Znajdź pracę podczas pandemii – lista inicjatyw dla pracowników i przedsiębiorców

wpis w: Dookoła Pracy | 15

W obecnych czasach tylko współpraca, pomoc innemu człowiekowi i wzajemne wsparcie na linii Pracodawca – Pracownik oraz wspieranie wzajemne Przedsiębiorców dadzą nam siłę, aby przetrwać i pchać gospodarkę do przodu. Mimo realnego braku wsparcia rządu siła ludzi pokazuje, że możemy się razem zjednoczyć i pomagać innym. Zobaczcie spis inicjatyw, gdzie znajdziecie pomoc w czasie pandemii.

Wszystkim organizatorom swoich inicjatyw zadaliśmy pytanie:

Co Cię zainspirowało do pomagania innym?

 

Poniżej spis wybranych inicjatyw, których autorzy zechcieli podzielić się z nami swoimi odpowiedziami.

Więcej znajdziecie na stronie Inicjatywy.info

 

Pierwszą akcją, od której to się wszystko zaczęło była akcja #PoMoc zorganizowana przez Grzegorza Taneckiego. Akcja jest organizowana na portalu Linkedin, gdzie ludzie zgłaszają swoją darmową pomoc dla innych w czasach koronowirusa.

Grzegorz Tanecki, Ekspert RODO

Pamiętam jak 13 marca rząd ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego zapowiadając jednocześnie zamknięcie granic, ograniczenie działalności galerii handlowych i restauracji oraz zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Stało się wtedy jasne, że nadchodzą ciężkie czasy. Specjaliści zapowiadali masowe bankructwa firm i zwolnienia pracowników. Sam zastanawiałem się wówczas co będzie z moim biznesem. Jak poradzi sobie z kryzysem moja rodzina przyjaciele i znajomi.

Koronawirus zburzył świat, który znaliśmy. Zamknął nas w domach i wyrzucił klucze. Jednocześnie wzmocnił w nas poczucie wspólnoty. W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się inicjatywy bezinteresownej pomocy. Dotyczyły różnych obszarów realizowały różne potrzeby i rozwiązywały różne problemy.

Gdy zobaczyłem kilka z nich na Linkedin, poczułem, że nie jestem sam, że dzięki tym ludziom dam radę i przetrwam. Zrozumiałem również, że pomimo różnorodności coś je łączy. Dają nadzieję i siłę by walczyć. Tak narodził się pomysł, zebrania ich wszystkich w jednym miejscu i promowania tak aby pomoc dotarła do maksymalnej liczby potrzebujących.

Pięć inicjatyw, wspaniałych, inspirujących ludzi i firm, zapoczątkowało prawdziwą lawinę działań. Każdego dnia do akcji #PoMoc dołączały kolejne osoby i firmy. Ludzie uwierzyli, że pomimo trudnej sytuacji mogą dalej kierować swoim losem.

 

Inicjatywy.info

Podczas gdy rożni ludzie przedstawiali swoje akcje pomagania innym, Tomasz Jabłoński zebrał wszystko na jednej stronie: Inicjatywy.info – jest to agregat inicjatyw pomocowych dla firm i pracowników, na który koniecznie musicie zajrzeć!

Tomasz JabłońskiProject Manager

W lutym rozstałem się z obecnym pracodawcą. Miałem nagrany kolejny kontrakt, jednak nowa firma na skutek powszechnej izolacji zrezygnowała. Zacząłem aktywnie udzielać się na jednym z portali łączących społeczności zawodowe – tutaj zobaczyłem wysyp bezrobotnych, ale i jak grzyby po deszczu pojawiały się oferty pomocy ze strony firm HR’owych. Skorzystałem z kilku inicjatyw. Postanowiłem też w jakiś sposób zmobilizować autorów pomysłów do wzajemnego linkowania swoich projektów – to jednak nie do końca się udało. Stwierdziłem, że sam muszę stworzyć stronę i zebrać to wszystko w jednym miejscu. Jak pomyślałem, tak zrobiłem. Później poznałem Łukasza Jarycha, który dzielnie pomagał mi w wyłapywaniu inicjatyw, a także Phillipa Poynton’a który zgodził się na utworzenie na inicjatywy.info kanału z nagrywanymi przez niego #videoCV. Stronę chciałbym rozwijać w kierunku budowania na niej pozytywnej treści poprzez zamieszczanie success stories osób, którym udało się wyjść z kryzysu, w czasie jego trwania. Kryzys to zły czas, ale też dobry moment na podejmowanie niestandardowych działań. Strona ma takie promować, stanowić inspirację dla innych. Mam nadzieję, że ktoś z tej wiedzy skorzysta.

 

 

Z kolejnych akcji:

HrPogotowie.pl

Mało kto wie, że inicjatywa ta jest już prowadzona od kilku lat, a podczas pandemii jest moc wzrosła! Jest to platforma łącząca osoby szukające pracy z potencjanymi Pracodawcami.

Artur Dzięgielewski – HR Manager w SmartLunch Sp. z o.o.

 

HR Pogotowie to inicjatywa, którą stworzyłem w 2017 roku na portalu LinkedIn. Jej celem było bezpłatne wsparcie poszukujących zatrudnienia. W dobie koronawirusa projekt zyskał na znaczeniu – bardzo szybko zauważalna stała się potrzeba szybkiego skojarzenia pracowników, którzy utracili pracę podczas pandemii z rekrutującymi pracodawcami. Do marca 2020 roku HR Pogotowie udzieliło pomocy ponad 2000 potrzebującym. Od momentu ogłoszenia pandemii koronawirusa wsparcie ze strony inicjatywy nabrało nowego wymiaru i rozpędu. Od początku pandemii, w ciągu zaledwie miesiąca z prośbą o pomoc zwróciło się do HR Pogotowia ponad 700 osób i liczba ta stale rośnie. W związku z tym powstała platforma hrpogotowie.pl, na której każdego dnia przybywa zgłoszeń zarówno ze strony poszukujących pracy, jak i pracodawców czy rekruterów. HR Pogotowie wspiera bezpłatnie każdego potrzebującego w zakresie kojarzenia kandydatów bezpośrednio z rekruterami bez konieczności wysyłania CV, stworzenia lub modyfikacji CV oraz profilu na LinkedIn, wskazania metod poszukiwania pracy, przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej, rekomendacji kandydatów na moim profilu oraz na profilu firmowym inicjatywy. HR Pogotowie posiada księgę referencyjną, w której osoby zadowolone ze współpracy z nami mogą zamieścić słowa podziękowania: Link. Zarówno ja, jak i współpracujący z HR Pogotowiem zespół specjalistów, zapraszamy do korzystania.  

 

Traffit.com

Pomagają w dopasowywaniu na linii pracownik-pracodawca. Wiele firm w tych trudnych czasach również zatrudnia a portal ten umożliwia znaleźć pracownikom pracę, a firmom pracowników.

Anna Sykut, Customer Success & Product Manager

 

Razem z zespołem byliśmy przerażeni ogromem zwolnień i wpisów w social media z hasztagiem #szukampracy. Widzieliśmy, jak każdy pomaga jak może – od szycia maseczek po pomoc w napisaniu CV. Uznaliśmy jednogłośnie, że też chcemy dołożyć swoją cegiełkę. Naszego zespołu nie trzeba było szczególnie namawiać 🙂 Jako że na co dzień tworzymy i rozwijamy nasz system rekrutacyjny (ATS), naturalnie pierwszym pomysłem było to, aby wykorzystać go do połączenia rekruterów z kandydatami, którzy stracili z dnia na dzień pracę. Sygnałów z obu stron było wiele, jednak były rozsiane w różnych miejscach; a kluczem do powodzenia było to, aby spotkali się w jednym miejscu. Postanowiliśmy więc stworzyć miejsce, w którym ludzie, którzy zostali bez pracy, będą mogli dodać swoje CV – a rekruterzy rejestrować się, aby przeszukiwać w wygodny sposób tę bazę i móc oferować im pracę. Od pomysłu do realizacji minęło raptem kilka dni. Wnagłośnieniu całej akcji bardzo pomogło zaangażowanie wspaniałych osób, które mam w swoich kontaktach biznesowych na Linkedinie. Równocześnie stworzyliśmy drugi formularz, który pozwalał na zgłoszenie chęci pomocy w formie wolontariatu. Jak tylko wpadają takie zgłoszenia – szukają instytucji, które potrzebują pomocy i kontaktujemy ich z takim ochotnikiem.

