Przebranżowienie do IT – Analityk Danych: Kamila Rosieńka

W naszym bogatym portfolio pomagania ludziom w znalezieniu wymarzonego miejsca na Ziemi mamy również Klientów, którzy trzymali się nas od samego początku aż do zmiany branży. 

Jedną z takich Kandydatów była Kamila Rosieńka, która najpierw przeszła konsultacje indywidualne z Klaudią, a następnie wzięła udział w naszym programie „Przebranżowienie w 5 krokach”. Indywidualnie Kamila przepracowała i zastanowiła się nad tym co chce robić w IT. Padło na analityka danych z wizualizacjami w Power BI. W kolejnym etapie przebranżowienia ustaliła swoją strategię, stworzyła portfolio i CV, które otworzyło jej drogę do IT. Poczytajcie sami jak wyglądała ścieżka Kamili. 


Dookoła Pracy – Klaudia i Łukasz Jarych: Kamila, jesteś jedną z osób, które wspieraliśmy w trakcie przebranżowienia na Młodszego Analityka Danych w ramach naszego flagowego programu (LINK). Wykazałeś się ogromną proaktywnością i doskonale zaplanowałaś ten proces. Udało Ci się przejść do branży IT w ciągu 8 miesięcy! Serdeczne gratulacje! Dziś, chcielibyśmy porozmawiać o wnioskach i przemyśleniach z przebranżowienia oraz o Twojej aktualnej roli.

Kamila Rosieńka: Dziękuję bardzo. Wasze wsparcie w tym procesie było dla mnie niezwykle pomocne.

DP: Przed przystąpieniem do naszego programu przebranżowienia brałaś udział w konsultacjach indywidualnych z Klaudią, aby ustalić, jaka rola w IT będzie dla Ciebie. Jak poznanie swoich wartości i talentów przyczyniło się do zdefiniowania nowej ścieżki Twojego rozwoju zawodowego?

Kamila: Dzięki spotkaniom z Klaudią mogłam przyjrzeć się temu co jest dla mnie najistotniejsze w pracy. Często bywa tak, że niby znamy siebie, ale dopiero po rozmowie z kimś i zapisaniu wniosków to jakoś bardziej do nas dociera. Poznanie swojego „Dlaczego” było istotnym elementów całego procesu. Zauważyłam również, że wspomnienie o udziale w programie i opowiedzenie o wnioskach na rozmowie kwalifikacyjnej pomogło mi w przekonaniu rekruterów.

DP: Dlaczego zdecydowałaś się przebranżowić i wybór padł akurat na Analityka Danych?

Kamila: Od zawsze lubiłam matematykę, liczby i zadania logiczne. Dodatkowo w maju brałam udział w programie „Umiejętności Jutra”, gdzie zaciekawił mnie temat Analizy danych i ogólnie podejście „Data Driven”. Lubię także konkretne zadania. Następnie po rozmowie z Tobą Łukasz i poznaniu możliwości rozwoju i narzędzi w kierunku Analizy, zdecydowałam się spróbować swoich sił w tej roli.

DP: Gdybyś miała powiedzieć, jakie 3 rzeczy najbardziej pomogły Ci w przebranżowieniu, to co by to było?

Kamila: Najważniejszą rzeczą podczas procesu przebranżowienia było dla mnie niewątpliwie wsparcie. Z jednej strony mojego Męża, który po pierwsze przejmował opiekę nad naszą córką, a z drugiej od początku wierzył w powodzenie całego procesu. Zawsze mi powtarzał, że dam radę i kto jak nie ja. Z drugiej strony Wasze wsparcie i motywowanie do dalszego starania. Cały czas wiedziałam, że mogę Was poprosić o radę i liczyć na pomoc. 

Kolejną rzeczą, którą bym wymieniła było przygotowanie planu przebranżowienia. W jego stworzeniu pomogła analiza ofert i wyznaczenie sobie tego, czego chcę się nauczyć. Kiedy zaczyna się wchodzić w coś, czego się kompletnie nie zna, łatwo się w tym wszystkim pogubić. Posiadanie planu pomaga również patrzeć na to, co już ditychczas zrealizowaliśmy.

Ostatnim elementem, który bym wymieniła było otoczenie się branżą. Tu bardzo się cieszę, że poleciłeś mi kurs od Maven Analytics. Ich kursy to bardzo ciekawie przygotowane treści, a także społeczność. Często organizują wyzwania, gdzie można zainspirować się pracą innych. W ostatnim czasie poznałam też inne osoby, które publikują interesujące treści dotyczące Analizy. To bardzo pomaga na początku drogi. Jedną z takich osób jest Dagmara Anuszczyk i jej blog BIDeveloper. Ostatnio stworzyła grupę „Data Heros” dla początkujących analityków, do której także dołączyłam.

