Psychologia w biznesie i zarządzaniu projektami 2017 – relacja

wpis w: Dookoła Pracy | 66

     Prawdopodobnie nie musimy już po raz kolejny wspominać, że jesteśmy non stop głodni. Głodni wiedzy oczywiście. A w dodatku jesteśmy wybredni. Lubimy znane nam smaki, choć nie gardzimy bardziej finezyjnymi daniami. Jeden element jest natomiast zawsze stały. W tym jesteśmy spójni. Musi być konkret. Tak jak obiad bez dobrej jakości dania mięsnego nie będzie dla nas prawdziwym obiadem, tak konferencja bez przemyślanych wystąpień i prelegentów, którzy mówią z sensem nas nie nasyci.

 Gdy 20 października jechaliśmy na organizowane przez wrocławski odział PMI wydarzenie „Psychologia w biznesie i zarządzaniu projektami”  zastanawialiśmy się, co zobaczymy na miejscu. Znaliśmy agendę, wiedzieliśmy, że zaproszeni goście są ekspertami w tym, co robią, natomiast sam sposób przekazu i merytoryka były dla nas zagadką. To zawsze jest zagadka, czy oczekiwania będą spójne z rzeczywistością. Dziś mija prawie miesiąc od konferencji, zdążyliśmy nieco ochłonąć.  I jak z tymi oczekiwaniami versus rzeczywistość? Odpowiemy w stylu rasowego ekonomisty….To zależy.
Zdjęcie użytkownika PMI Poland Chapter Wroclaw Branch.
A zatem do rzeczy:
Business Doctors – to nie jest przypadkowa nazwa. To określenie, które opisuje dwójkę ludzi, których wystąpienie mogliśmy obejrzeć jako pierwsze. Ona – doktor, trener, wykładowca akademicki. On – praktyk biznesu, trener, doświadczony menadżer. Duet, który łączy kompetencje i dwie różne perspektywy. Joanna Heidtman i Piotr Piasecki przedstawili ideę, która bardzo do nas przemawia: Pracownik nie chce pracować w miejscu, które na pozór jest nowoczesne, a w rzeczywistości stanowi obóz pracy. Pracownik chce wiedzieć nie tylko co, ale także dlaczego coś robi. I chce robić to, co uważa, że ma sens.
Zdjęcie użytkownika PMI Poland Chapter Wroclaw Branch.
Kolejne wystąpienie było nieco przewrotne. Michał Rączka wbijał przysłowiową szpilę w punkty, które najbardziej bolą organizacje. Czy rzeczywiście warto kończyć projekty? A może realizujemy za dużo projektów? A może część inicjatyw wcale projektami nie jest?  Pytanie, za pytaniem – dużo do myślenia. Wymowne zdanie, że za dużo projektów niszczy organizację, nie mogło odbić się bez echa.
Zdjęcie użytkownika PMI Poland Chapter Wroclaw Branch.
Gdy głowy pulsowały już od wiedzy i natłoku informacji, na scenę wkroczył profesor Andrzej Blikle. Zamieniliśmy się w słuch i długo nie mogliśmy wymówić żadnego słowa, bo słuchaliśmy jak zaczarowani. O zaufaniu w biznesie, o pracy, która jest zgodna z naszymi wartościami i talentami, o tym, że jak ludzie mają wybór i są dumni z tego, co robią, to są i szczęśliwsi i bardziej efektywni w pracy. I znowu to uczucie, że podzielamy te wartości! 🙂
Zdjęcie użytkownika PMI Poland Chapter Wroclaw Branch.
W zapowiedzi wspominaliśmy również o Iwonie Wierzbickiej. To wystąpienie sprawiło, że przemyśleliśmy kwestię wyżywienia, stylu życia i tego, jak ogromny to ma wpływ na nasze samopoczucie i ogólną efektywność.  Jednocześnie był to miły przerywnik od tematyki stricte biznesowo-psychologicznej.
Zdjęcie użytkownika PMI Poland Chapter Wroclaw Branch.
I wtedy na „scenie” pojawił się wirtuoz słowa. Paweł Tkaczyk żonglował tym razem nie tylko słowami, ale też liczbami. Pokazywał, jak o nich mówić oraz jak istotny jest kontekst, w jakim pokazujemy dane. To było prawdziwie energetyczne doładowanie! Zresztą oczekiwane przez nas doładowanie!
Zdjęcie użytkownika PMI Poland Chapter Wroclaw Branch.
Co jeszcze oprócz prelegentów bardzo pozytywnie nas zaskoczyło? Konferansjerka! Aleksandra Szczepaniak ze swoim niesamowitym talentem oratorskim poprowadziła całe wydarzenie nadając mu pełen optymizmu charakter! Druga kwestia, to zapis graficzny! Podczas konferencji, Agnieszka Halama i Sylwia Tomaszewska  ze Szkoły Praktyków Wizualnych tworzyły zapis graficzny, który mogli następnie podziwiać wszyscy wzrokowcy i miłośnicy myślenia wizualnego. 🙂
Zdjęcie użytkownika PMI Poland Chapter Wroclaw Branch.
Zdjęcie użytkownika PMI Poland Chapter Wroclaw Branch.
Jest jedno ale…
Jedno ale, na skutek którego powiedzieliśmy na początku tego tekstu „To zależy”…
I wcale nie dotyczy to merytoryki, prelegentów, czy samej organizacji wydarzenia!
Cóż tu dużo mówić…Dwóch uczestników konferencji mogło wygrać weekendową przejażdżkę BMW, a skoro dwóch, to człowiek zachłanny i nad wyraz optymistyczny, że tym razem zostanie wylosowany..I oczywiście wyczekiwaliśmy jak na szpilkach, że za chwilę, już za moment usłyszymy nasze nazwiska. A zakończyło się jak zwykle.  I stąd lekki niedosyt! Ale szczęścia będziemy próbować dalej!
Zdjęcie użytkownika PMI Poland Chapter Wroclaw Branch.
Mamy dla Was małą niespodziankę 🙂 Podpytaliśmy uczestników konferencji o ich odczucia na temat konferencji – zapraszamy na krótki seans: