Kalkulator opłacalności przejścia z umowy o pracę na B2B

Czy wiesz, że zanim otrzymasz swoją pensję, zarówno Ty jak i pracodawca musicie “oddać” państwu niemałą kwotę na poczet podatków?Zastanawiałeś się ile tak naprawdę wynosi koszt Twojej miesięcznej pensji dla Pracodawcy? A co by było gdybyś przeszedł na własną działalność gospodarczą i dostał więcej “do kieszeni”? Czy Pracodawcy również by się to opłacało? Specjalnie dla Was stworzyliśmy kalkulator, w którym możesz za chwilę sprawdzić, co Tobie jak i Twojemu Pracodawcy bardziej się opłaca!


Kalkulator wersja online

Uwaga! Kalkulator – ostatnia aktualizacja 2019 rok, skorzystaj z aktualnej wersji Excel TUTAJ


Kiedy wydawaliśmy artykuł z Kalkulatorem w wersji Excel (zrobionym przez Łukasza) przyjął się on bardzo dobrze. Jednakże rozwiązanie nie było pełne – brakowało wersji online. Napisałem wpis na Linkedina, gdzie poprosiłem o pomoc znajomych z sieci kontaktów. I tak o to przedstawiamy tutaj Kalkulator Opłacalności Przejścia z Umowy o Pracę na B2B całkowicie w wersji online. 


Kilka słów o autorach projektu (Łukasz Huras szuka aktualnie pracy!):

Łukasz Hurasfront-end developer pracujący w środowisku Java Script/React. Mieszka w Warszawie (Wola), a obecnie pracuje w towarzystwie ubezpieczeniowym jako rejestrator. Programować stara się po pracy i w weekendy. Łukasz przy naszej współpracy okazał się profesjonalistą i wykazał się dużym zaangażowaniem i wiedzą. Obecnie Łukasz szuka pracy, więcej o nim tutaj:

 

Damian Lewita – wykładowca/mentor w szkole programowania CodersLab, który stawia na praktykę czego efektem jest ten kalkulator. Mając na względach aktualny profil swojej działalności i kontakty, zawsze stara jak może pomóc absolwentom rozwinąć skrzydła i wystartować w nowym zawodzie (na tyle ile mu starcza czasu i sił 🙂 To Damian był kordynatorem całego projektu i zaproponował pomoc pro bono, więcej o nim tutaj:

                       


Kalkulator – wersja online – zobacz tutaj


Czy systemy ATS (Applicant Tracking Systems) mogą odrzucić Twoje CV z automatu? Zobacz co potrafią w artykule TUTAJ


Objaśnienia:

1. Kwota netto – kwota na “rękę”

2. Kwota brutto – z podatkami, składami do ZUS i ubezpieczeniem zdrowotnym

3. Podaj czy miejsce zamieszkania jest w tym samym miejscu co zakład pracy – przychód osiągany przez pracownika na podstawie umowy o pracę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wartość podatku naliczana jest od dochodu pomniejszonego o pracownicze koszty uzyskania przychodów. Koszty uzyskania przychodu uzyskane z tytułu jednej umowy wynoszą 111,25 lub 139,06 przy zamieszkaniu w miejscowości poza zakładem pracy

4. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe – składka na ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowa i zabezpiecza pracownika przed tymczasową lub stałą niezdolnością do pracy. Jej wysokość jest ustalana w zależności od 3 sytuacji:

a) dla przedsiębiorców zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych wynosi 1,67 %.
b) w sytuacji gdy do ubezpieczenia pracodawca zgłosił co najmniej 10 ubezpieczonych, składkę ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie złożonych informacji ZUS IWA za ostatnie 3 lata kalendarzowe.
c) natomiast ci płatnicy składek, którzy nie składali informacji ZUS IWA z uwagi na brak obowiązku jej składania, składkę na ubezpieczenie wypadkowe opłacają według stopy procentowej właściwej dla ich grupy działalności.

Przyjęliśmy 1,67 %, ponieważ tyle wynosi składka wypadkowa dla pracodawców zgłaszających nie więcej niż 9 ubezpieczonych i jest ona mniej więcej po środku tabeli składek dla różnych grup przedsiębiorców.

5. Wybierz % podatku dla przedsiębiorcy – jest to % podatku jaki płacimy miesięcznie do Urzędu Skarbowego od dochodu. Dochód możemy zmniejszyć generując większe koszty. W kalkulatorze są do wyboru 18, 19 oraz 32 %. 19 % jest to podatek liniowy, a 18 i 32 % są uzależnione od dochodów. Świetne wyjaśnienie można zobaczyć tutaj: Link

6. Podstawa wymiaru składek – w kalkulatorze wybieramy, czy jesteśmy na małym ZUSie, czy na dużym. Aktualnie powstało wiele form zwolnienia z ZUSu lub „Małego ZUSu”, o których zachęcam poczytać tutaj:
Link

7. Koszty Uzyskania przychodu (komputer, laptop, samochód, paliwo)- Zmniejszają Ci podatek do zapłacenia do US. Przykład, zarobiłeś 10 000 zł (przychód) i kupiłeś laptopa za 3000 zł, zapłacisz 18, 19 lub 32 % podatku od 7000 zł, a nie od 10 000 zł. Będąc na VAT sytuacja jest troszkę inna. Świetne objaśnienie znajdziecie tutaj:
Link

To wszystko jeśli chodzi o podstawowe pola Kalkulatora. Po kliknięciu “Oblicz” pokażą się szczegółowe obliczenia.

Dodatkowo:

Kwota wolna od podatku jest wyliczana na jeden miesiąc, a więc 46,33 zł (556 zł/ 12) jeśli Twój dochód mieści się w zakresie 13000 – 85 528 zł / rok . Jest to standardowa wartość wpisywana przez księgowych (sprawdziłem! 😊). Po roku, jeśli dochody byłyby większe bądź mniejsze wykazuje się to odpowiednio w picie rocznym. Więcej na temat kwoty wolnej znajdziecie tutaj:
Link


Wersja w Excelu dostępna jest tutaj

Wersja Online dostępna jest tutaj

 


Uwaga! Specjalnie na życzenie naszych Czytelników tworzymy kompendium wiedzy na temat szukania pracy na Linkedin. Zapisz się już dziś na newsletter, aby uzyskać więcej informacji na temat przedsprzedaży szybciej niż inni! 😉