DP: W naszym programie „Przebranżowienie w 5 krokach” wspominamy o tym, że 2 krokiem w tym procesie jest zdobycie mentora, który będzie dla nas z jednej strony partnerem w zmianie, inspiracją, a z drugiej podpowie, jaka jest specyfika pracy w danej branży. Opowiedz, czy Ty miałeś mentora i jaką wartość wniósł w proces przebranżowienia? A może całkowicie ominęłaś ten krok i działałaś inaczej?

Kamila: Moim mentorem zostałeś Ty Łukasz 🙂 Uważam, że jest to niezwykle istotny element procesu przebranżowienia. Po 1 dobry mentor motywuje do działania. Nawet jeżeli w danej chwili nie jesteśmy z nim w kontakcie to wiemy, że czuwa. Poza tym chyba każdemu zdarza się chwila słabości, a jednak jak wiemy, że ktoś „pilnuje” naszego przebranżowienia to nie pozwalamy sobie na bezczynność. Dodatkowo osoba, która zna daną branżę jest w stanie pomóc wyznaczyć nam drogę.

DP: Przebranżowienie, to proces, który wymaga systematyczności i odpowiedniego rozplanowania w czasie. Opowiedz, w jaki sposób przygotowałaś się do zdobywania wiedzy merytorycznej
(np. narzędzia, których użyłaś)

Kamila : Podczas nauki nie korzystałam z jakiś specjalnych narzędzi. Miałam przygotowany jedynie plan realizacji szkoleń. Uczyłam się po prostu wtedy, kiedy miałam wolny czas bez narzucenia dokładnych terminów. Skończyłam jedną rzecz, zaczynałam kolejną. Z perspektywy czasu muszę przyznać, że na pewno o wiele lepiej byłoby gdybym wyznaczyła sobie dzienną lub tygodniową ilość czasu na naukę i tego pilnowała. Z racji na to, że moja analityczna droga dopiero się zaczyna, właśnie wdrażam lepsze planowanie w życie 🙂

DP: Krok 4, to przekucie wiedzy na praktykę, by wejść do nowej branży. Jak podkreśliłeś swoje już zdobyte doświadczenia i umiejętności, aby przekonać managerów, że to właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu?

Kamila: Uważam, że to niezwykle ważny krok. Idąc za radą udzieloną przez Was przygotowałam portfolio swoich raportów, wykonanych w PowerBi. Na tą chwilę nie mam ich dużo, ale to wystarczyło, żeby w jakimś stopniu pokazać rekruterom swoje umiejętności i również zaangażowanie.

DP: Na pewnym etapie przebranżowienia – już jako formalność, potrzebne jest CV. Zazwyczaj jest to CV chronologiczne. W przypadku przebranżowienia korzystniej jest zaprezentować swoje doświadczenia na nim. Jak te CV stworzone wspólnie z nami pracowało dla Ciebie?:

Kamila: Tak jak radziliście, przygotowałam CV funkcjonalne, które w takim przypadku jak mój, zdecydowanie lepiej prezentuje wartości. W głównej mierze skupiłam się na umiejętnościach, kursach i zrealizowanych projektach. W tej formie CV doświadczenie jest umiejscowione niżej. Z pomocą męża dopracowałam szablon, żeby się wyróżniał. Muszę się pochwalić, że moje CV zostało docenione na rozmowie kwalifikacyjnej 🙂

DP: Kamila, czy wysyłka w CV w Twoim przypadku wystarczyła do zmiany branży? Czy podjęłaś jeszcze dodatkowe kroki? 

Kamila: Próbowałam zacząć od networkingu, ale  ciężko mi to szło. Nie do końca potrafiłam się przełamać. Zdecydowałam się na wysyłkę CV i w moim przypadku okazało się to wystarczające. Uważam, że miałam całkiem niezły odzew no i dostałam pracę!

DP: Złota rada Kamili dla osób, które myślą o przebranżowieniu, to…

Kamila: Mieć przygotowany plan nauki zarówno ogólny jak i dzienny, zapewnić sobie wsparcie mentora lub bliskiej osoby i nie dać się wewnętrznemu krytykowi. To zdecydowanie był mój największy problem.


Chcesz wejść do branży IT? Skorzystaj z naszego programu i w ciągu kilku miesięcy ciesz się innym życiem zawodowym.

Średnio nasi Klienci zmieniają branżę w ciągu 5-8 miesięcy