Metody zdobycia praktyk jako QA/Tester

Niezależnie od tego, na jakie stanowisko chciałbyś kandydować i do jakiej branży się dostać, rzadko kiedy wystarczy sama wiedza albo przebyte kursy. Ważne jest też doświadczenie. To właśnie ono z reguły pracodawcy stawiają na pierwszym miejscu. Rekruter spojrzy na Ciebie zdecydowanie przychylniej, jeśli będziesz miał doświadczenie komercyjne, które potwierdzi umiejętności potrzebne na danym stanowisku. Dziś odpowiemy właśnie na pytanie – jak zdobyć doświadczenie jako specjalista QA?

Wybierz szkolenie, które zapewni praktykę

Zanim nabierzesz jakiegokolwiek doświadczenia, ważne jest, abyś zdobył fundamentalną wiedzę w danym temacie. Tę można zdobyć oczywiście na studiach czy dedykowanych szkoleniach. Niezależnie od tego, którą ścieżkę wybierzesz, istotne jest, abyś wybrał taki kurs, który gwarantuje przekazanie jak największej ilości wiedzy, ale także wspomoże Cię w zdobywaniu doświadczenia bądź poszukiwaniu pracy. Niektóre oferty szkoleń i studiów to także właśnie możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności. Oferujący szkolenie współpracują częstokroć z firmami, które pozwalają sprawdzić się absolwentom podczas pracy czy też stażu.
My polecamy szkołę naszego Partnera: QA Szkolenia

Jak wybrać odpowiedni kurs dla siebie? Przeglądaj dokładnie sylabusy i porównuj je z ofertami pracy. Jeśli zauważysz że najbardziej używanym frameworkiem w języku java jest spring to kurs w którym będzie tylko 4 h na ten temat z 50 może nie być dla Ciebie odpowiednim wyborem.

Pamiętaj, że zdobycie fundamentalnej wiedzy jest to krok 3 w procesie przebranżowienia, wszystkie kroki znajdziesz TUTAJ

Staże i praktyki

To sposób przede wszystkim dla świeżo upieczonych absolwentów studiów, jednak niekiedy pozwolić na to mogą sobie także osoby, które chcą się przebranżowić. Jeśli tylko pod względem logistycznym masz takie możliwości, jest to świetny sposób na zebranie doświadczenia. Firmy często mają ofertę stażu lub praktyki.

Możesz również zdobyć doświadczenie komercyjne korzystając z szeregu portali dla testerów TUTAJ.

Jak dostać się na staż lub praktykę?

Możesz przeglądać ogłoszenia na portalach, gdzie oferują się pracodawcy. Różnego rodzaju targi i konferencje to także często okazje, gdzie można dowiedzieć się o wolnych miejscach dla stażystów i praktykantów. Spróbuj też pisać bezpośrednio do firm, z informacją, że szukasz miejsca, gdzie mógłbyś zacząć pracę jako praktykant czy stażysta.
Z pomocą przyjdzie Ci także networking i pisanie do managerów zatrudniających na LinkedIn. Możesz ułożyć swoją strategię, aby dostać swoją pracę w docelowej branży lub skorzystać z naszej sprawdzonej pomocy TUTAJ.

Wykorzystaj dotychczasowe doświadczenie

Jeśli w swojej firmie mogłeś/aś uczestniczyć w testowaniu aplikacji czy znajdowałeś/aś błędy w narzędziach dla Pracowników – jest to świetna wartość dodana do Twojego CV czy profilu na LinkedIn!
Pamiętaj również, że praca w określonej branży może być też punktem zwrotnym dla Pracodawcy, który może Cię zatrudnić. Jeśli pracowałeś w branży automotive to poszukaj firm w IT, które zajmują się testowaniem oprogramowania właśnie w tej dziedzinie. Masz wielki atut wśród innych Kandydatów, którzy chcą wejść do branży nie będąc całkowicie w temacie.

Doświadczenie niekomercyjne

Doświadczenie nie zawsze oznacza, że pracowało się na konkretnym stanowisku. Świetnym sposobem na jego zdobycie są różne projekty niekomercyjne. Wiele osób opracowuje w ramach pasji czy własnych potrzeb różnego rodzaju wtyczki do programów, same aplikacje, ale też gry wideo. W przypadku niektórych projektów, w pracach nad nimi może brać udział nawet dziesiątki osób. Jest tak w przypadku bardziej zaawansowanych aplikacji czy modów do gier lub samych gier. Są też różnego rodzaju stowarzyszenia i fundacje, które tworzą oprogramowanie mające na celu konkretną pomoc czy rozwiązywanie problemów. Działają non-profit, ale wszędzie tam potrzebni będą także testerzy oraz osoby od zapewniania jakości. Wpisanie do swojego CV niekomercyjnego projektu, o którym będziesz mógł opowiedzieć na rozmowie, może znacznie ułatwić zdobycie Ci pracy i być tak samo dobrze widziane, jak zwyczajna praca na cały etat.

Jak zdobyć doświadczenie w IT — podsumowanie

Przebranżowienie to proces – szczególnie trudne jest zdobycie doświadczenia w nowym zawodzie, pracując jednocześnie w poprzedniej branży. Wymaga to odpowiedniego zaplanowania każdego kroku, ustawienia mierzalnych celów i odpowiednia strategia. Oczywiście możemy „dryfować” od jednego pomysłu do drugiego i liczyć na łut szczęścia jednakże my zdecydowanie odradzamy podejmowanie takiego „spontanu” podczas swojej zmiany zawodowej. Chyba że masz duuużo czasu i jeszcze więcej pieniędzy…