Nie zaczynaj rozmowy kwalifikacyjnej online, zanim tego nie przeczytasz!

wpis w: Dookoła Pracy | 0

8 rad, jak przygotować się do rozmowy o pracę w czasie pandemii COVID-19.

W czasie pandemii wielu z nas musiało przestawić się na pracę zdalną i zamienić spotkania w biurze na telekonferencje. Również w procesach rekrutacyjnych na popularności zyskały rozmowy kwalifikacyjne online. Jeśli szukasz pracy i zostałeś zaproszony na taką rozmowę, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Rozmowa rekrutacyjna to spotkanie, na którym powinieneś zrobić dobre wrażenie. Warto więc wiedzieć, co może je zepsuć, a czym możesz je wzmocnić. Po zastosowaniu poniższych rad, na pewno wypadniesz świetnie!


#PRACUJemy Razem

Ten artykuł powstał w ramach akcji #PRACUJemy Razem. To projekt stworzony przez grupę polskich blogerów. Połączyła ich chęć pomocy osobom, które straciły pracę z powodu pandemii COVID-19.
Autorem niniejszego artykułu jest Sylwia Waśniewska


1. Przygotuj i sprawdź sprzęt oraz oprogramowanie

To rada nie do przecenienia. Każdy pracodawca szuka osoby kompetentnej i dobrze zorganizowanej. Jeśli więc okaże się, że nie działa Ci mikrofon albo kamera i rekruter musi czekać, aż się ogarniesz, to od razu masz pod górkę. Teksty w stylu „ojej, zawsze mam z tym problem” nie pomogą – utwierdzą w przekonaniu słuchacza, że jesteś słabo zorganizowany i roztargniony. I że się nie przygotowałeś, czyli nie potraktowałeś rozmowy poważnie.

A więc zainstaluj zawczasu sugerowany przez rekrutera program do rozmowy online i przetestuj wcześniej, czy działa zarówno program, jak i sprzęt. Przygotuj kamerę, nie tylko słuchawki, ponieważ rekruter będzie chciał Cię widzieć podczas rozmowy. Najlepiej rozmawiaj przez laptopa lub komputer stacjonarny (nie przez smartfona) – dają one większy komfort i możliwości, o których piszę niżej.

Zwróć uwagę na swoją nazwę użytkownika w programie do telekonferencji. Najlepiej niech to będzie Twoje imię i nazwisko (a nie na przykład „Kociaczek1985”). 🙂

2. Zadbaj o łącze internetowe dobrej jakości

Jeśli masz takie w domu, to sprawa załatwiona. Czasami jednak trzeba poprosić domowników, aby w tym czasie nie korzystali z sieci. Musisz bowiem przesłać i odebrać dźwięk i obraz, więc warto zadbać o odpowiednią przepustowość. Jeśli nie wiesz, jaka jest wymagana, przeczytaj na stronach dostawcy oprogramowania. Na przykład wymagania przepustowości dla Skype są podane na stronie Pomoc Skype’a. Jeśli nie wiesz, jaka jest szybkość Twojego łącza, możesz ją zbadać korzystając z darmowych narzędzi, na przykład takich jak Speed Test.

Jeśli nie masz wystarczająco szybkiego internetu w domu, musisz poszukać odpowiedniego miejsca lub wykupić dostęp do sieci o wyższej przepustowości.

Miej w pogotowiu telefon z odpowiednią aplikacją do ponownego połączenia się z rekruterem w przypadku, gdy Twoje WIFI całkowicie odmówi współpracy i zerwie Ci się połączenie.

3. Zorganizuj ciche i uporządkowane pomieszczenie

Hałas, osoby chodzące za Twoimi plecami, szczekające psy etc. będą rozpraszać zarówno Ciebie, jak i rekrutera. Zadbaj więc o wyciszone pomieszczenie, zamknij okno i poproś, żeby nikt nie wchodził w czasie rozmowy. Wyłącz telefon.

Ponadto sprawdź podczas próbnego połączenia, jak usiąść, żeby przestrzeń za Twoimi plecami była uporządkowana. Może to być biała ściana lub biblioteka. Uważaj, żeby w kadrze nie znalazły się porozrzucane ubrania, brudne naczynia lub inne niepożądane widoki.

4. Ubierz się schludnie

Rozmowa rekrutacyjna – online czy bezpośrednia – wymaga od Ciebie schludnego wyglądu. Ubierz się jak do biura i to nie tylko od pasa w górę, bo może się zdarzyć, że będziesz musiał wstać. Nie chciałbyś, aby rekruter zobaczył Cię w dresie lub szortach! 🙂

5. Przygotuj oświetlenie

Niestety podczas rozmowy online musisz zwrócić większą uwagę na światło. Jeśli skierujesz lampę wprost na siebie, będziesz świecącą plamą. Gdy siądziesz tyłem do źródła światła, będziesz ciemną plamą. Jeśli możesz, zastosuj światło rozproszone, miękkie. Poeksperymentuj, wypróbuj różne ustawienia.

Poza tym warto przypudrować twarz (również mężczyźni), szczególnie, gdy masz cerę tłustą lub mieszaną. Kamera wyolbrzymi świecące czoło i będziesz wyglądał na bardziej zdenerwowanego. Nie bez powodu każdy, kto przychodzi do telewizji, jest zawsze dobrze przypudrowany.

6. Ustawienie kamery

Warto tak ustawić kamerę, abyś mógł patrzeć w monitor na swojego rozmówcę sprawiając wrażenie, że patrzysz mu w oczy. Można to osiągnąć poprzez zamocowanie kamery na monitorze (najlepiej na wysokości oczu) i przeciągnięcie okienka z twarzą rozmówcy jak najbliżej kamery.

