Holistyczna lista rozwojowa, czyli jak się rozwijać z poczuciem sensu

wpis w: Dookoła Pracy | 0

Jesień zawsze kojarzyła mi się z początkiem nowych projektów i snuciem planów rozwojowych. Może dlatego, że aby przetrwać jesienną słotę i długie wieczory, człowiek potrzebował nowej inspiracji i bodźca do działania.

U nas oczywiście intensywnie. Zarówno w sferze biznesu jak i życiu prywatnym (o tym w innym wpisie). Szykujemy unikatowy na skalę Polski kurs dotyczący przebranżowienia, tworzymy nowego e-booka, dopracowujmy wyszukiwarkę ofert i profile pracodawców na medal. Dzieje się dużo, więc intensywne działania biznesowe musimy równoważyć aktywnościami, które relaksują nasze umysły. Pomagają spacery, joga, lektura dobrej książki.

Dziś, zachęcamy Cię do krótkiej refleksji:

  1. Jaki jest Twój najważniejszy projekt na 2022 rok?

  2. Jakie działania warto podjąć już dziś, by znacząco przybliżyć się do realizacji tego projektu?

  3. Czy na koniec roku udało Ci się wykonać przegląd zawodowy? Jakie działania w sferze rozwoju zawodowego zaplanowałeś?

  4. Jakie małe i duże przyjemności zamierzasz wpleść do swojej codzienności, by mieć radość i poczucie spełnienia pomimo dużej intensywności działań?

  5. Co Ciebie relaksuje i jak często pozwalasz sobie na tego typu relaks?

  6. Twój największy cel dotyczący sfery prywatnej, to..

  7. Jakie działania warto podjąć już dziś. by znacząco przybliżyć się do realizacji tego celu?

Odpowiedzi na te pytania zapisz na kartce papieru, schowaj i wyciągaj zawsze wtedy, gdy potrzebujesz inspiracji bądź drogowskazu. To Twoja holistyczna lista działań rozwojowych.

Taka refleksja bardzo układa myśli w głowie. Sama odpowiadam sobie na te pytania i zapisuję na kartce odpowiedzi. Dzięki temu, łatwiej mi jest powrócić do planów na kolejny rok i działam z większym spokojem. Co więcej, udaje mi się uniknąć sytuacji tworzenia postanowień noworocznych, które dezaktualizują się w połowie lutego, czy też poczucia, że jestem wypalona. We wszystkim musi być bowiem balans. Jeśli moje działania rozwojowe dotyczą wyłącznie biznesu, a zapominam o rozwoju w sferze osobistej, to nie odczuwam spełnienia. Ile razy odkładałam siebie i mój odpoczynek na później, tyle razy odczuwałam narastającą frustrację. Holistyczna lista działań rozwojowych sukcesywnie pomaga mi tego uniknąć. Dzielę się nią zatem i z Tobą. Niech odpowiedzi na pytania naprowadzają Cię na właściwą dla Ciebie ścieżkę.