Kiedy dodanie zdjęcia w CV może być strzałem w stopę?

wpis w: CV | 21

Czy to konieczne, aby dodać swoje zdjęcie do CV? Absolutnie nie! Nie jest to obligatoryjne i pracodawca nie może tego od Ciebie wymagać.

W końcu i tak najważniejsze są Twoje doświadczenie i kompetencje.

Ale…

Umówmy się. Ludzie w większości przypadków są wzrokowcami. A zdjęcie może pomóc w zapamiętaniu Twojej kandydatury. Dodatkowo, lubimy przecież przyjazne twarze i taka fotografia może pomóc zaplusować.

Ale to nie sztuka dodać JAKIEŚ zdjęcie. Sztuką jest dodanie takiej fotografii, która będzie adekwatna do sytuacji, czyli profesjonalna, wysokiej jakości i dobrze wykadrowana. I nieprzesadzona. Niby oczywiste. A jednak nie zawsze.

 

Ile to razy rekruterzy zrywali boki, gdy trafiało do nich CV, które niby całkiem, całkiem, ale coś było nie tak…

Zdjęcie było prawdziwym strzałem w stopę kandydata… A to dlaczego? I czego nie radzimy robić na przyszłość?

  1. Kandydat wysłał CV z tzw. Selfie! Poważnie! Takie sytuacje się zdarzają i to dość często. Nie mówiąc już o wszelkiego rodzaju dziubkach, czy filtrach z instagrama i snapchata.
  2. Kandydat wysłał zdjęcie w sytuacjach prywatnych np. z grilla – super, że korzystasz z wiosennej aury i spędzasz czas ze znajomymi, ale to facebook jest adekwatnym miejscem na takie publikacje, a Twoje CV to już niekoniecznie!
  3. Kandydat wysłał CV ze zdjęciem w nieodpowiednim stroju – klapki kojarzą nam się z latem i na plaży niech pozostaną. Ty do swojego CV wybierz zdjęcie w stroju profesjonalnym, w stonowanych barwach i raczej oficjalnym. Na ciut większy luz mogą pozwolić sobie pracownicy branży kreatywnej.
  4. Kandydat wysłał CV ze zdjęciem, na którym jest kilka osób – przecież rekruter to nie wróżka i jak ma zgadnąć, która z tych osób to właśnie Ty?
  5. Kandydat wysłał zdjęcie wycięte z innej fotografii – to już klasyka! Jesteś Ty, a na Twoim ramieniu ręka albo włosy koleżanki…hmm…
  6. Kandydat wysłał CV z nieaktualnym zdjęciem – ok. to może nie jest rażący błąd, ale nie przesadź! Chyba nie chcesz, aby rekruter nie rozpoznał Cię na rozmowie kwalifikacyjnej?
  7. Zalotny wyraz twarzy, zbyt rozbawiona twarz– Komentarz jest zbędny. Chyba chcesz być traktowany poważnie, prawda?

 

Tak wiec jeśli Twoje zdjęcie nie należy do jednej z siedmiu wyżej wspomnianych kategorii, to raczej nie popełnisz jakiejś większej gafy dodając je do swojego CV😊No chyba, że jesteś jeszcze bardziej kreatywny 😀