Narzędzie do mierzenia swojego czasu pracy w Excelu

wpis w: Dookoła Pracy | 0

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dużo czasu poświęcasz na określone zadania? Ile czasu w ciągu dnia spędzasz z rodziną, ile poświęcasz na rozwój, a ile na spotkania z Klientami, działania marketingowe? Taka wiedza mogłaby przyczynić się do zwiększenia Twojej efektywności i lepszej organizacji dnia. Właśnie dlatego stworzyłem kalkulator w Excelu, w którym będziesz mógł zobaczyć na wykresie i w prostej tabeli co wniesie dla Ciebie największą wartość. Bardzo dziękuję Ewa Błońska za inspirację!


Zobacz narzędzie tutaj


Mierząc swoje działania możesz zobaczyć co działa oraz:
1. Zbadać efektywność Twojej pracy – i robić tylko to, co przynosi efekty;
2. Robić mniej i generować więcej;
3. Priorytetyzować ważności poszczególnych zadań i zaplanować odpowiednią dla siebie strategię;
4. Delegować mniej dochodowe zadania i rozbudowywać swój biznes/produkt oraz uzyskać czas na rozwój zawodowy/osobisty;
5. Zmierzyć ile „zjadaczy czasu” w ciągu dnia pochłania Twoje zasoby i stopniowo je wyeliminować.

 

Różne perspektywy wykorzystania narzędzia:

  1. Kandydat do pracy  Poszukiwanie pracy to proces i praca na cały etat. Jeśli chcesz zrobić to dobrze, mierz efektywność swoich działań. Ile czasu poświęciłeś na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, ile czasu na rozmowy kwalifikacyjne, przeglądanie ofert pracy – ta wiedza to Twój największy sojusznik.
  2. Specjalista  Sprawdź, czy w Twoim życiu jest work life balance i zaplanuj dzień zgodnie z tym co tak naprawdę chcesz;
  3. Manager  Delegowanie zadań na innych pracowników, administracja, a może rozwój są najbardziej czasochłonne w ciągu Twoje dnia? Sprawdź!
  4. Freelancer/Przedsiębiorca  Zadania takie jak wizerunek, sprzedaż, obsługa klientów – co przynosi zyski i na co warto więcej poświęcić czasu, a co nie wnosi wartości i należy to ograniczać?

Więcej o tym, jak ważne są strategiczne liczby przeczytacie tutaj.


Schemat działania kalkulatora – wideo:

Schemat działania kalkulatora – opis:

 

 

Pierwszym krokiem jest stworzenie kategorii, dla których chcemy mierzyć czas. Na obrazku u góry przykładowe kategorie dla specjalisty:

Następnie wybieramy datę, od której chcemy zacząć mierzyć czas – narzędzie stworzy zakładkę z godzinami do wpisywania czasu na określone kategorie oraz zakładki z wykresami do analizy.

Kolejne kroki to już tylko mierzenie czasu, albo korzystając z przygotowanego stopera albo wpisując ręcznie do zakładki godziny.

Analityka znajduje się w specjalnych zakładkach o kolorze pomarańczowym.

Na histogramie widać numer tygodnia oraz poszczególne zadania, które zajmują nam najwięcej czasu. Prawda, że proste?


Potrzebujesz raportu, programu lub zastanawiasz się jak usprawnić procesy w swojej firmie? Nasze rozwiązanie spodobało Ci się? A może szukasz podobnego narzędzia? Napisz na kontakt@dookolapracy.pl – porozmawiajmy!