Czy wiecie, że…
Nasz flagowy program „5 kroków do przebranżowienia”, to nie tylko kilkugodzinny kurs, ale też mentoringi z osobami, które są pasjonatami w swoich dziedzinach i chętnie dzielą się wiedzą z tymi, którzy dopiero wchodzą na nową ścieżkę zawodową.
Zapraszamy Was do nowego cyklu artykułów „Przy kawie z mentorem”. Co dwa tygodnie, będziemy przybliżać Wam najbardziej popularne role w IT: m.in. Scrum Master, Programista, UX/UI Desiger, a także porozmawiamy o rolach w HR, czy też Freelancingu.
Szykuje się spora dawka inspiracji.
A już dziś zachęcamy do odwiedzenia strony naszego programu i zapoznanie się z agendą kursu i sylwetkami mentorów.
DP: Kingo, jesteś jedną z osób, która dołączyła do naszego programu „5 kroków do przebranżowienia” w roli mentora. Dziś, chcielibyśmy porozmawiać o obszarze HR, przebranżowieniu oraz mentoringu.
Kinga Podsiedlik: Jest mi bardzo miło, że zostałam zaproszona do projektu i mogę podzielić się swoim doświadczeniem. Z przyjemnością wesprę osoby, które swoje kroki zawodowe chcą skierować w kierunku HR-ów.
DP: Podczas naszej rozmowy wspomniałaś, że Twoim konikiem jest prawo pracy. Dlaczego? Co takiego fascynującego jest w tej dziedzinie?
Kinga: Tak naprawdę fascynują mnie miękkie HRy, a znajomość prawa pracy, bardzo pomaga na co dzień. „Przekładam” zawiły język kadrowo-płacowy na język pracownika i przekazuje informację w taki sposób, że on-Pracownik to zrozumie. Na co dzień pracuję z osobami, które są specjalistami w obszarze kadr i płac, dużo praktycznej wiedzy czerpię od nich, dużo czytam, mam ulubiony blog Pani Moniki Smulewicz. Jestem na bieżąco ze zmianami, a wyjątkowo sporo ich w tym roku było.
DP: W jakim dziale/w jakiej roli należałoby pracować w HR, aby zajmować się właśnie prawem pracy i z jakimi wyzwaniami mogą się spotkać specjaliści z tej dziedziny?
Kinga: W zależności od struktury firmy, mogą to być Działy Personalne, Działy HR, Działy Kadr i Płac czy nawet Działy księgowe. Osoba zajmująca się w firmie kadrami i płacami, musi posiadać wiedzę z zakresu prawa pracy, ale także i ubezpieczeń społecznych, by w prawidłowy sposób np. wyliczać nasze wynagrodzenia. Wyzwania? Jest ich mnóstwo! Świetnie odnajdą się tu osoby, które są bardzo dokładne i skrupulatne, a także mają gotowość do ciągłej nauki. Specjalista ds. kadr i płac, bo o nim mowa, to zawód który wymaga dużej wiedzy i ciągłego doskonalenia. Przepisy potrafią się zmieniać dosłownie z dnia na dzień.
DP: Jakie doświadczenia będą pomocne jeśli myślimy o rozwoju w obszarze prawa pracy?
Kinga: Nauka, nauka i jeszcze raz nauka. Udział w wydarzeniach branżowych, webinarach gdzie są omawiane najnowsze zmiany i jak je wdrażać w swoich organizacjach. Szkolenia, blogi, grupy w social mediach, networking. Ja miałam to szczęście, że na swojej drodze trafiałam na wspaniałych ludzi, którzy pozwolili mi się rozwijać w nowym obszarze, próbować, doświadczać, popełniać błędy na których zbudowałam swoje doświadczenie. To bardzo cenne lekcje.
DP: Kingo, również i Ty się przebranżawiałaś. Czy możesz powiedzieć czym się wcześniej zajmowałaś i skąd decyzja o przebranżowieniu?
