Rozmowa techniczna w IT – Tester/QA

Decyzja o zmianie branży nie jest łatwa i wymaga zrobienia sporego researchu przed jej podjęciem. Kolejny etap to z reguły jakiś kurs lub nawet kilka szkoleń. To one pozwolą Ci poznać teorię oraz zależnie od kursu, sprawdzić swoje praktyczne umiejętności. Zapewne dopiero po przejściu kursu i usystematyzowaniu swojej wiedzy, a najlepiej sprawdzeniu jej w praktyce, zdecydujesz się na wysyłanie CV. Trudno powiedzieć, ile będziesz czekał na odpowiedź potencjalnych pracodawców, ale jeśli już nadejdzie, powinieneś się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dlaczego warto przygotować się do rozmowy?

Nawet jeśli odbyłeś kurs i masz odpowiednią wiedzę to przygotowanie do rozmowy to coś, dzięki czemu łatwiej znajdziesz pracę, której szukasz. Przede wszystkim poznanie tego, o co mogą pytać rekruterzy, pozwoli uniknąć Ci stresu podczas rozmowy. Nawet jeśli będziesz znał odpowiedzi na zadawane pytania, to jeśli przygotujesz sobie zarys odpowiedzi wcześniej, będziesz bardziej pewny siebie i przekonujący. Znacznie zwiększysz więc swoje szanse na otrzymanie pozytywnej odpowiedzi od rekrutera.

Rekrutacja na testera – pytania

Jest wiele różnych aspektów pracy testera, o które może zapytać rekruter. W poniższym akapicie chcę skupić się tych,  które są specyficzne dla tego stanowiska. Z pominięciem wszelkich pytań o umiejętności miękkie. Wskażemy tu głównie na aspekty techniczne i samą wiedzę dotyczącą tego, co powinien wiedzieć kandydat na testera. Podpowiemy też, jak powinna wyglądać odpowiedź na poszczególne pytania. Jednak odpowiedzi z tego artykułu mają jedynie służyć naprowadzeniu na temat, jeśli rzeczywiście jesteś gotowy do pracy testera, będziesz mógł rozwinąć większość z nich.

  • Cele testów

To jedno z podstawowych pytań, o jakie może zapytać rekruter. Najprostsza odpowiedź to oczywiście powiedzenie o tym, że chodzi po prostu o znajdowanie błędów i zapobieganie im. Oczywiście można swoją odpowiedź poszerzyć o bardziej ogólne kwestie, czyli tego, jak ważna jest jakość końcowego produktu dla jego odbioru przez użytkowników. Im więcej błędów podczas testów się wykryje, tym mniej spotkają ich użytkownicy.

  • Testy regresyjne i retesty

Te pierwsze to testy, które przeprowadza się po wprowadzaniu modyfikacji do oprogramowania. Ma to na celu sprawdzenie, czy nie powstały żadne nowe błędy. Retesty z kolei robi się po naprawieniu błędu, w celu sprawdzenia, czy rzeczywiście został naprawiony.

  • Jak zgłasza się błędy?

Zawsze to będzie jakieś konkretne oprogramowanie. Choć konkretne narzędzie będzie zależeć od organizacji, w jakiej się działa.
Np. Bugzilla, Jira.

  • Co to jest piramida testów?

Piramida testów pokazuje nam, jakie powinny być proporcje pomiędzy różnymi rodzajami testów, gdzie podstawą piramidy powinny być testy szybsze w wykonaniu, bardziej stabilne, a co za tym idzie – tańsze.

Piramida testów
  • Cykl życia błędu.

Można wyróżnić takie, podstawowe etapy:

  1. zgłoszenie błędu;
  2. przydzielenie błędu do programisty;
  3. naprawienie przez niego błędu;
  4. przeprowadzenie resetuj;
  5. zamknięcie błędu, jeśli rzeczywiście już się nie pojawia.
  • Jakie są zalety testów automatycznych?

Do zalet można zaliczyć: zmniejszenie ryzyka błędu poprzez zminimalizowanie czynnika ludzkiego, duża oszczędność czasu, a więc możliwość przeprowadzenia większej ilości bardziej czasochłonnych testów.

  • Czym są metodyki zwinne?

Metodyki zwinne obejmują kilka podejść do zarządzania, jednak cechują się jedną wspólną cechą: zakładają one, że istnieją pewne założenia projektowe, jednak wizja końcowego efektu ewoluuje w trakcie wszystkich etapów realizowania projektów. W praktyce często polega to na tym, że klient zmienia zdanie co do swoich oczekiwań, a cały zespół projektowy musi jak najszybciej dopasować się do nowych postanowień.

  • Czym są testy dymne?

Są to po prostu wszystkie najważniejsze ścieżki potwierdzające, że główne funkcjonalności aplikacji działają poprawnie. Mówiąc jeszcze prościej, sprawdzamy, czy nasza aplikacja w najważniejszych jej obszarach i sposobach użycia działa jak należy.

Co oprócz tego?

Oprócz przygotowania merytorycznego warto też być przygotowanym do rozmowy kwalifikacyjnej pod względem, nazwijmy to mentalnym. Im swobodniej będziesz się czuł i im mniej będziesz zestresowany, tym lepiej wypadniesz na rozmowie. Pomóc może w tym nie tylko odpowiednia wiedza, zwiększająca Twoją pewność siebie, ale też np. próba opowiadania o sobie w kontekście testera przed lustrem – taki trening sprawi, że znacznie swobodniej będziesz czuł się przed rekruterem. Jednak oczywiście najważniejsze jest postawić na odpowiednią wiedzę techniczną.


Wysyłasz CV i ciągle słyszysz że „wybraliśmy bardziej doświadczonego kandydata”? Skorzystaj z dostępnej pomocy:

1. Konsultacje CV – Link
2. Warsztat „Jak budować wizerunek osoby przebranżawiającej się i dostać pracę marzeń w docelowej branży dzięki LinkedIn?” – Link
3. Konsultacje indywidualne – zapytaj na kontakt@dookolapracy.pl