą zwrócić uwagę rekruterów. Trudno wskazać te najciekawsze CV, z którymi miałem do czynienia, ale to, które na pewno mi najbardziej utkwiło w pamięci to właśnie CV napisane odręcznie, na eleganckim papierze, które na dłużej przykuło moją uwagę swoją treścią.
Narzędzia elektroniczne umożliwiają nam szybkie i elastyczne podejście do dokumentów aplikacyjnych i również bardzo zachęcam korzystania z tego, co nam dają zdobycze technologii. W dzisiejszych czasach jest bardzo łatwo założyć stronę internetową, bloga, nagrać film…Zdarza się, że niektóre firmy wręcz wymagają CV zaprezentowanej właśnie w taki sposób.
Ostatnio spotkałem się z historią managera, który po rozstaniu z firmą wysłał pocztą 70 odręcznie napisanych listów z podziękowaniami do wszystkich swoich pracowników. Można zaryzykować twierdzenie, że docenili to znacznie bardziej niż e-mail, czy SMS. Czy rekruterzy zareagowaliby podobnie na CV w takiej formie?
 

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR

Proponuję aby zawsze przygotowywać CV pod konkretną ofertę. Wtedy można wybrać, co będzie bardziej istotne: kluczowe umiejętności, czy np. zakres zadań, który jest zgodny z oczekiwaniami. Najbardziej efektywne są aplikacje, gdzie jest zachowana ciągłość pod względem doświadczenia, branży, czy zainteresowań. Jeżeli kandydat nie ma jednej ścieżki kariery, wtedy najlepiej wskazać miejsca, gdzie wystąpiło zatrudnienie dłuższe niż trzy miesiące lub/i dana osoba realizowała zadania zgodne z ofertą.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
Jestem zdania, że w CV Kandydat powinien zawrzeć zdecydowaną większość swojego doświadczenia zawodowego. Przy dłuższym CV doradzałabym pominąć początki kariery zawodowej oraz kursy i staże odbyte podczas studiów, jeśli tylko nie mają kluczowego związku z proponowaną pracą.
Następnie, sugerowałabym wybrać miejsca pracy istotne w kontekście stanowiska, o które Kandydat się ubiega i te pozycje rozpisałabym dokładnie, podając największe sukcesy i główne obowiązki. Pozostałe doświadczenie zawodowe, nieistotne ze względu na aktualną aplikację, opisałabym skrótowo: okres zatrudnienia/ firma/ stanowisko.
Jeśli ścieżka rozwoju zawodowego Kandydata jest spójna i zakres obowiązków na kilku stanowiskach był zbieżny, doradzam stworzyć jeden opis obowiązków i podpiąć go pod kilka okresów zatrudnienia i firm w formacie:
Okres zatrudnienia 1/ Firma 1
Okres zatrudnienia 2/ Firma 2
Okres zatrudnienia 3/ Firma 3
Zakres obowiązków:
*
**
***
Tym sposobem zachowamy w CV ciągłość zatrudnienia i jednocześnie zaznaczymy najważniejsze informacje, które warto również spójnie opisać w profilu zawodowym, zamieszczonym w centralnym miejscu w CV.

Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
Kluczowe jest stanowisko, na które aplikujemy. Jak najwięcej sukcesów, doświadczenia i kompetencji warto podkreślić w firmach i na stanowiskach zbliżonych do tych, na które aplikujemy. Jeśli byliśmy zatrudnieni w miejscu i na stanowisku, które nie ma znaczenia w kontekście roli, o którą się ubiegamy, możemy o tym wspomnieć nawet jednym zdaniem, miejsce na rozwinięcie tego tematu być może pojawi się na bezpośrednim spotkaniu.
Jeśli jesteśmy na początku kariery zawodowej i mamy za sobą np. tylko prace sezonowe, praktyki, staże, to warto o tym wspomnieć, nawet jeśli odbiega to od naszego pomysłu na karierę. Pracodawcy doceniają tych, którzy wykazują się aktywnością już w trakcie edukacji, szukając możliwości rozwoju lub po prostu chcąc zarobić własne pieniądze.
Bez względu na to na jakim zawodowym etapie jesteśmy, najważniejsze jest podkreślenie tego, co ma znaczenie z perspektywy stanowiska i firmy, na których nam zależy.