Łatwiej jest mówić do człowieka, niż do obiektywu, więc warto zadbać, żeby Twój rozmówca widział Cię tak, jakbyś mówił wprost do niego, a nie gdzieś w bok. Jednak osobiście uważam, że po kilku miesiącach pandemii, gdy wiele osób nauczyło się już korzystać z telekonferencji, nie jest to aż tak ważne, żeby mówić wprost do kamery. Każdy rekruter wie, że patrzysz na niego na monitorze.

Zadbaj o to, abyś miał podgląd siebie na ekranie komputera, aby kontrolować jak wyglądasz Ty i Twoje otoczenie. Tu właśnie większy ekran wygrywa z małym ekranem smartfona.

Ponadto ustaw kamerę mniej więcej na wysokości oczu. Jeśli ustawisz ją nisko, na przykład na blacie biurka, Twój rozmówca będzie widział głównie Twoją brodę, szyję i dziurki w nosie. 🙂

7. Ściągawka na ekranie

Pozostałe elementy przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej są takie same, jak podczas bezpośredniego spotkania. Warto zatem:

  • Dowiedzieć się jak najwięcej o pracodawcy oraz komórce, która szuka pracownika (czym się zajmuje, jakie ma produkty lub usługi, jak sobie radzi etc.).
  • Poznać rynek, na którym firma działa.
  • Poznać problemy firmy – jeśli będziesz w stanie pomóc w ich rozwiązaniu i powiesz o tym rekruterowi, na pewno błyśniesz w czasie rozmowy.
  • Przećwiczyć sobie mówienie o swoich kompetencjach i doświadczeniach.
  • Przygotować odpowiedzi na możliwe trudne pytania rekruterów (na przykład takie, jak: Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować? albo Gdzie widzi się Pan/Pani za 5-10 lat?). Podpowiedzi, jakie pytania często zadają rekrutujący, znajdziesz łatwo w sieci.
  • Przygotować własne pytania do rekrutera. Warto zapytać o zakres obowiązków, możliwości rozwoju w firmie, szkolenia, zasady zatrudnienia oraz o to, jak będą wyglądały kolejne etapy rekrutacji.
  • Przygotować odpowiedź na pytanie o oczekiwane wynagrodzenie. Jeśli nie wiesz, jakiego wynagrodzenia możesz oczekiwać, zachęcam Cię do przeczytania mojego artykułu na temat darmowych źródeł wiedzy o wynagrodzeniach w Polsce.

Rozmowa online daje Ci fajne możliwości – pozwala Ci przygotować sobie na ekranie coś na kształt ściągawki. Może to być Twoje CV lub informacje o firmie. Oczywiście nie możesz ich cały czas czytać, gdyż rozmówca od razu się zorientuje. Ale zerknięcie od czasu do czasu ułatwi Ci zadanie.

8. Zachowanie podczas rozmowy

Ponieważ chcesz zrobić wrażenie osoby kompetentnej, zachowaj spokój. Wszelkie nerwowe tiki, zbędne ruchy, pocieranie uszu czy twarzy, nie tylko rozpraszają, ale również ujawniają zdenerwowanie. Przygotuj się dobrze, to będzie Ci łatwiej kontrolować mowę ciała. Ukrycie ewentualnych zbędnych ruchów będzie również prostsze, jeśli w kamerze będziesz widoczny od ramion w górę.

Jeśli jednak zdarzy Ci się wpadka (np. łokciem potrącisz szklankę i rozlejesz kawę), postaraj się zachować naturalnie. Przeproś, uśmiechnij się i kontynuuj. Eleganckie i spokojne radzenie sobie z takimi sytuacjami to też atut.

Pamiętaj, aby nigdy nie mówić źle o poprzednich pracodawcach. Rekruter również reprezentuje pracodawcę i identyfikuje się bardziej z nimi, niż z Tobą. Jeśli usłyszy narzekanie i krytykę, pomyśli, że nowego pracodawcę też będziesz „obgadywać”. Takie zachowanie na pewno Ci nie pomoże.

Ważne też, abyś się nie rozgadywał, zwłaszcza na tematy niezwiązane z rekrutacją. Uprzejmie i zwięźle odpowiadaj na pytania. W ten sposób oszczędzasz czas swój i rozmówcy. Twoje zachowanie powinno przekonać rekrutera, że traktujesz rozmowę i jego samego poważnie, że Ci zależy. Wszystkie wyżej omówione zasady będą tego dowodem, więc nie zepsuj dobrego pierwszego wrażenia gadulstwem! 🙂

Zastosowanie powyższych rad i instrukcji pomoże Ci dobrze wypaść na rozmowie. Najwięcej pracy musisz włożyć w przygotowanie przed pierwszą rozmową. Z każdą kolejną będzie Ci coraz łatwiej. Oczywiście życzę Ci, aby już pierwsza rozmowa przyniosła Ci zatrudnienie, ale jeśli nie, to przynajmniej poćwiczysz i nabierzesz wprawy. Te umiejętności przydadzą Ci się w życiu zawodowym – choćby podczas służbowych telekonferencji.

Życzę Ci ciekawych i udanych rozmów o pracę!


O Autorce:

– autorka bloga NaTematPracy.pl.

Na podstawie swojego kilkunastoletniego doświadczenia w zarządzaniu zespołami i projektami oraz w oparciu o dostępne informacje i badania, publikuje artykuły dotyczące rozwoju osobistego, odnajdywania zawodowego powołania i zdobywania odpowiedniej dla siebie pracy. Jej celem jest pomoc wszystkim którzy nie mają, a chcieliby mieć wspaniałe życie zawodowe.

Na co dzień pracuje w instytucie badawczym, w którym kieruje zespołem ekspertów od emisji zanieczyszczeń do powietrza.