O systemach ATS słyszy się coraz częściej w kontekście rekrutacji. Przyzwyczailiśmy się do tego, że aplikując do korporacji, musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór słów kluczy do CV, aby nie zostało ono odrzucone przez system. Ale czy systemy ATS służą wyłącznie do selekcji CV i czy aby na pewno są domeną dużych podmiotów? O to zapytaliśmy Annę Sykut z zaprzyjaźnionej firmy Traffit. W tym artykule, rozwiejemy jeden z najpopularniejszych mitów.
ATSy kiedyś i dziś…
ATS, czyli applicant tracking system to podstawowe narzędzie pracy rekrutera, tak jak CRM dla handlowca. Prawdą jest, że kiedy w latach 90-tych pojawiały się pierwsze ATS-y, to były one domeną korporacji. Wielkie projekty, wielomiesięczne wdrożenia i niebotyczne budżety, a często efekt wcale nie ułatwiał życia ani rekruterom, ani kandydatom.
Dlaczego zatem firmy decydowały się na takie systemy? By udowodnić technologiczne zaawansowanie – a skutkowało to tym, że kandydat często potrzebował sporo czasu, aby złożyć swoją aplikację. Czasy się zmieniły i dziś ATS-y są dużo bardziej osiągalne – niezależnie od rozmiaru i budżetu firmy. Powstały rozwiązanie SaaS-owe, takie jak TRAFFIT.
Czym jest SaaS?
To gotowe rozwiązanie chmurowe, do którego korzystania wystarczy przeglądarka internetowa. Oznacza to, że rekruter nie musi przejmować się kwestiami technicznymi dotyczącymi utrzymania witryny i bezpieczeństwa danych. Nawet freelancer może usprawnić z nim swoją codzienną pracę wykupując pojedynczą licencję do korzystania z ATS-a. A to dopiero początek pozytywnych aspektów wynikających z tych systemów. Poniżej więcej przykładów:
System ATS w małej firmie i dla freelancera? TAK!
- Tak jak w CRM-ie, w ATS-ie zbierana jest cała historia aplikacji i kontaktów z kandydatem. Kiedy kandydat do nas wraca, mamy w ATS-ie pełną informację o tym co działo się z nim wcześniej. Candidate experience w małych firmach jest równie ważne jak w korporacjach!
- Nawet najmniejsza firma nie może zapominać o RODO – czyli o tym, żeby zebrać niezbędne zgody, spełnić obowiązek informacyjny oraz usunąć lub zanonimizować dane osobowe kandydata kiedy jego zgody wygasną. W przypadku CV trzymanych na poczcie e-mail, w teczkach czy nawet najlepiej uporządkowanych folderach na komputerze to bardzo trudne, aby tego dopilnować.
Źródło: Profil kandydata i podsumowanie jego zgód w Traffit ATS
- Rekruter może w łatwy i bezpieczny sposób udostępniać osobie decyzyjnej (np. właścicielowi firmy) short listę proponowanych kandydatów i zbierać jej feedback w postaci notatek i like’ów. Drukowanie CV i zostawianie ich na biurku nie jest ani efektywne, ani bezpieczne!
- Przy ograniczonym budżecie na marketing rekrutacyjny trzeba mieć pewność, że jest on właściwie wykorzystywany. ATS pomaga analizować źródła aplikacji i ich skuteczność. W ten sposób przy każdej kolejnej rekrutacji inwestować można tylko w te źródła, które przynoszą firmie najlepiej dopasowanych kandydatów!
Źródło: Raport źródeł aplikacji w rekrutacji w Traffit ATS
- ATS pozwala na łatwe zbieranie aplikacji z bezpłatnych źródeł takich jak social media czy Facebook Jobs. Aplikacja pojawia się w ATS-ie natychmiast i nie ma obaw, że wpadnie do SPAM-u czy się zgubi 😉
- Każda firma, nawet najmniejsza, ma już pewną historię rekrutacji i pulę kandydatów, którzy do niej aplikowali. Zaczynając nowy proces warto z niej skorzystać – tylko jak to zrobić? Aplikacje magazynowane w ATS-ie są nie tylko uporządkowane, ale też przystosowane do szukania w ich treści. Wpisując poszukiwane słowa kluczowe można zobaczyć kandydatów, którzy posiadają je w swoim CV – nawet jeśli zostało przesłane w formie PDF-a!
- Zakładka Kariera na stronie WWW również przestała być domeną wielkich korporacji. Generator strony Kariera wbudowany w ATS-ie pozwala stworzyć ją samodzielnie – nawet bez jakichkolwiek umiejętności technicznych. Nawet jeśli w danym momencie nie szukasz pracowników, możesz dzielić się informacjami o kulturze Twojej firmy i zbierać aplikacje spontaniczne, budując tym samym swoją bazę kandydatów na przyszłość.
Źródło: Fragment strony kariera stworzonej w generatorze w Traffit ATS
Wniosek?
System ATS to rozwiązanie, które przynosi korzyści każdej organizacji – zarówno małej i dużej, ale też freelancerom. Przy niewielkim koszcie samej aplikacji i ekspresowym wdrożeniu, można zadbać o candidate experience, atrakcyjną stronę Kariera, czy zoptymalizować budżet rekrutacyjny. A samego ATS-a wypróbować bezpłatnie przez 14 dni, aby samodzielnie się o tym przekonać 😉