Wybrał ochronę środowiska. Spróbował. Zakosztował studenckiego życia. To mu się podobało. A sam przedmiot studiów? To już mniej. Nie zachwyciło go to. Nie odnalazł w tym pasji, powołania. Owszem, był dumny, że jest na tej wymarzonej uczelni, ale nic więcej. No oczywiście za wyjątkiem ludzi, których poznał – Ci byli fantastyczni.
Pod koniec studiów inżynierskich zaczął mieć wątpliwości. Coraz częściej myślał o przyszłości. Czy aby na pewno te studia przygotują go do wyjścia na rynek pracy? W jakim zawodzie mógłby pracować? Jakie są perspektywy? Im więcej drążył, tym bardziej obawiał się, że pierwotny wybór nie do końca mu pomoże. Zaczął się zastanawiać co dalej. Pomimo obaw, wątpliwości, postawił na inżynierię środowiska. To dawało mu możliwość zdobycie uprawnień budowlanych, co wydawało się być czymś dużo bardziej namacalnym i praktycznym.
Bał się, czy sobie poradzi. Niby dużo przedmiotów podobnych, ale jednak dużo bardziej technicznych. I ciekawe, czy rzeczywiście to będzie jego droga. Po raz drugi dokonał wyboru. Zrobił jeszcze dodatkowo podyplomówkę z bezpieczeństwa i higieny pracy, bo przecież to bardzo logiczne, aby swoją wiedzę właśnie o te aspekty uzupełnić. Czuł się gotowy na wyjście na rynek pracy.
Zaczął od praktyk, później stażu, by następnie ruszyć do swojej pierwszej pracy…w zawodzie.
Łukasz – ponad 30 lat. Za sobą różnorodne doświadczenia zawodowe. Pracuje jako Analityk IT i równolegle rozwija firmę, która pomaga utalentowanym w zmianach. Zajmuje się całkowicie innymi tematami niż to co wyobrażał sobie w szkole średniej. Odważył się na zmianę zawodową i aktualnie odczuwa radość i satysfakcję z pracy.
Okiem Klaudii – Twojego Partnera w zmianie zawodowej
Możesz świadomie kształtować swoja drogę zawodową już na etapie studiów. Co mógłby zrobić Łukasz, aby na tym etapie zwiększyć swoją świadomość tego, co chce robić w przyszłości i jaka ścieżka byłaby dla niego odpowiednia i co możesz zrobić również i Ty? Kilka propozycji poniżej:
- Rozejrzyj się za organizacjami studenckimi i kołami naukowymi, które działają przy Twojej uczelni – aktywnie działając rozwiniesz swoje kompetencje, zobaczysz, co jest dla Ciebie intrygujące. Zyskasz też to, że będziesz mieć już pierwsze doświadczenia, które będziesz mógł dodać do CV. Co jeszcze? Działanie w organizacjach, to także świetna zabawa i możliwość poznania fantastycznych ludzi, z którymi będziesz być może współpracować także w przyszłości;
- Dołącz do Samorządu Studentów – będziesz mieć realny wpływ na życie studentów Twojej uczelni i dodatkowo poznasz osoby z innych kierunków, a to kolejne źródło inspiracji i często praktycznej wiedzy;
- Uczestnicz w wydarzeniach, na które zapraszane są przedsiębiorcy i osoby, które wykonują ciekawe zawody – poznasz ich ścieżkę rozwoju, dowiesz się, co ich doprowadziło do miejsca, w którym są, a być może znajdziesz pomysł na siebie;
- Nie czekaj do końca studiów z rozpoczęciem praktyk bądź staży – im szybciej zdobędziesz takie doświadczenia, tym lepiej
- Poszukaj programów mentoringowych – czy wiesz, że wiele uczelni organizuje mentoringi z osobami, które są aktywne na rynku pracy i mogą wesprzeć Cię w rozwoju? Inspiracja i cenne lekcje gwarantowane.