Rekomendacja rekomendacji nierówna, czyli dlaczego to nie zawsze wystarczy, aby dostać zaproszenie na rozmowę

wpis w: Zmiana zawodowa | 0

Rekomendacje mają znaczenie.

Polecenia mogą utorować Ci drogę do wymarzonej firmy.

Budowanie sieci kontaktów i nawiązywanie długofalowych relacji biznesowych przynoszą rezultaty.


To mówię bardzo często kandydatom, którzy trafiają do mnie na konsultacje. I zachęcam ich do wykorzystania również i tej metody, by zdobyć pracę marzeń i przyśpieszyć proces rekrutacji.

 

Dlaczego jednak jest tak, że są osoby, dla których jest to strzał w dziesiątkę, a dla innych rekomendacja niewiele zmieniła?

Bo rekomendacja rekomendacji nierówna. A rekomendujący wykazują się różnym poziomem zaangażowania i dzielą się na dwie grupy:

  1. Polecający typu„Wysłać i mieć z głowy”
  2. Adwokat kandydata

Ci z pierwszej grupy przekażą Twoje CV do rekrutera, bądź wyślą bezpośrednio do firmowej bazy kandydatów. Czasami napiszą rekruterowi kilka słów na Twój temat i na tym zakończy się ich polecenie.

To nie jest do końca efektywne i jedynie w niewielkim stopniu zwiększa Twoje szanse na uzyskanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Co innego, jeśli mamy do czynienia z polecającym z grupy adwokatów. Czym charakteryzuje się jego działanie?

On napisze bezpośrednio do menadżera, który aktualnie szuka kandydatów do swojego zespołu. Opowie o Tobie, o wartości, jaką możesz wnieść do zespołu, o Twoich doświadczeniach i przewagach konkurencyjnych. W ten sam sposób opowie też o Tobie rekruterowi i innym osobom, które mogą mieć wpływ na Twoje zatrudnienie. Będą dopytywać, jaki jest status rekrutacji i czy zostaniesz zaproszony na rozmowę. Będą Twoim sprzymierzeńcem i ambasadorem.

I o taki rodzaj poleceń właśnie chodzi! To one zmieniają rzeczywistość i wnoszą wartość.


Następnym razem, gdy będziesz kogoś prosić o polecenie, zapytaj, czy może bezpośrednio napisać do menadżera, który zatrudnia. Napisz tej osobie parę słów o sobie. Niech to będzie informacja o Twoich przewagach konkurencyjnych pokazująca, że wniesiesz wartość. Zróbcie to inaczej. Skutecznie.


Napisz do mnie na kontakt@dookolapracy.pl, jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie zmiany zawodowej. Pomogę Ci stworzyć silny opis Twojej osoby, by przedstawić Cię jako wyróżniającego się na rynku kandydata. Od lat wspieram kandydatów w znalezieniu pracy zgodnej z ich wartościami i talentami. Z przyjemnością zostanę również i Twoim Partnerem w Zmianie.