Kinga: Przez 10 lat pracowałam w jednym z największych art housów w Europie, w Kinie Nowe Horyzonty jako Specjalista ds. kluczowych klientów, organizując m.in. wydarzenia filmowe. Bardzo ciekawa praca, dająca mi solidny fundament do dalszej drogi zawodowej. Do zmiany przygotowywałam się 3 lata, zanim podjęłam ostateczną decyzję o zmianie pracy. Moja zmiana była spowodowana była brakiem wyzwań w obecnym miejscu, a że jestem aktywną osobą, zmiana była kwestią czasu.
DP: Opowiedz proszę jak u Ciebie wyglądał proces przebranżowienia i co zrobiłabyś inaczej gdybyś jeszcze raz miała się przebranżawiać?
Kinga: Przebranżowienie zaczęłam od studiów podyplomowych na kierunku kadry i płace, bardzo mi się to spodobało. Wiedziałam, że chcę to robić. Natomiast w byłym już miejscu pracy, mój bezpośredni przełożony widział mój potencjał bardziej w miękkich aspektach. No cóż, temperamentu nie oszukasz… Od zawsze uwielbiałam ludzi. Potem przyszedł czas na kolejne doświadczenia: rekrutacje, rozwój, rozwiązywanie spraw pracowniczych, oczywiście obok zawsze były twarde elementy HR, druga podyplomówka, trzecia… byłam ciągle chłonna wiedzy, pytałam, rozmawiałam, probono brałam udział w różnych inicjatywach, miałam okazję brać udział w AC jako asesor i poszło… To były trzy lata intensywnego rozwoju, intensywnej pracy, zmęczenia, zwątpienia, łapania różnych wątków i ról – nie tylko w pracy ale i w życiu osobistym. Jestem z siebie dumna, jeżeli o to pytasz.
DP: 3 złote rady dla osób, które chcą się przebranżowić, to…
Kinga: Wytrwałość, mocno sprecyzowane plany zawodowe szacunek i… zadbanie o sobie tak po prostu, aby nie spalić się na samym początku. Lepiej łyżeczką, niż całą chochlą. Mniejsze kroki, ale zawsze do przodu. Czasem trzeba zrobić dwa kroki w tył, aby pójść jeden w przód.
Tak było w moim wypadku, w momencie przebranżawiania się. Z perspektywy czasu – było warto!
DP: Czy możesz podać 3 tytuły księżek, które określiłabyś mianem „Must read” każdego głodnego wiedzy HR-owca?
Kinga: „Mapa pragnień” Danielle Laport, „7 nawyków skutecznego działania” Covey Stephen R. oraz po prostu aktualny Kodeks Pracy 😊
DP: Wróćmy teraz do tematu mentoringu. Istotnym krokiem na etapie przebranżowienia jest znalezienie mentora, czyli osoby, która podzieli się wiedzą merytoryczną i zostanie naszym partnerem w zmianie. Wiemy, jak bardzo jest to potrzebne i dlatego też w naszym programie „5 kroków do przebranżowienia”, każdy z kursantów, ma możliwość skorzystać z mentoringów. Ty zostałaś jednym z mentorów. Co dla Ciebie oznacza bycie mentorem i co chciałabyś przekazać kursantom, którzy trafią pod Twoje skrzydła?
Kinga: Podzielę się swoim doświadczeniem, przekażę wiedzę, doradzę. W pracy jak i poza nią stawiam na relację partnerską.
Usłyszałam kiedyś, zapewne na jednym ze warsztatowych: Mentor, w przeciwieństwie do Ciebie już tam kiedyś był.
Wsparcie, wiedza, doświadczenie-tym chcę się z Wami podzielić!
Kinga Podsiedlik – HR
Prawo Pracy to mój konik, nade wszystko uwielbiam ludzi. Podzielę się z Tobą swoim doświadczeniem: Pierwsze kroki na rynku pracy w nowym obszarze. przygotuję Cię do spotkania rekrutacyjnego. Opowiem jak mi udało się przebranżowić. dopracuję Twoje CV.