Jakiś czas temu na Clubhouse organizowaliśmy spotkanie, podczas którego poruszyliśmy temat przeglądu zawodowego. Wywołało to ożywioną dyskusję. Dziś, wracamy z tym zagadnieniem bezpośrednio do Was.
Czym zatem jest słynny przegląd zawodowy?
Każdego roku, robisz przegląd techniczny swojego samochodu. Sprawdzasz, czy wszystko działa, czy auto jest sprawne i zapewni Ci bezpieczną jazdę. Cel przeglądu zawodowego jest podobny: weryfikacja, czy obrana przez Ciebie droga zapewni Ci bezpieczną przyszłość i na ile jest zgodna z Twoimi wartościami, w jakim stopniu umożliwia CI realizację swoich zamierzeń i czy pozwala Ci wykorzystywać w praktyce Twoje talenty, najmocniejsze strony.
A teraz kilka praktycznych podpowiedzi:
- Jak często wykonywać taki przegląd?
Najlepiej raz w roku. Im bardziej regularny będzie tym proces, tym łatwiej będzie Ci zaplanować potencjalną zmianę zawodową; - Co uwzględnić podczas takiego przeglądu?
a) Po pierwsze, zanotuj na kartce wszystkie swoje osiągnięcia i projekty, w których brałeś udział w tym roku. Dzięki temu, nie umkną Ci najważniejsze szczegóły dotyczące przebiegu Twojej zawodowej kariery;
b) Po drugie, wyjmij z szuflady, a w zasadzie z czeluści Twojego folderu „Dokumenty” swoje CV. Zweryfikuj, czy zawiera aktualne informacje. Dopisz tam nowe projekty i osiągnięcia;
c) Przemyśl, jaki jest Twój cel zawodowy. Czy nadal taki sam jak jeszcze pewien czas temu? Czy podtrzymujesz, że chcesz rozwijać się w dotychczasowej roli?
d) Sprawdź jaka sytuacja jest na rynku pracy i czy Twój zawód za kilka lat nie dołączy do zawodów, które będą wypierane przez nowe technologie. Jeśli tak, już dziś zastanów się, jakie mogłyby być dla Ciebie alternatywy;
e) Jeśli okaże się, że zaczynasz myśleć o zmianie zawodowej, dobrze będzie przeanalizować oferty pracy i zobaczyć, czy są jakieś luki kompetencyjne, które należałoby uzupełnić. Na tej podstawie przygotujesz plan działania i z sukcesem wejdziesz w zmianę.
Napisz koniecznie w komentarzu, czy słyszałeś już wcześniej o przeglądzie zawodowym i czy Ty sam taki wykonujesz? Jak często!
Głos naszych czytelników jest niezwykle ważny.