Pracodawca na medal: Comarch. Firma nie tylko dla programistów

W poszukiwaniu pracodawcy na medal…

Każdy, kto szukał nowej pracy wie, że znaleźć dobrego pracodawcę, to jak znaleźć dobrego lekarza. Potrzeba dużo cierpliwości, a nie zawsze efekt jest w pełni zadowalający.
Łukasz wielokrotnie zmieniał pracę w poszukiwaniu takiego miejsca, które umożliwi mu pracę w zgodzie z jego wartościami. A może proces ten byłby dużo krótszy, gdyby zatrudniono go od razu w Comarchu? Dlaczego? O tym już za chwilę…

W serii „Pracodawcy na Medal” pokazujemy firmy przyjazne pracownikowi, oferujące dużą elastyczność i możliwość dostosowania godzin pracy. Opowiadamy o nich odnosząc się do ważnych dla nas wartości. Staramy się także porozmawiać z osobami, które w danej firmie pracują, by usłyszeć bezpośrednio od nich jak wygląda ich dzień z życia i za co cenią pracodawcę. Usiądź wygodnie i poczytaj jak się pracuje w Comarchu.

Comarch to…

Comarch, to duża, międzynarodowa firma o polskich korzeniach z ponad 26-letnią historią. 57 spółek, 90 biur, 66 miast, 34 kraje – te liczby mówią same za siebie! To producent i dostawca systemów informatycznych, który inwestuje w badania i rozwój, aby tworzyć produkty jak najbardziej dostosowane do zmieniającego się rynku. Sam miałem przyjemność pracować na Comarchu ERP XT przy prowadzeniu własnej księgowości i mogę polecić system każdemu – łatwy i wygodny.

 

Comarch to…miejsce pracy nie tylko dla programistów!

Gdy usłyszeliśmy o Comarchu, pierwsze nasze skojarzenie było związane z programowaniem. Nie każdy jednak wie, że w Comarchu, pracę znajdą nie tylko programiści, ale także specjaliści z obszaru marketingu (produktowy, internetowy, copywriter, content marketing), sprzedaży (bezpośredni kontakt z klientami), czy też zarządzania projektami. Jedną z opcji jest także rozwój na stanowisku Product Managera.

Poprosiliśmy Piotra Wójcika, aby opowiedział, jak wygląda jego codzienność, jako Product Managera. Może ktoś z naszych czytelników poczuje, że taka rola byłaby dla niego?

             Piotr Wójcik, Product Manager, Comarch

Kim tak naprawdę jest Product Manager w Comarchu i czy trzeba mieć wykształcenie informatyczne, aby się tym zajmować?

Product Manager, to osoba odpowiedzialna za wytworzenie, wprowadzenie na rynek, rozwój oraz monetyzację produktu, czyli pracę z produktem w ciągu całego jego życia: od pomysłu do wycofania z rynku. Wymaga to rozwijania kompetencji w bardzo wielu kierunkach, zarówno technicznych jak i biznesowych, ale także umiejętności miękkich. To przede wszystkim praca z ludźmi, więc poza wyznaczeniem kierunku działania ważna jest motywacja zespołu, dobra współpraca, wzajemne zrozumienie oraz zaufanie. Nawet nie będąc bezpośrednim przełożonym, PdM pełni rolę lidera, co ma bardzo duże przełożenie na podejście do produktu oraz chęć aktywnego uczestniczenia w jego rozwoju.

Uważam że „produktowiec” nie musi posiadać wykształcenia informatycznego, ale w firmie IT na pewno wiedza z tego zakresu bardzo pomaga w codziennej pracy. Budując zespół produktowy, na pewno warto mieć na uwadze rekrutację osób, które będą wspierać zespół także od strony technicznej.

 

Jak wygląda Twój typowy dzień pracy i z jakimi wyzwaniami mierzysz się jako Product Manager?

W biurze dzień rozpoczyna się od spotkań z zespołami. Codzienne stand up’y zapewniają synchronizację działań, podnoszą efektywność pracy oraz wymianę wiedzy pomiędzy zaangażowanymi osobami. W zależności od zadania, kooperacja dotyczy osób zaangażowanych w opracowanie pomysłu (np. konsultanci, sprzedaż, czy Product Owner/Project Manager od strony klienta), zebranie wymagań (konsultant, analityk), przygotowanie makiet z zespołem UX/UI, zaprojektowanie architektury z zespołami developerskimi i architektem, przygotowanie testów, aktualizację dokumentacji, przygotowanie marketingu, szkolenie sprzedawców, itd. Do tego dochodzą wyjazdy do bieżących oraz potencjalnych klientów. Wsparcie procesu sprzedaży w Comarch jest częścią obowiązków Product Managera, co przekłada się na udział w sprzedażowym demo produktu, wsparciem konsultantów w przygotowaniu business case’u oraz promowaniem produktu na konferencjach branżowych.

 

  Jakie możliwości rozwoju daje Ci ta rola i jak ogólnie można rozwijać swoją karierę w Comarchu?

