Rozmowa kwalifikacyjna w formie zdalnej – jak się przygotować i na co zwrócić uwagę

wpis w: Dookoła Pracy | 15

Przed Tobą zmiana pracy? Jedno jest pewne – w związku z epidemią koronawirusa, proces rekrutacji będzie wyglądał, a w zasadzie wygląda inaczej. Jedną ze zmian jest to, że rozmowy kwalifikacyjne są prowadzone w formie zdalnej. To oznacza, że miejscem spotkania jest Twój własny…dom bądź mieszkanie. Jak się zatem przygotować do wideokonferencji? Co zrobić, gdy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej utracimy połączenie z internetem, albo co gorsza do pokoju wbiegną dzieci, które będą chciały się z Tobą bawić? O tym w dzisiejszym artykule opowiada Artur Dzięgielewski

 

1. Co należy wziąć pod uwagę przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzanej w formie wideokonferencji?

Należy pamiętać, że rozmowa rekrutacyjna prowadzona online jest cały czas rozmową rekrutacyjną. Większość elementów takiego spotkania będzie pokrywać się z rozmową na żywo. Kandydat musi zatem pamiętać, że do spotkania w formie wideokonferencji również należy się przygotować: znać fakty, które są zamieszczone w CV, czy w profilu na portalach społecznościowych, pamiętać treść oferty, na którą wysłana została aplikacja, a przede wszystkim poznać potencjalnego przyszłego pracodawcę.

Rozmowa online nie zwalnia również z odpowiedniego ubioru. Mimo, że prowadzona jest zazwyczaj w mieszkaniu, to luźny domowy strój nie będzie na miejscu. Warto zadbać o schludny, elegancki wygląd jeśli chodzi i o ubranie, ale też o odpowiednią fryzurę, czy w przypadku Pań – makijaż.

Wideokonferencja z rekruterem daje nieco więcej możliwości niż rozmowa na żywo, gdyż przykładowo informacje o własnych osiągnięciach można mieć wydrukowane, jednak nie jest wskazane odczytywanie  przygotowanych wcześniej notatek. Może to być ewentualne wsparcie podczas spotkania.

Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o to by rozmowa była prowadzona w ciszy, dlatego wcześniej trzeba poprosić domowników o zachowanie spokoju – przynajmniej tych dorosłych.

I na koniec, kwestie sprzętowe. Przed rozmową należy sprawdzić, czy działa mikrofon i kamera, najlepiej łącząc się z kimś znajomym. Warto również mieć pod ręką szklankę wody i z pewnością dobry nastrój oraz uśmiech na twarzy.

 

2. Jak zachować się, gdy podczas zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej utracimy połączenie internetowe?

Sprzęt komputerowy i połączenia internetowe psują się często i to w najmniej właściwych sytuacjach. Jeżeli coś ulegnie uszkodzeniu, czy nasze połączenie się zerwie, to sugeruję zachowanie spokoju w pierwszej kolejności. Przed rozmową online, na etapie umawiania spotkania, trzeba zanotować numer telefonu do osoby rekrutującej. W przypadku trudności z połączeniem zadzwonić i poinformować o problemie. Następnie należy spróbować przywrócić połączenie, najlepiej  rozmawiając z rekruterem telefonicznie. Jeśli operacja zakończy się sukcesem wideo rozmowę można kontynuować. Jeśli połączenia wideo nie uda się przywrócić, warto przeprosić za niedogodności i spytać o inną formę przeprowadzenia rozmowy (telefon), bądź o inny termin wideo spotkania.

 

3. Co w sytuacji, gdy podczas takiego spotkania do pokoju, w któym odbywamy rozmowę wbiegnie nasze dziecko i będzie chciało się z nami bawić? Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Albo gdy niepodziewanie z drugiego pokoju będzie dobiegał hałas?

Jak napisałem wcześniej, przed spotkaniem należy zadbać o ciszę w mieszkaniu i przynajmniej poprosić o to osoby dorosłe. Wiadomo, że dzieci nie zawsze dostosują się do naszej prośby, ale to przecież nie jest koniec świata. Można uprzedzić rekrutera, że mamy dzieci, które nie powinny przeszkadzać, ale warto zaznaczyć, że może zdarzyć się inaczej. Proponuję, o ile to możliwe, na czas rozmowy zadbać o opiekuna dla dziecka, co może całkiem wyeliminować potencjalne trudności. Nie unikniemy również wszelkich hałasów ze strony sąsiadów, czy spoza mieszkania, tym jednak nie należy się przejmować, pod warunkiem, że prowadzenie rozmowy z rekruterem jest możliwe. Co w sytuacji jeśli nasze dziecko będzie chciało się z nami bawić podczas spotkania online? Proponuję wziąć je na kolana i posadzić przed kamerą. Rekruter to przecież człowiek i zrozumie, a może będzie to dobry element rozluźniający rozmowę.

 

4. Jak powinno wyglądać miejsce, w którym odbędziemy taką rozmowę? W kamerze powinny być widoczne książki/ściana/pozostała część mieszkania? A może to nie ma znaczenia?

Sądzę, że przede wszystkim jeśli kandydat chce pokazać rekruterowi swoje otocznie, czyli książki, biurko, ścianę, to powinien zadbać o porządek w tych miejscach. Tak naprawdę nie ma znaczenia w jakim pomieszczeniu będzie się prowadzić rozmowę kwalifikacyjną i jaki jest jego wystrój. Liczy się merytoryka spotkania. Warto jednak zadbać, by w pomieszczeniu było właściwe oświetlenie oraz nie było pogłosu, który może utrudniać prowadzenie spotkania.

 

5. Czy możemy taką rozmowę odbyć na tarasie/na ogrodzie zamiast w domu?

Oczywiście, że tak. Uważam, że to bardzo ciekawe jeśli rekruter może zobaczyć trochę więcej  z życia kandydata. Wiadomo, że w takim przypadku trzeba upewnić się wcześniej, że warunki prowadzenia rozmowy będą komfortowe i nic jej nie zakłóci. Pamiętam, że najciekawszym miejscem, w którym był kandydat podczas rozmowy rekrutacyjnej ze mną to plaża. Było to kilka lat temu. Przynajmniej na chwilę mogłem przenieść się nad morze.

 


Czy coś Was zaskoczyło? Mieliście już okazję uczestniczyć w zdalnej rozmowie kwalifikacyjnej?



Artur Dzięgielewski – HR Manager w SmartLunch Sp. z o.o. oraz Założyciel społecznej inicjatywy HR Pogotowie