 

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
Jedno drugiego nie wyklucza…Klasyczne, eleganckie jest ponadczasowe. Przejrzyste wskazanie kompetencji z uwzględnieniem konkretnych osiągnięć jest przekonywujące i pozwala na rzetelną prezentację kandydata.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
Polecam klasyczną elegancję i proste formy. CV powinno być przede wszystkim czytelne, uporządkowane i zawierające wszystkie istotne informacje, którymi Kandydat chce się pochwalić przed potencjalnym, przyszłym pracodawcą.
Stonowane kolory: czerń, biel, granat, szarość, sprawdzają się przy wyborze stroju na rozmowę kwalifikacyjną i równie dobrze sprawdzą się jako kolorystyka CV, które jest wizytówką Kandydata.

Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
W przypadku stanowisk biznesowych, najważniejsza jest merytoryczna zawartość CV: umiejętności, kompetencje, doświadczenie. CV pokazuje również nasz stosunek do kariery zawodowej, własnego rozwoju, potencjalnego pracodawcy. Nigdy nie wiemy kto po drugiej stronie będzie czytał stworzony przez nas dokument, a aplikując na wysokie stanowiska często w procesie rekrutacji mamy do czynienia z członkami zarządu.
Zalecam ostrożność w używaniu niestandardowych metod na tym poziomie. Zawsze starajmy się zwrócić na siebie uwagę tym, co sobą reprezentujemy jako potencjalny manager w danej firmie. Każda poważna organizacja zatrudniając na wyższe stanowiska, na to właśnie zwróci uwagę w pierwszej kolejności. Forma jest dodatkiem do treści, a nie odwrotnie.

 

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
Zdecydowanie tak. Oczywiście pod warunkiem, że zdjęcie jest profesjonalne i aktualne.
W przeciwnym razie kandydaci narażają się na ryzyko bardzo subiektywnej, często negatywnej opinii rekruterów.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery,  5 lat doświadczenia w branży HR
W pierwszej kolejność należy spojrzeć na wymagania podane w ogłoszeniu o pracę. Często pracodawca lub firma rekrutacyjna, podaje tam informacje, czy należy składać CV ze zdjęciem, czy bez.
Choć na Zachodzie popularne są CV bez zdjęcia, to jednak aplikując do pracy w polskich firmach, sugerowałabym dodać zdjęcie, gdyż ten trend jeszcze w pełni się u Nas nie przyjął.
W procesach rekrutacyjnych do zagranicznych korporacji można natomiast używać CV bez zdjęcia.
Starając się o pracę poza granicami naszego kraju, również sugeruję usunąć zdjęcie z CV.
Spowodowane jest to dążeniem do równości zatrudnienia ze względu na posiadane przez Kandydata kompetencje, a nie wygląd. Istnieją również zjawiska zwane „efektem aureoli” oraz „efekt Golema”, polegające na przypisywaniu osobom, pozytywnych lub negatywnych cech, na podstawie pierwszego wrażenia, które często bazuje na wyglądzie. Nieumieszczanie zdjęć w CV zapobiega wystąpieniu tych efektów na pierwszym etapie weryfikacji kandydatur.

Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
Jest to kwestia subiektywna i nie powinna stanowić elementu faworyzującego bądź dyskwalifikującego przy rozpatrywaniu aplikacji. Są oczywiście stanowiska, na których może być oczekiwane dodanie zdjęcia. Jeśli już się na to decydujemy, zadbajmy aby było ono profesjonalne, zrobione przez zawodowego fotografa. Nie polecam selfie z grilla na działce:)

 

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
Według mnie Times New Roman, podkreślając okres zatrudnienia i nazw firm.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
Do pisania CV sugeruję używać popularnych czcionek, takich jak: Arial, Cambria, Times New Roman itp. Są to czcionki, które powinny wyświetlić się bez błędów na większości systemów, jeśli ktoś zapomni zapisać CV w formacie PDF, który jest najlepszym z możliwych do przesyłania dokumentów aplikacyjnych.
Drugą kwestią jest wielkość czcionki. Czasem Kandydaci chcąc zmieścić jak najwięcej informacji w swoim CV – zmniejszają drastycznie czcionkę. Uczulam na to, że czcionka mniejsza niż 11pkt jest nieczytelna.
Odradzam używanie obrazkowych, czy nadmiernie „udziwnionych” czcionek.
Jeśli ktoś chce umieścić jakieś grafiki w CV, to można np. w danych osobowych, zamiast  napisu „telefon” wstawić ikonę telefonu, a zamiast „e-mail” znaczek listu.


Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
Osobiście, pewnie ze względów estetycznych, preferuję Calibri, ewentualnie Verdanę. Z rozsądkiem używajmy wszelkich kursyw i pogrubień, aby podkreślić to, co najważniejsze, ale jednocześnie zachować strukturę CV.

Zobacz, co w kontekście struktury CV pisaliśmy w I części!

 

Marzena Pelc – Jak sama o sobie mówi: „Charakteryzuje mnie uśmiech, zaangażowanie, energia i kreatywność. Pozytywnego nastawienie do życia i pracy uczę się każdego dnia na nowo. Świadomość siebie oraz właściwa hierarchia wartości jest moim kompasem. Poczucie humoru pozwala mieć dystans na co dzień”. Z zamiłowania i doświadczenia HR-owiec. Na 16-letnie doświadczenie składa się czas 8 lat pracy jako specjalista ds. HR, 5 lat jako Manager i Doradca HR, 3 lata jako HR BP.
Pracowała w firmach, przy rosnącej roli i zakresie obowiązków, w biznesie o wysokiej
konkurencyjności, o dynamicznej kulturze organizacyjnej. Ma doświadczenie w pracy z biznesem, w modelu HR Biznes
Partneringu. Współtworzy i wdraża strategie HR oraz projektuje i usprawnia procesy HR. Ciągle uczy się przewodzenia i zarządzania zmianami i komunikacją.

Nina Urbańczyk – HR BP wspierający swoich Klientów w realizacji potrzeb rekrutacyjnych. Znajdujący najlepszych Kandydatów na stanowiska specjalistyczne, menedżerskie i
zarządcze. Nastawiony na najwyższą jakość rekomendowanych Kandydatów, poprzez najlepsze

dopasowanie Kandydatów zarówno pod względem kompetencyjnym jak i osobowościowym do wymagań danego stanowiska i kultury organizacji. Konsultant kariery pomagający Kandydatom
odnaleźć się na rynku pracy i wybrać najlepszą ścieżkę dalszego rozwoju zawodowego, oraz skutecznie ją zrealizować, poprzez: wyszukanie i dotarcie do wybranych pracodawców z kompletem spersonalizowanych dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych, wsparcie w procesie zatrudnienia.
W swojej pracy wykorzystuje wiedzę i doświadczenie z zakresu psychologii społecznej, biznesu, emocji i motywacji, a także bieżące trendy na rynku pracy.
Współpracowała m. in. z Crédit Agricole Bank Polska, SAF S.A., D&K Technology Sp. z o. o., IteCom Sp. z o. o., Urząd Miasta Lublina, Ośrodek Kształcenia I Doskonalenia Zawodowego „Edukacja”, SMART Recruitment, Modelarnia HR, Value Creation, Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.


Marcin Borowski – firma rekrutacyjna LSJ HR Group. Manager z 10-letnim doświadczeniem w branży rekrutacyjnej. Karierę rozpoczął w Anglii od stanowiska Konsultanta ds. rekrutacji, a po powrocie do Polski jego aktywność zawodowa była głównie skoncentrowane na tworzeniu organizacji z branży HR od poziomu start-upów do osiągających sukcesy jednostek biznesowych. Ukończył studia podyplomowe z zakresu HR Management, zarządzania personalnego, zarządzania w firmie, studia managerskie, a także szkolenia i studia podyplomowe z Lean Management. Prywatnie, zawsze stara się znaleźć czas na książkę, partię dobrej gry planszowej, fan wszystkiego co związane z muzyką. Jeśli pogoda pozwala, chętnie przesiada się na 2 kółka, zarówno z silnikiem jak i bez.