Sytuacja na rynku pracy w Polsce w październiku 2020 w czasie pandemii Covid-19

wpis w: Dookoła Pracy | 0

Kolejna faza obostrzeń powoduje dalsze zawirowania na rynku pracy.  Bardzo ciekawy raport opracował GrantThorton.  Dziś chcemy Was zapoznać z kilkoma wnioskami z tego raportu. Zobaczcie, które branże wytrzymują kryzys bez dużych spadków, a które zostały dotknięte bardziej.

Autorzy posłużyli się programem monitorującym „Element”, który przeanalizował najpopularniejsze portale z ogłoszeniami o pracę oraz LinkedIn i porównał wyniki pomiędzy październikiem 2019, a październikiem 2020. Wyniki zobaczcie poniżej.

Największe straty w ilości ofert pracy odniosły branże: Marketing i Sprzedaż (-20 % w stosunku do 2019), Praca fizyczna (-18 %), Prawo (-13%) oraz HR (-11%). Branże takie jak: IT (+3%) oraz Finanse (+4%) są dalej stabilne, a największy wzrost odnotowała branża Zdrowie (+17%).

Całościowo rynek pracy niestety stracił aż o 21,2 % ilości ofert w stosunku do października 2019.

             Żródło: https://grantthornton.pl/publikacja/druga-fala-pandemii-uderza-w-rynek-pracy/

 

Co ciekawe, w październiku znowu powróciła duża liczba zachęt/benefitów (6,3) w ofertach pracy – uśrednione jak często dany benefit jest wymieniany w ofertach pracy.
Czyli ofert jest mniej ale zdecydowanie trzymają poziom 😊
Co proponują Pracodawcy? Z nowych zachęt jest to Elastyczny czas pracy i Praca z domu co z uwagi na izolację jest zrozumiałe. Dość często pojawiają się również Szkolenia, Pakiet medyczny i Pakiet sportowy.


A dla Was jakie zachęty/benefity są najcenniejsze w pracy? 


                  Źródło: https://grantthornton.pl/publikacja/druga-fala-pandemii-uderza-w-rynek-pracy 

Dla nas analizując ten raport wniosek może być tylko jeden – nie zamykaj się tylko na swoją branżę, inwestuj siebie w czasie pandemii i zdobywaj uniwersalne lub pożądane na rynku umiejętności (wystarczy wejść na popularne portale o pracę i zobaczyć jakie jest zapotrzebowanie na Twoje umiejętności). Zapraszamy również do zapisu na listę oczekujących do bazy Kandydatów, którzy zmieniają branżę/zawód TUTAJ – nie czekaj – daj się znaleźć wymarzonemu Pracodawcy!