Marzec – najbardziej kobiecy miesiąc z całego kalendarza. W marcu zatem postanowiliśmy przyjrzeć się kobietom biznesu, które w tym roku zwyciężyły w rankingu „Bizneswoman roku” organizowanym przez fundację „Sukces pisany szminką”. Pojawili się też trzej panowie, działający na rzecz różnorodności i wspierania kobiet.
Jakie były w tym roku kategorie?
- Liderka w Korporacji
- Moja Firma
- Start-up Roku
- Pomysł na Biznes
- Kobieta w Nowych Technologiach
- Nauka i Biznes
- Male Champion of Change
- Influencerka Roku
- Grand Prix Kobieta Sztuki
Liderka w Korporacji
Zwyciężczynią w tej kategorii została Barbara Sobala – wiceprezes zarządu City Handlowy. Ekspert w zakresie zarządzania ryzykiem. Kobieta, która działa również międzynarodowo i jako pierwsza Europejka reprezentowała kobiety podczas rocznego programu Women in Risk, którego założeniem jest między innymi promowanie kobiet w biznesie. Aktywna również jako mentorka dla kobiet, które chcą się rozwijać.
Moja firma
W tej kategorii zwyciężyła Katarzyna Kolmetz – współzałożycielka firmy POLIPACK produkującej wysokiej jakości opakowania z tworzyw sztucznych. Jej firma to przykład, który pokazuje, że warto stawiać na technologie przyjazne środowisku i non stop inwestować w rozwój.
To jednak nie jedyna kobieta, którą doceniono w kategorii „Moja firma”. Wyróżnienie otrzymała również Dominika Kozarzewska – kobieta od jagodowego biznesu. Prezes zarządu Grupy Producentów Owoców „Polskie Jagody”, która wykorzystała kapitał społeczny, zintegrowała podmioty, które dotychczas były dla siebie konkurentami i wspólnie stworzyli zrzeszenie polskich producentów borówek. Nie dość, że wyzwanie osiągnięte, to jeszcze działa międzynarodowo promując polskich producentów! Brawo!
Startup roku
Sara Koślińska – nietuzinkowa postać. 27-latka, z wykształcenia lingwistka, a aktualnie założycielka i CEO prężnie rozwijającego się startupu Limitless – aplikacji, która umożliwia mikro inwestycje millenialsom. Ty wyznaczasz cel, jaki chcesz osiągnąć, a aplikacja we współpracy z bankami tworzy plan skrojony na miarę Twoich potrzeb. Proste rozwiązanie dla zabieganego pokolenia Y. Sara jest również zwyciężczynią w konkursie Central European Startup Awards w kategorii „Founder of the Year” i kobietą, którą trudno zatrzymać. Jak wyrzucisz ją drzwiami, to wejdzie oknem. I tak trzymać!
Pomysł na biznes
A tu niespodzianka dla miłośników psów, do których z pomocą śpieszy Joanna Uszok – zwyciężczyni w tej kategorii, założycielka „PETSI the dog’s out fun”. Na czym polega jej biznes? Pomysł jest prosty: wyprowadzanie psów i indywidualna opieka nad nimi. Co więcej, każdy właściciel psa może skorzystać z platformy „Panel psa”, na którym przeczyta relację, obejrzy wideo oraz zdjęcia z opieki nad swoim pupilem.
Aktualnie, pomysł ten rozwijany jest w Katowicach, ale kto wie, czy nie rozszerzy się na kolejne miasta. W końcu jest to świetne rozwiązanie dla zabieganych miłośników naszych czworonożnych przyjaciół.
Kobieta w Nowych Technologiach
W tej kategorii, słowem kluczem może być bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo nasze, naszej rodziny, czy też bezpieczeństwo danych.
Anna Wójcicka – zwyciężczyni w tej kategorii, to kobieta, której celem jest zwiększanie świadomości ludzi o wykonywaniu badań genetycznych w ramach profilaktyki oraz diagnostyk. To również Prezes spółki Warsaw Genomics. Współtwórczyni portalu badamygeny.pl, który umożliwia określenie ryzyka zachorowania na nowotwory oraz spersonalizowany plan działań prewencyjnych.
