Dlaczego podsumowanie i cel zawodowy, to niezbędny element każdego CV?

wpis w: CV | 14

Gdybyś miał 30 sekund na to, by przekonać swojego przyszłego szefa, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem do pracy, to co byś o sobie powiedział?

30 sekund – tak niewiele, by przykuć uwagę.

A jeśli powiem Ci, że rekruter otrzymując 200 aplikacji, średnio poświęca 6-7 sekund na to, by stwierdzić, że warto z uwagą przeczytać dane CV i zapoznać się z kandydaturą?

No właśnie…

Jak zatem sprawić, by nasze CV nie zostało odrzucone podczas wstępnej selekcji, a co więcej, by zapadło w pamięć?

Pamiętaj o napisaniu swojego podsumowania i celu zawodowego na początku CV!


Prowadząc dla Was konsultacje dotyczące zmiany zawodowej, bardzo często spotykam się sytuacją, że kandydaci albo nie do końca są świadomi tego, co mogliby i co chcą robić.

Są też takie osoby, które może i mają świadomość, ale w gąszczu informacji zapominają podkreślić, to co jest najważniejsze i nie piszę nic o swoich celach. A to utracona szansa!

Dlaczego zatem cel i podsumowanie zawodowe to MUST HAVE?! Kilka powodów poniżej:

  1. To Twoja wizytówka, sposób na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia i zachęcenie do dalszej lektury CV
  2. To sposób na wyróżnienie się
  3. To usystematyzowanie najważniejszych informacji na Twój temat, a tym samym pierwszy sygnał dla rekrutera, że warto, aby Tobą się zainteresował

 

Co zatem powinno się znaleźć w tej sekcji? I jak zrobić to dobrze?

Tworząc podsumowanie i cel zawodowy, staraj się pokazać:

a) Kim jesteś, ile masz lat doświadczenia i w jakich obszarach jesteś specjalistą;

b) Jakie są Twoje najsilniejsze umiejętności istotne z perspektywy stanowiska, na które aplikujesz (również i biegłość w określonym języku obcym);

c) Twoje osiągnięcia. To doskonały moment, by pochwalić się nagrodami, usprawnieniami, tym co przyczyniło się do rozwoju Twojego poprzedniego pracodawcy;

d) Jaki jest Twój cel zawodowy, w jakich obszarach i rolach chcesz się rozwijać i co jest dla Ciebie istotne;

e) Jeśli jesteś otwarty na relokację, pracę zdalną -możesz to również uwzględnić.

Ważne: w tej sekcji staraj się być jak najbardziej konkretnym,posługuj się liczbami i nie używaj ogólników. Postaraj się, aby podsumowanie i cel zawodowy zamknęły się w 4-5 zdaniach, które będą taką wisienką na torcie Twojego CV!

 

Powodzenia!


Ps. Jeśli pisanie CV spędza Ci sen z powiek i nadal nie wiesz jak się za to zabrać, zajrzyj tutaj! My te tematy uwielbiamy i z chęcią Cię wesprzemy podczas zawodowej zmiany!

Ps. 2. Zapoznaj się również z pozostałymi artykułami dotyczącymi pisania CV tutaj

Ps.3. Pamiętaj, że ważny jest także Twój wizerunek w sieci, a zwłaszcza na takich portalach jak LinkedIn. Sprawdź TEN przewodnik, który pomoże Ci zbudować silną markę i znaleźć pracę marzeń!