Specjalisto, dlaczego nie cenisz się na rynku pracy?

wpis w: Finanse w pracy | 8

       Ostatnio, obserwujemy pewną prawidłowość: podczas rozmów kwalifikacyjnych, specjalista z kilkuletnim doświadczeniem, bogatym portfolio i poszukiwanymi na rynku kompetencjami, na pytanie o oczekiwania finansowe podaje kwotę, która jest zdecydowanie niższa, niż wskazywałyby na to jego umiejętności, czy też to, co rynek faktycznie oferuje.

Z czego to wynika? Bo przecież przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, można skorzystać z ogólnodostępnych raportów płacowych, zrobić wstępne rozeznanie i ustalić adekwatną kwotę. A jednak, mimo wszystko, kandydat podaje zaniżone oczekiwania. Oczywiście, zdarzają się osoby, które są tego całkowitym przeciwieństwem i ich oczekiwania są z kolei zbyt wysokie do danego stanowiska, ale to już tematyka na dodatkowy artykuł. Dużo na ten temat dyskutowaliśmy, zrobiliśmy nawet ankietę wśród znajomych nam osób. Jaka argumentacja pojawia się najczęściej?

– „Boję się, że nie dostanę pracy, jeśli powiem wyższą kwotę”
– „Boję się, że nie dostanę pracy, a potrzebuję jakichkolwiek pieniędzy”
– „ W mojej dziedzinie bierze się to, co dają i nie ma dyskusji”
– „ Dla mnie od pieniędzy ważniejszy jest rozwój, więc jeśli otrzymam taką możliwość, to kwestia wynagrodzenia jest drugorzędna”
– „Jestem samoukiem. To, co robię mnie kręci. Jak mam za to brać tak duże pieniądze skoro wykonywanie tych obowiązków to dla mnie przyjemność?”
– „Wiesz jak to jest, koduję odkąd pamiętam, ale moje zdolności komunikacyjne nie są na najwyzszym poziomie. To samo z pewnością siebie. Ja po prostu nie umiem negocjować zarobków”

Co dzieje się w następnej kolejności? Specjaliści, którzy znają swoją wartość na rynku i podają adekwatne do tego oczekiwania finanowe mogą zostać wyparci przez tych, dla których negocjowanie zarobków jest wyzwaniem i świadomie, bądź nie – zaniżają je. Pracodawca decyduje się na „tańszy zasób” i podejmuje ryzyko. Może popełnić błąd, ponieważ wśród tych „mniej ceniających się” pracowników znajdą się prawdopodobnie dwie grupy: osoby, które faktycznie mają poszukiwane umiejętności i osoby, które mają znaczące braki kompetencyjne i dlatego nie negocjują wyższych stawek. Trzecia grupa, świadomych swoich umiejętności pracowników, być może nie dostanie szansy na to, aby zaprezentowac się pracodawcy. To psuje rynek. Koło się zamyka.

       Zobacz, jak duże znaczenie ma samoświadomość. Jak duże znaczenie ma pewność siebie i świadomość swoich umiejętności. Doceń siebie! Poznaj swoją wartość. Jeśli sam nie zaczniesz siebie cenić, to kto inny będzie? Jeśli na coś pracowałeś, doszkalasz się, poszerzasz kompetencje, zdobywasz nowe umiejętności, to daj sobie prawo, aby Twoje zarobki rosły. Daj sobie szansę zarabiać adekwatnie do kompetencji. A jeśli tej szansy sobie nie dajesz, to odpowiedz na pytanie: dlaczego? Co Cię do tego skłania? Skąd brak poczucia własnej wartości? Przemyśl.

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Anna - Szkolne inspiracjeAleksandra PakułaDiet&respect Dominika LegenzaArbuziakiPaulina Majewska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna - Szkolne inspiracje
Gość

Na szczęście nie muszę szukać pracy, ale uważam, że rzeczywiście trzeba się dobrze do tego pytania przygotować i wiedzieć, jaką kwotę możemy wymienić. Warto cenić swoje umiejętności.

Aleksandra Pakuła
Gość

Jeśli sami nie będziemy się cenić, to nikt nie zacznie nas cenić. Pamiętam, że kiedyś na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca zrobił na mnie bardzo złe wrażenie, więc nie chcąc dostać tej pracy, powiedziałam stawkę dwukrotnie większą, niż planowałam. Następnego dnia dostałam telefon, że zostałam zatrudniona 🙂

Diet&respect Dominika Legenza
Gość
Diet&respect Dominika Legenza

Wartościowy artykuł . Dzięki za rozjasnienie

Arbuziaki
Gość

Dziękuję za ten post- bardzo przydatny i przejrzyście napisany 🙂

Paulina Majewska
Gość
Paulina Majewska

Co do mojego zawodu, to można już zobaczyć billboardy:
“W Polsce pielęgniarek nie cenią. Studiuj pielęgniarstwo w Polsce, pracuj w Niemczech” 😉
Smutne

Magdalena Data-Urban
Gość

Bardzo przydatny post – niejednokrotnie słyszę jak moi znajomi wykonują coś po kosztach bo brak im wiary w siebie lub zdolności komunikacji. To trochę smutne

Bookendorfina Izabela Pycio
Gość

Określenie własnej wartości wcale nie jest łatwym zadaniem, niby nie powinniśmy porównywać się do innych, podążać własnymi ścieżkami rozwoju, a jednak jakiś punkt odniesienia trzeba ustalić, i w tym właśnie kryje się trudność. 🙂
Bookendorfina

Danuta Brzezińska
Gość
Danuta Brzezińska

A ja sie cenie i chyba dlatego mam tyle wolnego czasu 🙂