Ile czasu potrzeba na przebranżowienie? – zaplanuj swój proces!

Ile czasu potrzeba na przebranżowienie się?

Podejmując decyzję o zmianie ścieżki zawodowej, masz pewnie świadomość, że czeka Cię nauka nowych rzeczy, być może zdobycie również dokumentów poświadczających Twoje umiejętności. Ukończenie kursów, szkoleń, studiów – wszystko to zajmuje czas. Łatwo więc domyślić się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Możesz jednak sam zaplanować swoje przebranżowienie i postawić sobie kamienie milowe wraz z oszacowaniem czasu, który będzie potrzebny do ich osiągnięcia. Wszystko będzie zależeć od kilku czynników, które postaramy się przybliżyć w tym artykule.


Każda rola to inny czas potrzebny na przebranżowienie się

Jak zapewne wiesz w branży IT i pokrewnych można spełniać się w różnych rolach. To właśnie w dużej mierze od tego zależy, ile czasu będziesz potrzebował poświęcić na przebranżowienie się. Z jednej strony znaczenie będzie miała sama decyzja, bo do każdej roli można przygotować się w inny sposób. Z drugiej strony na samo podjęcie decyzji też pewnie będziesz potrzebował czasu, aby zapoznać się ze wszystkim możliwościami.

Pierwszym krokiem powinna być analiza rynku pracy i sprawdzenie zapotrzebowania na swoją wymarzoną rolę oraz oczekiwań stawianych przez pracodawców. Najlepiej jest to zrobić przeglądając ogłoszenia o pracę. Jeśli jeszcze nie wiesz, na jakim stanowisku chciałbyś się spełniać, to po analizie ogłoszeń, na pewno będzie taką decyzję Ci łatwiej podjąć. Przeglądanie ogłoszeń to także poznanie wymogów na konkretne stanowiska. Robienie notatek, odnośnie tego, jakie kwalifikacje czy umiejętności potrzebne są w danej branży i poznanie luk kompetencyjnych to zwykle kilka dni. 

Poznaj branże od wewnątrz

Jeśli chcesz spełniać się w jakiejś roli, a najpierw w ogóle móc do niej aspirować to dobrze, żebyś poznał ją nie tylko z ogłoszeń o pracę. Najlepszą opcją jest zdobycie mentora, który będzie mógł Cię wprowadzić w branżę. Powinna być to oczywiście osoba, która praktycznie zna daną rolą. Dzięki temu będzie mogła Ci przybliżyć pracę w niej, a także w jeszcze lepszy sposób nakreślić wymagania. Oczywiście trudno określić tutaj przewidywaną ilość godzin, jaka będzie na to potrzebna. Kontakt z mentorem masz często przez cały przebranżawiania się. Niezależnie od tego, na jakim jego etapie jesteś. Łącznie może to być zarówno kilka, jak i kilkanaście godzin spędzonych na rozmowach i kontaktach z Twoim Partnerem w Zmianie. Wszystko będzie zależeć od Ciebie i tego, jaka wiedza będzie Ci potrzebna w danej dziedzinie. 

Zdobycie kompetencji – najdłuższy etap

To ta faza przebranżowienia, która zajmuje z reguły najwięcej czasu. Można ją jednak pod tym względem zaplanować. Jest to etap wypełnienia wszystkich swoich luk kompetencyjnych. Oczywiście nie zawsze będzie to możliwe w 100%, bo niekiedy konieczne będzie po prostu doświadczenie na jakimś stanowisku, ale nawet zdobycie doświadczenia (lub dotarcie do osób decyzyjnych, które umożliwią Ci uczestnictwo w dodatkowym projekcie) można zaplanować. Każdy kurs czy szkolenie, które będziesz chciał skończyć to określona ilość godzin. W łatwy sposób będziesz więc wiedział ile na to poświęcisz. Z reguły będzie to kilka miesięcy. Chyba że zdecydujesz się np. na studia podyplomowe, to będziesz potrzebował co najmniej 1 rok czasu na ich ukończenie.

Kompetencje to także umiejętność posługiwania się konkretnymi narzędziami, np. do zarządzania projektami. Tu także będzie mógł, w zależności od złożoności narzędzia, określić termin, jaki spędzisz na jego poznanie. Warto więc zsumować dni potrzebne na poznanie wszystkich narzędzi i dodać je do tych na wcześniejszych etapach. 

