Aby znaleźć pracodawcę marzeń, wcale nie trzeba szukać daleko. W Polsce, wiele jest firm, które wyróżniają się pod względem kultury organizacyjnej i podejścia do pracownika. 9 edycja plebiscytu „Great Place to Work Poland 2017” pokazuje, jak istotna jest otwartość, innowacyjność i promowanie kultury ustawicznego uczenia się. W tym tygodniu, prezentujemy pierwszą część wyróżnionych firm, czyli łącznie 10 pracodawców.
Wiemy, że już od razu przeskanowałbyś ranking, ale….zanim zobaczysz, do jakiej firmy warto aplikować, spójrz lepiej, co było oceniane podczas tworzenia rankingu. Pierwszym z elementów, była ankieta pracownicza Trust Idex, która pozwoliła uzyskać opinię o pracodawcy bezpośrednio od pracowników. Jej waga w rankingu, to aż 2/3 pełnej oceny. Drugim elementem składowym był Kwestionariusz Culture Audit, który uzupełniany był przez działy HR i w którym miały wskazać unikatowe elementy, które wyróżniają daną firmę na tle innych.
To chyba tyle tytułem nieco przydługiego wstępu… 🙂 Przejdźmy do konkretów.
Miejsce 1: Demant Technology Centre – pracują w Scrumie, organizują dni kreatywności, podczas których powstają pomysły na innowacje, które docelowo mają pomagać osobom niedosłyszącym. Co więcej, w każdy piątek firma sponsoruje śniadania, które przygotowują wspólnie pracownicy. Ma to sprzyjać większej integracji.
Miejsce 2: EDP Renewables Polska – z ciekawych rozwiązań, należy wspomnieć o programie rozwoju kadry kierowniczej. Grupa 30 pracowników uczestniczy w 6-miesięcznym programie szkoleń organizowanym przez Insituto de Empresa w Madrycie, gdzie doskonali swoje umiejętności przywódcze, wiedzę finansową i strategiczną (bazując na autentycznych przykładach). Co więcej, każdy pracownik, po przepracowaniu roku w firmie, bierze udział w inicjatywie przeznaczonej dla wszystkich pracowników z Europy i Brazylii, którą jest wspólne gotowanie.
Miejsce 3: Mundipharma Polska Sp. z o.o. – od 3 lat, w firmie funkcjonuje program rozwoju pracowników o wysokim potencjale „High potential”. Kolejna inicjatywa, to tzw. „ROAD TO SUCCESS” – PROJEKT REGIONU AUSTRIA, CEE i POLSKA. Dzięki niej, udało się opracować kompleksowe standardy HR oraz narzędzia pomocne w planowaniu rozwoju pracowników. Co więcej, od 2014 roku, firma kładzie nacisk na planowanie strategiczne przy wykorzystaniu amerykańskiej metodologii firmy Gazelles „One Page Plan” i przeprowadza cykliczne badanie kultury organizacyjnej. Firma angażuje się także społecznie między innymi poprzez inicjatywy dla domów dziecka.
Miejsce 4: GROHE Poland – firma wyróżniona nagrodą Społecznej Odpowiedzialności Biznesu przez Niemiecki Urząd Federalny. Każdy nowy pracownik firmy Grohe, który będzie miał kontakt z klientem, wysyłany jest do głównej fabryki w Hemer, aby zobaczyć jak wygląda cały proces produkcyjny. Co więcej, aby zwiększać świadomość marki wśród pracowników, co 2 lata każdy z nich ma możliwość wyjazdu na międzynarodowe targi branżowe do Frankfurtu. Oprócz tego, firma organizuje wyjazdy integracyjne na narty.
Miejsce 1: Objectivity Bespoke Software Specialists – każdy pracownik, ma możliwość skorzystania z 6. dni w roku, podczas których, może poświęcić się wybranej przez siebie aktywności rozwojowej np. szkoleniom, pisaniu kodu, czy też lekturze branżowej literatury. Poza tym, pracownicy dzielą się ze sobą wiedzą podczas tzw. Lightning Talks oraz Objectivity Academy. Istnieje także tzw. Knowlege Portal, na którym wymienione są wszystkie kompetencje pracowników. Pracownicy mają także możliwość udziału w wewnętrznym konkursie programistycznym oraz zespołowych hackatonach.
Miejsce 2: Prisjakt Poland – biuro sprzyja komfortowi pracy. Znajdują się tutaj pokoje ciszy i relaksu, pokoje audio-wideo, pokoje do pracy z dzieckiem. Co więcej, ciekawe jest podejście do nowych pracowników. Już pierwszego dnia, są oni witani śniadaniem, które przygotowują starsi stażem koledzy. Wszystko zgodnie z zasadą: „przez żołądek do serca”. Zazwyczaj po 2 tygodniu pracy, organizowana jest impreza integracyjna. Ceni się także zdrowy tryb życia i dlatego, każdy pracownik otrzymuje 2 godziny tygodniowo na aktywność fizyczną. Godziny te doliczane są do czasu pracy.
Miejsce 3: Cadence Design Systems – każdy z pracowników ma możliwość przyznania nagrody pieniężnej koledze, w podziękowaniu za współpracę. Ponadto, istnieje system premii rocznych, a pracownikowi w związku z jubileuszami pracy, przysługuje pula dodatkowych dni wolnego. Odbywają się także wydarzenia kierowane do rodzin – Cadence Family Days. Osoby, które chcą pomagać innym, mają do dyspozycji 5 dni pełnopłatnego urlopu na działania wolontaryjne.
Miejsce 4: Akamai Technologies – różnorodność, to jeden z filarów kultury organizacyjnej firmy. Dlatego też, organizowane są Dni Różorodności – Diversity Summit, podczas których pracownicy prezentują swoje zainteresowania, pasje, czy też wymieniają doświadczeniami podróżniczymi. Co więcej, utworzona została Akademia Techniczna Acamai, której celem jest promowanie zawodów technicznych oraz edukowanie i promowanie zatrudnienia w IT osób, które nie mają technicznego doświadczenia.
Miejsce 5: 3M Service Center EMEA – bardzo istotny z punktu widzenia firmy jest program wdrożeniowy pracowników. Jednym z jego elementów jest wizyta w Centrum Innowacji w odziale produkcyjnym we Wrocławiu. Jego celem jest omówienie kultury innowacyjności w 3M. Co więcej, jedno ze szkoleń wdrażających dotyczy metodologii Lean Six Sigma.
Miejsce 6: GE Medical Systems Sp. z o.o. – jedną z kluczowych inicjatyw firmy jest GE Women Network, której celem jest promowanie aktywności zawodowej kobiet. Duży nacisk kładzie się również na inicjatywy dotyczące zdrowego trybu życia, profilaktyki raka piersi, sesje rzucania palenia, promowanie idei zostania dawcą szpiku.
A teraz szybkie pytanie: jak Twoja firma dba o pracowników? Czym się wyróżnia? 🙂
Druga część rankingu do przeczytania TUTAJ.
Artykuł powstał w oparciu o informacje dostępne na oficjalnej stronie rankingu.