Przebranżowienie do IT – UX/UI Designer : Katarzyna Januchowska

Katarzyna Januchowska na początku swojej drogi nie przekonała nas. Jednakże z czasem, po spotkaniu z nami face2face Kasia zaczęła bardzo mocno „wkręcać” się w temat swojego procesu przebranżowienia. Przeszła ogromną ścieżkę, zdobyła fundamentalną wiedzą na licznych kursach, znalazła mentora technicznego i rozbudowała swoje portfolio (doświadczenie komercyjne). Kasia potrafi przyjmować feedback i robi to bez mrugnięcia okiem! A następnie wdraża zmiany w życie.


Klaudia i Łukasz Jarych – Dookoła Pracy: Kasia, jesteś jedną z osób, które wspieraliśmy w trakcie przebranżowienia na UX/UI Designera w ramach naszego flagowego programu (LINK). Wykazałaś się ogromną proaktywnością i doskonale zaplanowałaś ten proces. Udało Ci się przejść do branży IT w ciągu tylko 5 miesięcy! Serdeczne gratulacje! Dziś, chcielibyśmy porozmawiać o wnioskach i przemyśleniach z przebranżowienia oraz o Twojej aktualnej roli.

Kasia Januchowska: Wasz kurs bardzo dużo mi pokazał, na co warto zwrócić uwagę w procesie zmiany zawodowej. A konkretniej, pomógł mi, w czym w pierwszej kolejności powinnam się zająć, jakie kwalifikacyjne posiadam, które mogę przekuć w mój wymarzony zawód oraz co mogę poprawić przed tworzeniem CV i docelowym docieraniem do osób decyzyjnych.


DP: Dlaczego zdecydowałeś się przebranżowić i wybór padł akurat na UX/UI Designera?

Kasia: Gdy przeglądałam zawody, jakie znajdują się w IT to na początku zaciekawił mnie analityk danych, ale jednak doszłam do wniosku, że bardziej interesuje mnie proces projektowania aplikacji oraz stron internetowych, same ciekawostki związane z UX. Jeszcze kiedy nie myślałam o zmianie zawodowej to oceniałam aplikacje pod kątem tego co mi się w nich podoba i co bym w nich zmieniła. Ta cecha okazała się być przydatna by tworzeniu Audytu UX.
Z moich predyspozycji do zawodu UX/UI pomogła moja wcześniejsza praca z ludźmi, dociekanie, dlaczego coś działa tak, a nie inaczej, odporność na feedback.


DP: Gdybyś miała powiedzieć, jakie 3 rzeczy najbardziej pomogły Ci w przebranżowieniu, to co by to było?

Kasia: 3 rzeczy, które pomogły mi najbardziej w przebranżowieniu to:

  • Odpowiednia poduszka finansowa,
  • Mentor, dzięki któremu uwierzyłam w siebie i swoje możliwości,
  • Odpowiednia strategia zmiany zawodowej

DP: W naszym kursie „Przebranżowienie w 5 krokach” wspominamy o tym, że 2 krokiem w tym procesie jest zdobycie mentora technicznego, który podpowie, jaka jest specyfika pracy w danej branży. Warto również mieć swojego „partnera w zmianie”, który Cię zmotywuje do działania i wesprze na każdym etapie procesu od strony rynku pracy i wskaże jak przekonać do siebie pracodawców. Opowiedz, czy Ty miałaś mentora oraz partnera w zmianie i jaką wartość wnieśli oni w Twój proces przebranżowienia?

Kasia: Wy (autor: Klaudia i Łukasz Jarych) byliście początkowo moim „Partnerem w zmianie”. Po nieudanym CV dzięki Wam naprawdę zmotywowałam się do działania i mając gorsze dni prywatnie – byliście moim motorem napędowym. Po naszej konsultacji czułam wielką satysfakcję ze swojej decyzji o zmianie branży.
Dodatkowo oprócz waszej współpracy pracowałam technicznie z Adrian Dydo. Jest i była to moja najlepsza inwestycja. Dzięki mentorowi zobaczyłam, jak pracuje się, jak powinnam się przygotować, na co powinnam być gotowa oraz wiedziałam, jak podejść do portfolio.


DP: Przebranżowienie, to proces, który wymaga systematyczności i odpowiedniego rozplanowania w czasie. Opowiedz, w jaki sposób przygotowałaś się do zdobywania wiedzy merytorycznej
(np. narzędzia, których użyłaś).

Kasia: Pierwszym narzędziem, jakiego używałam, to było Trello. Pisałam od samego początku moją strategię przebranżowienia. Dodatkowo wracałam do tego co już osiągnęłam, co jeszcze mam do zrobienia  i jaki jest dalszy cel mojej zmiany zawodowej. Mając plan, zaczęłam od kursu podstaw UX/UI, a następnie od października zaczęłam kurs Design Practice, w którym stworzyłam stronę mojej ulubionej kawiarni. W międzyczasie zaprojektowałam stronę “Dla Kandydata” dla dookolapracy.pl (tak to my! 🙂 Będąc na bieżąco z nowinkami to zwracałam uwagę na to co dzieje się na rynku, jakie są nowości oraz dbałam o kontakt z ludźmi z branży IT.


