Co blokuje Cię przed zmianą? Opór rzecz ludzka…

wpis w: Dookoła Pracy | 0

O oporze można byłoby pisać godzinami. Nie wiem, czy wiesz, ale z oporem pracuję na wielu frontach: z zespołami, które przechodzą przez zmiany organizacyjne, z osobami, które zgłaszają się do mnie na konsultacje zawodowe, a także sama nieustannie przepracowuję swoje własne blokady.

Dziś przyjrzymy się najczęstszym powodom, które potencjalnie mogą blokować Ciebie albo przed wejściem w zmianę zawodową, albo przed tym, by realnie zacząć odczuwać jej pozytywne skutki.

Gdy myślisz o tym, by w końcu robić, to co kochasz, jakie myśli pojawiają się w Twojej głowie?

Chcę zmienić zawód ale…

 1. Uzyskałem już wysoką pozycję w hierarchii firmy. Owszem, nie czuję tego i bardziej pasjonują mnie inne dziedziny, ale to byłaby degradacja;
 2. Co powiedzą inni?;
 3. Gdybym miał zmienić zawód, to musiałbym obniżyć swoje wynagrodzenie;
 4. Czy sobie poradzę?;
 5. Po co zaczynać wszystko od zera?;
 6. A co jeśli mi się nie uda?;
 7. Chyba nie jestem wystarczająco dobry….;
 8. Nie wiem od czego zacząć?;
 9. Jak zdobyć niezbędne doświadczenie wymagane w nowym zawodzie?;
 10. Nie mam pomysłu na siebie. Nie wiem, co mógłbym robić;
 11. Jak mam znaleźć inspirację na nową drogę zawodową?;
 12. To się na pewno nie uda;
 13. Praca nie jest po to, żeby ją lubić tylko, by zarobić na życie;
 14. Trzeba się poświęcić.

Dodałbyś coś do powyższej listy? Co Ciebie blokuje przed zmianą zawodu, przebranżowieniem i znalezieniem takiej pracy, która da Ci realną satysfakcję?


I jeszcze jedno,

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zawodowej transformacji – koniecznie daj mi znać. 13 lutego rusza warsztat, który pomoże znaleźć pomysł na nową drogę zawodową i konkretny plan działania. Będziemy na nim także przełamywać wszystkie blokady, które nie pozwalają Ci na zmianę.

Czekamy na Ciebie!


Kilka słów na temat autora:

Klaudia Jarych – Konsultant, autorka szkoleń z outplacementu, reskillingu i “Twojego Partnera w zmianie zawodowej” dla osób stojących przed wyzwaniem jakim jest zmiana zawodowa i przebranżowienie, Facylitator,  People & Change Manager w jednej z dużych, międzynarodowych firm. Doświadczenia zdobywała pracując przy organizacji spotkań z przedsiębiorcami, eventów szkoleniowych, koordynując projekty (HR, Marketing, IT), czy też realizując się jako Scrum Master. Aktualnie, pracuje z managerami średniego i wyższego szczebla, a także z zespołami oswajając ich ze zmianami. Prowadzi warsztaty diagnozujące gotowość na zmianę, wypracowuje strategie komunikacyjne i ma ogromną frajdę z tego, co robi.