Jaka jest Twoja przewaga konkurencyjna? Czym się wyróżniasz na tle innych kandydatów?

wpis w: Dookoła Pracy | 0

Dziś słów kilka o tym, dlaczego kluczowe jest byś Ty, jako osoba poszukująca pracy, dobrze znała swoje przewagi konkurencyjne. 

Dlaczego mając do wyboru spodnie marki X i spodnie marki Y zdecydujesz się na te drugie?

  • bo wygodniejsze;
  • bo jesteś lojalny danej marce;
  • bo skusiła Cię cena;
  • bo przykuły Twoją uwagę – wyróżniają się na tle pozostałych.

A mając do wyboru usługi doradcy ds. wizerunku, czym będziesz się kierować?

  • jego renomą;
  • rekomendacjami uzyskanymi od zadowolonych klientów;
  • jakością usług;
  • być może doświadczeniami w specyficznej branży;
  • i ponownie – tym co go wyróżnia wśród setek innych doradców i co jednocześnie jest dla Ciebie ważne.

I podobnie jest w sytuacji, gdy to Ciebie ma wybrać menadżer, który szuka nowego członka zespołu. By wyróżnić się wśród setek aplikujących na tę samą ofertę pracy – musisz podkreślić to, co rzeczywiście Ciebie wyróżnia. Jeśli te przewagi będą wpisywać się w potrzeby pracodawcy, wystąpi między Wami tzw. chemia i dogadacie się co do stawki, to propozycja pracy jest tuż tuż..

Ale..

Zacznijmy od samego początku, czyli przewag konkurencyjnych.

Zdefiniuj je.

Pomocne będą takie pytania:

  1. Co mnie odróżnia od mojej konkurencji? Co mnie odróżnia od innych kandydatów aplikujących na to stanowisko? Wiedza, wszechstronne doświadczenia, może znajomość nietypowych języków? A może jakaś cecha osobowości?
  2. W czym jestem lepszy od mojej konkurencji, a co jest potrzebne na danym stanowisku?
  3. A jakie są moje ograniczenia? W czym moja konkurencja jest ode mnie lepsza? Świadomość swoich ograniczeń również jest istotna, bo pozwala stworzyć plan uzupełniania luk kompetencyjnych.

A teraz zakomunikuj te przewagi. Jak i gdzie?

  1. Bezpośrednio w celu zawodowym, który jest obowiązkowych punktem Twojego CV;
  2. W podsumowaniu zawodowym widocznym na LinkedIn;
  3. W swoich wpisach LinkedInowych;
  4. Wplatając te informację w swoją odpowiedź na pytanie „Proszę nam opowiedzieć o sobie”, które z pewnością usłyszysz podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

I zapomnij tutaj o zbędnej skromności. Z odwagą mów o tym, co możesz wnieść do organizacji, kim jesteś i jaki jesteś. Wyróżnij się.


UWAGA!

Już 13 lutego rusza unikatowy w skali kraju warsztat dla osób zmieniających zawód/przebranżawiających się. Też masz w planach znalezienie pracy, która da Ci poczucie sensu i radości? Koniecznie zajrzyj tutaj.


Kilka słów na temat autora:

Klaudia Jarych – Facylitator, Kierownik projektów, People & Change Manager w jednej z dużych, międzynarodowych firm. Doświadczenia zdobywała pracując przy organizacji spotkań z przedsiębiorcami, eventów szkoleniowych, koordynując projekty (HR, Marketing, IT), czy też realizując się jako Scrum Master. Aktualnie, pracuje z managerami średniego i wyższego szczebla, a także z zespołami oswajając ich ze zmianami. Prowadzi warsztaty diagnozujące gotowość na zmianę, wypracowuje strategie komunikacyjne i ma ogromną frajdę z tego, co robi.