Kalkulator opłacalności przejścia z umowy o pracę na B2B

wpis w: Dookoła Pracy | 8

Czy wiesz, że zanim otrzymasz swoją pensję, zarówno Ty jak i pracodawca musicie „oddać” państwu niemałą kwotę na poczet podatków?Zastanawiałeś się ile tak naprawdę wynosi koszt Twojej miesięcznej pensji dla Pracodawcy? A co by było gdybyś przeszedł na własną działalność gospodarczą i dostał więcej „do kieszeni”? Czy Pracodawcy również by się to opłacało? Specjalnie dla Was stworzyliśmy kalkulator, w którym możesz za chwilę sprawdzić, co Tobie jak i Twojemu Pracodawcy bardziej się opłaca!


Kalkulator wersja online

Uwaga! Kalkulator – ostatnia aktualizacja 2019 rok, skorzystaj z aktualnej wersji Excel TUTAJ


Kiedy wydawaliśmy artykuł z Kalkulatorem w wersji Excel (zrobionym przez Łukasza) przyjął się on bardzo dobrze. Jednakże rozwiązanie nie było pełne – brakowało wersji online. Napisałem wpis na Linkedina, gdzie poprosiłem o pomoc znajomych z sieci kontaktów. I tak o to przedstawiamy tutaj Kalkulator Opłacalności Przejścia z Umowy o Pracę na B2B całkowicie w wersji online. 


Kilka słów o autorach projektu (Łukasz Huras szuka aktualnie pracy!):

Łukasz Hurasfront-end developer pracujący w środowisku Java Script/React. Mieszka w Warszawie (Wola), a obecnie pracuje w towarzystwie ubezpieczeniowym jako rejestrator. Programować stara się po pracy i w weekendy. Łukasz przy naszej współpracy okazał się profesjonalistą i wykazał się dużym zaangażowaniem i wiedzą. Obecnie Łukasz szuka pracy, więcej o nim tutaj:

 

Damian Lewita – wykładowca/mentor w szkole programowania CodersLab, który stawia na praktykę czego efektem jest ten kalkulator. Mając na względach aktualny profil swojej działalności i kontakty, zawsze stara jak może pomóc absolwentom rozwinąć skrzydła i wystartować w nowym zawodzie (na tyle ile mu starcza czasu i sił 🙂 To Damian był kordynatorem całego projektu i zaproponował pomoc pro bono, więcej o nim tutaj:

                       


Kalkulator – wersja online – zobacz tutaj

Objaśnienia:

1. Kwota netto – kwota na „rękę”

2. Kwota brutto – z podatkami, składami do ZUS i ubezpieczeniem zdrowotnym

3. Podaj czy miejsce zamieszkania jest w tym samym miejscu co zakład pracy – przychód osiągany przez pracownika na podstawie umowy o pracę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wartość podatku naliczana jest od dochodu pomniejszonego o pracownicze koszty uzyskania przychodów. Koszty uzyskania przychodu uzyskane z tytułu jednej umowy wynoszą 111,25 lub 139,06 przy zamieszkaniu w miejscowości poza zakładem pracy

4. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe – składka na ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowa i zabezpiecza pracownika przed tymczasową lub stałą niezdolnością do pracy. Jej wysokość jest ustalana w zależności od 3 sytuacji:

a) dla przedsiębiorców zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych wynosi 1,67 %.
b) w sytuacji gdy do ubezpieczenia pracodawca zgłosił co najmniej 10 ubezpieczonych, składkę ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie złożonych informacji ZUS IWA za ostatnie 3 lata kalendarzowe.
c) natomiast ci płatnicy składek, którzy nie składali informacji ZUS IWA z uwagi na brak obowiązku jej składania, składkę na ubezpieczenie wypadkowe opłacają według stopy procentowej właściwej dla ich grupy działalności.

Przyjęliśmy 1,67 %, ponieważ tyle wynosi składka wypadkowa dla pracodawców zgłaszających nie więcej niż 9 ubezpieczonych i jest ona mniej więcej po środku tabeli składek dla różnych grup przedsiębiorców.

5. Wybierz % podatku dla przedsiębiorcy – jest to % podatku jaki płacimy miesięcznie do Urzędu Skarbowego od dochodu. Dochód możemy zmniejszyć generując większe koszty. W kalkulatorze są do wyboru 18, 19 oraz 32 %. 19 % jest to podatek liniowy, a 18 i 32 % są uzależnione od dochodów. Świetne wyjaśnienie można zobaczyć tutaj: Link

6. Podstawa wymiaru składek – w kalkulatorze wybieramy, czy jesteśmy na małym ZUSie, czy na dużym. Aktualnie powstało wiele form zwolnienia z ZUSu lub „Małego ZUSu”, o których zachęcam poczytać tutaj:
Link

7. Koszty Uzyskania przychodu (komputer, laptop, samochód, paliwo)- Zmniejszają Ci podatek do zapłacenia do US. Przykład, zarobiłeś 10 000 zł (przychód) i kupiłeś laptopa za 3000 zł, zapłacisz 18, 19 lub 32 % podatku od 7000 zł, a nie od 10 000 zł. Będąc na VAT sytuacja jest troszkę inna. Świetne objaśnienie znajdziecie tutaj:
Link

To wszystko jeśli chodzi o podstawowe pola Kalkulatora. Po kliknięciu „Oblicz” pokażą się szczegółowe obliczenia.

Dodatkowo:

Kwota wolna od podatku jest wyliczana na jeden miesiąc, a więc 46,33 zł (556 zł/ 12) jeśli Twój dochód mieści się w zakresie 13000 – 85 528 zł / rok . Jest to standardowa wartość wpisywana przez księgowych (sprawdziłem! 😊). Po roku, jeśli dochody byłyby większe bądź mniejsze wykazuje się to odpowiednio w picie rocznym. Więcej na temat kwoty wolnej znajdziecie tutaj:
Link


Wersja w Excelu dostępna jest tutaj

Wersja Online dostępna jest tutaj