DP: Krok 4, to przekucie wiedzy na praktykę, by wejść do nowej branży. Jak podkreśliłaś swoje już zdobyte doświadczenia i umiejętności, aby przekonać managerów, że to właśnie Ty jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu?

Kasia: Jest parę rzeczy, które dały mi fajny feedback jeśli chodzi o przyjęcie mnie na stanowisku, na którym jestem obecnie. Z każdej rozmowy rekrutacyjnej patrzyłam, co mogę poprawić, na czym mogę się skupić, co mogę ulepszyć w swojej osobie. Najważniejsza cecha dla mnie to bycie pewnym siebie na każdym etapie zmiany zawodowej. Dostajemy dzięki temu więcej ofert do współpracy, nasza samoświadomość wzrasta i lepiej potrafimy siebie zaprezentować.  Z rozmów wiedziałam, że muszę poprawić mój język angielski. Dzięki temu będę czuć się jeszcze bardziej pewnie. Dodatkowo doceniłam jak ważne jest zrobione dużo wcześniej portfolio. Warto umówić się także na wcześniejszą próbną rozmowę rekrutacyjną, aby sprawdzić co możemy skorygować lub ułatwić podczas procesu rekrutacji, 

Tworzenie swojej marki osobistej na linkedin – dzięki temu poznałam ludzi, od których mogłam się uczyć. Dodatkowo publikowałam regularnie, reagowałam na posty ludzi z branży i przez to zostałam zauważona przez rekruterów. 

 

DP: Na pewnym etapie przebranżowienia — już jako formalność, potrzebne jest CV. Zazwyczaj jest to CV chronologiczne. W przypadku przebranżowienia dużo korzystniej jest w nim zaprezentować swoje doświadczenia. Jak te CV stworzone wspólnie z nami pracowało dla Ciebie?

Kasia: Moje CV na początku wyglądało dramatycznie. Nie wiedziałam, jak je zrobić dobrze, jak to fajne pokazać.

Jak CV zostało poprawione we współpracy z Wami oraz moja HR to spotkałam się z dobrym odzewem i częściej zostałam zaproszona na rozmowy.

Przed zmianą moje CV jak było dramatycznie to miałam 0 % odzewu.

Po zrobieniu dobrego CV  statystyki nieco poprawiły się 

Ponad 70 % moich CV zostało otwartych.

Z kolei ze wpisu Łukasza na LinkedIn zyskałam ponad 60 % poleceń do firm. 

Zostałam zaproszona na 5 rozmów i z każdej tej rozmowy wyciągałam wnioski.  

 

DP: Kasia, obserwowaliśmy Twoje działania na linkedin i Tik toku, gdzie budowałaś swój wizerunek osoby przebranżawiającej się. Super, że działałaś również i na tym polu! A Jak było u Ciebie z networkingiem i docieraniem do osób decyzyjnych?

Kasia: Było…Bardzo przyjemnie 🙂 Spodobał mi się networking i samo odzywanie się do osób decyzyjnych . Wiedziałam, jak mogę zachować i jak mogę przedstawić sama siebie tak, abym została wybrana.

Działania stosowałam codziennie na Linkedin — reagowałem na wpisy, dodawałam bardziej szczegółowe komentarze — nie typu „super”. Dzięki temu dodatkowo zyskałam pewność siebie w procesie zmiany. 

 

DP: A podpowiedź, bo często nasi Klienci o to pytają, jak się przełamałaś, aby nawiązywać kontakty z całkowicie obcymi osobami na linkedin? Czy było to dla Ciebie trudne?

Kasia: Od kiedy pamiętam – zawsze byłam komunikatywna, pomimo że czasami bywam introwertyczna, to nie miałam problemu z przełamaniem się. Tak naturalnie mi to wychodziło.

Mogę podpowiedzieć, że zacznijmy poznawać osobę, która nas interesuje. Chcemy dowiedzieć się nowych rzeczy – nie bójmy się też reakcji!
Lepiej jest spróbować niż później żałować 🙂

 

DP: Złota rada Kasi Januchowskiej dla osób, które myślą o przebranżowieniu, to…

Kasia: Rady, które polecam i są uniwersalne do każdej zmiany życiowej i przy zmianie zawodowej także sprawdza się: 

1. Pamiętaj o odłożonej poduszce finansowej , dzięki temu pozbędziesz się zbędnego stresu a przy tym będziesz mieć spokojną głowę.

2. Stwórz plan twojej zmiany zawodowej. Zaplanuj do kiedy przerobisz kursy, poznasz mentora oraz stworzysz przejrzyste portfolio 

3. Poznaj swoje mocne strony i je zastosuj w przemianie zawodowej 


A Ty dalej próbujesz wejść do IT i nie wiesz, jak to zrobić? Poprowadzimy Cię za rączkę aż do znalezienia przez Ciebie pracy marzeń w docelowej branży