Wyróżnienie otrzymała też Paula Januszkiewicz – prezes i założycielka CQURE, z którego korzystają już korporacje, firmy z sektora msp oraz organizacje pozarządowe. Twórczyni rozwiązań i narzędzi wykorzystywanych do badania zabezpieczeń i przeprowadzania testów penetracyjnych. To ukłon w stronę większego bezpieczeństwa w świecie wszechobecnej technologii.
Nauka i Biznes
W tej kategorii, nagroda została przyznana profesor Marii Siemionow, która wprowadza innowacyjne terapie wspomagające transplantację narządów. Pani Maria opracowuje metodę leczenia dystrofii mięśniowej Duchenne’a – nieuleczalnej do tej pory choroby genetycznej. Co więcej, razem z powstaniem startupu Dystrogen Therapeutics ta unikalna terapia będzie rozwijana w Polsce! Brawa!
W kategorii „Nauka i biznes” pojawiły się również dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymały:
- Iga Wasiak – pomysłodawczyni metody otrzymywania nanocząsteczek polisacharydowych do podawania leków przeciwnowotworowych;
- Bożena Tyliszczak i Agnieszka Sobczak-Kubiec – za badania dotyczące nanotechnologii i biomateriałów. Warto wspomnieć, że tworzone przez nich technologie mają zastosowanie w bardzo różnorodnych branżach jak chociażby pszczelarstwo, farmacja, a nawet stomatologia
Male Champion of Change
3 równorzędne miejsca zajęli trzej Panowie:
- Robert Biedroń – prezydent miasta Słupsk za liczne inicjatywy wspierające różnorodoność oraz równouprawnienie m.in.. stworzenie Rady Kobiet przy prezydencie miasta, wprowadzenie kwot w radach nadzorczych spółek miejskich (aby kobiety stanowiły w nich m.in. 30% składu);
- SEBASTIAN DRZEWIECKI- Dyrektor Zarządzający Centrum Usług Biznesowych GSK. Mentor w licznych programach dotyczących rozwoju kobiet m.in.: LeadersIn, Global Mentorning Walk, czy też Poznań Mentoring Walk;
- SŁAWOMIR S. SIKORA– Prezes Zarządu Banku Handlowego w Warszawie S.A. Od lat wspiera inicjatywy mające wzmacniać pozycję kobiet. W Banku City handlowy, co drugi manager jest kobietą, a pan Sławomir dąży do sukcesywnego niwelowania różnic w zarobkach
Fundacja „Sukces pisany szminką” przyznala także nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz kobiet Panu Przemysławowi Gdańskiemu – Prezesowi BGŻ BNP Paribas.
Influencerka Roku
W tej kategorii, głos można było oddać online. Wygrała Anna Lewandowska – postać bardzo dobrze znana i lubiana przez rzesze fanów (nie tylko fanów piłki nożnej), wielokrotna medalistka mistrzostw Europy i Polski w karate. Inspiruje do działania i zmiany stylu życia na zdrowszy.
Grand Prix Kobieta Sztuki
Katarzyna Kozyra – rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, akcji artystycznych. Jedna z najważniejszych artystów debiutujących w latach 90. XX wieku utożsamianych z nurtem sztuki krytycznej. Co ciekawe, w 2013 roku „Huffington Post” określił Katarzynę Kozyrę jako jedną z 10 najważniejszych artystek nowego milenium. Kobieta, która wzbudza liczne kontrowersje, porusza opinię publiczną, przełamuje obowiązujące konwenanse i tabu. To właśnie Katarzyna została nagrodzona w kategorii „Grand Prix Kobieta Sztuki”.
A według Was? Jakie kobiety biznesu powinny zostać nagrodzone? Kto Was inspiruje, napędza do działania? 🙂 Podzielcie się!