Wiedza to nie wszystko, potrzebne jest też doświadczenie

Posiadanie odpowiedniej wiedzy teoretycznej niestety z reguły nie wystarczy, aby móc z powodzeniem się przebranżowić. Dlatego kolejne, na co będziesz musiał poświęcić czas, to zdobycie doświadczenia. Może to zrobić w obecnej pracy, jeśli będziesz mógł w niej wdrożyć mechanizmy, które poznałeś na razie tylko w teorii. Możesz też brać udział w projektach jako freelancer, równolegle do obecnej pracy. Możesz też wyszukać projekty non-profit, w których będziesz mógł się sprawdzić. Sam też możesz zorganizować takie przedsięwzięcie. Na pewno będzie to świetnie widziane u potencjalnego pracodawcy. Trudno określić konkretny czas, jaki spowoduje, że będziesz miał wystarczająco dużo doświadczenia, aby zdobyć nowe stanowisko pracy. Jednak kilka miesięcy wydaje się minimum jakie powinieneś brać pod uwagę. Choć oczywiście, jeśli w dotychczasowej pracy Twoja rola w jakimś stopniu pokrywała się z tą, w której widzisz się w przyszłości, warto także brać to pod uwagę i uświadomić potencjalnemu przyszłemu pracodawcy.
Jak to zrobić? Uwypuklij swoje umiejętności transferowalne, a więc takie które mogą być wykorzystane w każdej pracy. Jeśli pracowałeś w obsłudze Klienta i chcesz zostać scrum masterem to odpowiednie ujęcie tego w CV sprawi, że rekruter przychylnie spojrzy na Twoją kandydaturę.

Zaplanuj również przestrzeń na swój wizerunek

Na dzisiejszym rynku pracy liczą się nie tylko suche dane i informacje o konkretnej osobie. Dlatego warto zadbać o swój wizerunek. Aby zrobić to naprawdę efektywnie, warto będzie to dobrze zaplanować i określić kamienie milowe. Chcąc wzbudzić zaufanie u pracodawców, nie wystarczy, że stworzysz ładne i merytoryczne CV przy przebranżowieniu. Portale takie jak LinkedIn będą pomocne w budowaniu wizerunku. Media społecznościowe przydatne są przy kreowaniu wizerunku nie tylko firm, ale także osobistym, jako specjalisty. Jednak wrzucenie tam jednego wpisu, który w jakiś sposób będzie potwierdzał Twoje umiejętności to zdecydowanie jest za mało. Warto zbudować swój profil na LinkedIn w sposób mistrzowski a następnie nakreślić swoją indywidualną strategię docierania do ukrytego rynku pracy – osób decyzyjnych, managerów czy rekruterów.
Posiadając odpowiednią strategię będziesz mógł oszacować czas potrzebny na nawiązanie konkretnych relacji oraz na prowadzenie swojego profilu na LinkedIn w taki sposób, aby być zauważonym przez rekruterów.


Jak nie wiesz jak działać na LinkedIn zobacz na nasz warsztat tutaj


Nie zniechęcaj się tylko trzymaj planu docierania do firm!

Nie zniechęcaj się jeśli nie dostaniesz pracy w pierwszym miejscu, do którego wyślesz CV. Zresztą zdecydowanie lepszą opcją jest zdobycie pracy poprzez różnego rodzaju polecenia. Jednak na początek ktoś musi Cię polecić w jakiejś organizacji, a w niej musi być dla Ciebie miejsce. Tak więc powinieneś być przygotowany na to, że niekoniecznie od razu po zdobyciu potrzebnych kwalifikacji i umiejętności dostaniesz nową pracę. Choć oczywiście także i w tym przypadku, grunt pod różne polecenia można przygotowywać sobie wcześniej.

Podsumowanie

Nie ma więc konkretnej odpowiedzi na to, ile czasu będziesz potrzebował, aby się przebranżowić. Wszystko będzie zależeć od Twojego obecnego doświadczenia, rodzaju kwalifikacji, jakie będziesz chciał zdobyć i wielu innych wymienionych wcześniej w tym artykule czynników. Biorąc je pod uwagę warto będzie oszacować czas na zrealizowanie każdego z nich –  niezależnie czy to będzie jedynie kilku miesięcy, czy rok, a może i kilka lat.
Grunt, aby ten cały proces dokładnie zaplanować. Wtedy Twoja zmiana będzie nieokupiona niepotrzebnym stresem oraz weźmiesz odpowiedzialność za siebie, a nie za świat zewnętrzny