Kilka słów o ukrytym rynku pracy

Ukryty rynek pracy bez tajemnic.

Nadszedł czas na zmianę? Poszukujesz pracy? Tradycyjne metody to za mało. Według szacunków od 50 do 80 procent ofert pracy nigdy nie zostaje oficjalnie opublikowana, pozostając na ukrytym rynku pracy. Czym jest ukryty rynek pracy i jak stać się jego beneficjentem?


Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą. Rozwijasz swoją działalność i potrzebujesz nowych osób do pracy, bądź bardziej przyziemnie borykasz się z brakami kadrowymi spowodowanymi urlopem macierzyńskim, odejściem pracownika, bądź jego przejściem do innego działu. Przed Tobą wielopłaszczyznowe wyzwanie odnalezienia wartościowej osoby. Mierzysz się z upływającym czasem, stratą z powodu nieobsadzonego stanowiska, obawiasz się o trafny wybór, a i chcesz znacznie zredukować koszty samego procesu. Właśnie te czynniki powodują, że jawny rynek pracy coraz częściej staje się planem B, popychając pracodawców do mniej formalnych działań. Dlaczego ten procent stale się zwiększa?

Gdy nie wiadomo o co chodzi…

Chodzi o pieniądze. Rozbudowany proces rekrutacyjny niesie za sobą duże koszty. Zależnie od metody jego prowadzenia są one bardzo różne. Najdroższą z opcji jest korzystanie z pomocy headhunterów. Do dyspozycji pozostają również agencje rekrutacyjne, a zdecydowanie najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest publikacja ofert pracy na portalach rekrutacyjnych i w gazetach. Są to jednak procesy czasochłonne i pomimo wielostopniowego mechanizmu wyłaniającego uznawane są przez niektórych za niewystarczające. Kandydat i jego sposób pracy nadal bowiem jest wielką niewiadomą. Skąd takie postrzeganie?

Z polecenia najlepszy czyli idealnie dobrany pracownik na wagę złota.

Jak się okazuje nawet najbardziej wykwalifikowany pracownik może sprawiać różnego rodzaju problemy. Potrafią być one skrzętnie ukrywane na etapie rekrutacji. Jak pracodawca niweluje te ryzyko? Z pomocą przychodzi „instytucja polecenia”, która przenosi część ciężaru ryzyka na polecającego. Staje się on swego rodzaju gwarantem jakości wyboru. Zapewniając, że jest to idealnie dobrana osoba zarówno pod względem kompetencji jak i wszystkich innych cech wymaganych na danym stanowisku. Decyzja rzutuje wizerunkowo na polecającego więc staje się wiarygodniejsza co do trafności dobrania. Jack Mia, założyciel jednego z największch przedsiębiorstw świata, Alibaba Group, którego częścią jest między innymi sklep internetowy AliExpress podkreślał wagę tego wyboru w słowach: „Zatrudnij osobę, która najlepiej pasuje do danej pracy, nie najbardziej utalentowaną. To może być bardzo bolesna lekcja. Jeśli chcesz uruchomić traktor, nie ma sensu instalować w nim silnika samolotu”.  Co zrobić byś był to właśnie Ty?

Nawiązywanie kontaktów i relacji biznesowych to Twój sprzymierzeniec.

Gdy już wiesz jak cenna jest nagroda, czas odnaleźć przepis na sukces. Dobra i zła wiadomość brzmi tak samo: wiele zależy od Ciebie. Co więc zrobić by ukryty rynek pracy nie stanowił dla Ciebie tajemnic? Otwórz się na innych, poznaj dobrodziejstwo networkingu. Buduj relacje biznesowe jeszcze na etapie wcześniejszego zatrudnienia. Utrata pracy bądź jej zmiana skutecznie wyciąga ze strefy komfortu i równie niekomfortowo o tym mówić. Jak wynika jednak z doświadczeń to właśnie otwartość i autentyczność toruje drogę do sukcesu. Jakiego jednak szukać kontaktu? Zacznij od znajomych, nie zapominaj jednak o dawnych współpracownikach, szczególnie gdy współpraca układała się pomyślnie. To właśnie w takich przypadkach często wyłania się propozycja. Co jednak zrobić gdy wszystkie te działania zostały podjęte i nie odniosły skutku? Korzystaj z dobrodziejstwa nowoczesnych rozwiązań. Wniknij w branżę w której chcesz zaistnieć. Linkedin, targi kariery, specjalistyczne fora- to tu właśnie powinieneś zacząć być widoczny. Zaktualizuj swoje dane, określ cele, daj znać, że idziesz po więcej.  Marzysz o pracy w konkretnej firmie? Nie wahaj się z Nią skontaktować, deklarując wprost chęć podjęcia pracy. Czeka Cię rewolucja? Chcesz się przebranżowić? Działaj metodycznie tworząc kolejne nitki powiązań pomiędzy Tobą a Twoim nowym zajęciem. Dodatkowa współpraca, nawet na zasadzie wolontariatu, dokształcanie się to następne miejsca w których dochodzi do cennej interakcji. Cały czas wszak będziesz poruszał się w obrębie celu do którego dążysz. Otworzy Ci to oczy co ma w swojej ofercie dla Ciebie rynek ukryty.


Jeśli nie wiesz jak szukać pracy na LinkedIn, napisz do mnie wiadomość TUTAJ