Bardzo ważne są oczekiwania poszczególnych klientów, jednak to PdM jest odpowiedzialny za wypracowanie produktu realizującego wypadkową tych oczekiwań, a jednocześnie będącego atrakcyjnym sprzedażowo. Comarch, to firma dająca dużo swobody zarówno w zakresie jak i sposobie działania. Aby wykorzystać ten potencjał, potrzeba sporej dawki inicjatywy, kreatywności oraz umiejętności samomotywacji. Prowadzenie produktu, to w dużej mierze umiejętność wypracowania wizji tego, czym produkt ma się stać, umiejętność jej zakomunikowania oraz zjednania zespołu wokół tej wizji. Szeroki zakres obowiązków oraz wymaganych umiejętności zapewnia przestrzeń do rozwoju na długie lata. Dodatkowo, w ramach produktu FSM pracujemy nad sformalizowaniem zespołu Product Managementu oraz jego rozbudowę o kolejne osoby w roli Product Ownera. To kolejny zestaw kompetencji niezbędny do zbudowania oraz wsparcia nowego zespołu.

 

Pracujesz w łódzkim oddziale firmy. Czym Comarch wyróżnia się wśród pracodawców w Łodzi?

Zaletą Comarchu jest posiadanie własnego portfolio produktów, które firma samodzielnie rozwija. Przekłada się to na realny wpływ na to ,co dzieje się w produkcie oraz możliwość realizowania własnych pomysłów w praktyce. W przypadku produktu FSM, prawie cały zespół znajduje się w Łodzi (poza jedną osobą).To bardzo ułatwia komunikację oraz codzienną pracę. Większość tematów możemy omówić face2face bez potrzeby wdzwaniania osób np. w innych strefach czasowych.

 

Dlaczego to pracodawca na medal? – przemyślenia Klaudii i Łukasza

Opowieść pana Piotra pokazuje, że nie będąc programistą w firmie IT, również można się dynamicznie rozwijać i robić to, co się lubi. Comarch stwarza warunki rozwoju, a to się ceni. A jakie są inne powody, dlaczego uważamy, że to pracodawca na medal? Po dogłębnym researchu, mamy kilka przemyśleń. Jesteście ciekawi naszych wniosków? Teraz przyszedł na nie czas:

Z najważniejszych punktów dla nas, jako osób, które chcą decydować o podziale swojego czasu, jest możliwość pracy w niepełnym wymiarze, np. na ¾ etatu. Uwaga: jest to opcja nie tylko dla studentów godzących naukę i pracę, lecz także dla profesjonalistów. Jeśli tak jak my, rozwijasz swojego bloga, masz liczne aktywności dodatkowe i potrzebujesz na to więcej czasu, pomyśl o takim rozwiązaniu. U tego pracodawcy niepełny wymiar czasu pracy jest również mile widziany.

 

Wśród naszych TOP 5 Talentów wg Gallupa mamy Learnera (Uczenie się). Pracodawca, który stawia na rozwój jest dla nas idealnym rozwiązaniem. W Comarchu, funkcjonuje wewnętrzne centrum szkoleniowe, a dodatkowo, istnieje możliwość zmiany dotychczasowej ścieżki kariery zawodowej. Wspomnianych ścieżek jest aż 14!

Indywidualnie można ustalić swój plan kariery pod okiem kierownika zespołu oraz wsparciu HR Business Partnera i krok po kroku dążyć do celu. Cały proces jest oceniany i jeśli pracownik chce zmienić rolę np. ze sprzedawcy na programistę – jest to możliwe. Oczywiście czeka go wiele pracy i zaliczeń testów, ale jeśli ktoś ma ochotę – Comarch daje narzędzia pracy w różnorodnych projektach.

Kiedy myślisz korporacja, to w głowie pojawia Ci się najczęściej wizja tzw. „open space”, czyli otwartej przestrzeni z biurkami obok siebie. I tutaj się „zawiedziesz” – w Comarchu prym wiodą kameralne pokoje i niekorporacyjny klimat.

I jeszcze jedno: to miejsce, w którym ceni się aktywny tryb życia. Pracownicy zachęcani są do jazdy rowerem: organizowane są śniadanie rowerowe i rywalizacje Comarch ONrun/Onbike. Można też wziąć udział w Mundialu Comarch, który jest okazją nie tylko do rywalizacji, ale także świetnej zabawy.

 

Czy nas to przekonuje?

Nie jesteśmy typem osób, którym łatwo dogodzić, ale Comarch jako miejsce przyjazne pracownikowi przekonał nas. Elastyczne godziny pracy (ustalam z kierownikiem zespołu kiedy zaczynam i kończę pracę), możliwość zmiany profili zawodowych i ciągłego uczenia się oraz niekorporacyjna atmosfera, to najważniejsze cechy, które są bliskie naszym wartościom. A że Łukasz gra w piłkę nożną, a Klaudia uwielbia jazdę na rowerze, to takie miejsce pracy byłoby dla nas odpowiednie! 😊Zawsze to raźniej, gdy pracuje się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach 😊

I jeszcze jedno: w końcu wiemy, że Comarch to firma nie tylko dla programistów. Może i Ty znajdziesz tu coś dla siebie!


Zainteresowani? Łapcie najświeższe oferty pracy w Comarchu TUTAJ