 

Nofluffjobs.pl/connect/

Platforma, która łączy Pracodawców oraz Pracowników z branży IT. Platforma łączy całe zespoły programistyczne z organizacjami IT, które aktywnie zatrudniają.

Marta Steiner, Head of Product & Marketing w No Fluff Jobs

 

No Fluff Connect powstał z myślą o tych, których dotknął kryzys na rynku IT.  Co prawda, z analizy danych z I kwartału 2020 wynika, że zarobki w IT wciąż rosną i rośnie zapotrzebowanie na programistów z bogatym doświadczeniem komercyjnym, jednak nie można powiedzieć, że kryzys tej branży nie dotyka.  Firmy ostrożniej podchodzą do inwestycji,  szukają oszczędności i wstrzymują projekty wewnętrzne lub tracą te wcześniej zakontraktowane z klientami.  To sprawia, że programiści tracą pracę, lądują na ławeczce lub – w najgorszym wypadku: z tej ławeczki “spadają”, gdy firma zbyt długo nie może znaleźć dla nich projektu.

Rozumiemy bardzo dobrze mechanikę branży IT i czujemy się jej częścią, dlatego usługa No Fluff Connect jest bezpłatna. Uruchomiliśmy ją z myślą o  zespołach i firmach dotkniętych kryzysem, po to, by specjaliści IT poszukujący zatrudnienia w  projektach i pracodawcy pilnie poszukujący ludzi mogli się szybko odnaleźć na rynku i rozpocząć współpracę.

Rynek bardzo dobrze zareagował na tę inicjatywę. Wystartowaliśmy już 2 kwietnia jako pierwsi w branży IT i przez trzy tygodnie odnotowaliśmy bardzo duży odzew. Do tej pory zebraliśmy ponad 100 zespołów i 30 firm, które zechciały wziąć udział w inicjatywie, a te liczby będą tylko rosnąć.

 

XLS z kandydatami

Google Sheet z kandydytami, którzy szukają pracy. Justyna wzięła sprawy w swoje ręce i rozsyła plik do firm, które cały czas rekrutują.

Justyna Marchewka, Owner/Starszy Specjalista ds. Rekrutacji w Just Talents

 

 

Inicjatywa, stworzenia listy Kandydatów otwartych na rynek pracy, powstała nagle bez żadnego szczególnego planowania. Pomysł narodził się w momencie, gdy coraz więcej Kandydatów zaczęła zgłaszać się do mnie z prośbą o pomoc przy znalezieniu pracy. Nie mając własnych projektów, nie bardzo wiedziałam jak tym ludziom pomóc. Ale jednego byłam pewna – nie mogę ich tak zostawić! Może zabrzmi to śmiesznie, ale w pewien sposób czuję się odpowiedzialna za tych wszystkich Kandydatów i nie wyobrażam sobie przejść obojętnie obok nich i nie zareagować na ich aktualny problem, jakim jest brak pracy. Gdy inicjatywa powstała powiedziałam sobie, że jak chociaż jedna osoba dostanie pracę, to znaczy, że warto było coś takiego stworzyć. I tak się stało! Pierwsze zatrudnienie już za mną z czego jestem bardzo dumna. Wierzę, że to nie koniec i ta inicjatywa da pracę jeszcze nie jednej osobie!

Konektor.proprogressio.pl

Platforma, która umożliwia zespołom znalezienie pracy.

Wiktor Doktór, Prezes, Fundacja Pro Progressio

KONEKTOR to platforma Fundacji Pro Progressio, która powstała w wyniku prowadzenia szeregu rozmów z członkami Klubu Pro Progressio oraz przedstawicielami wielu innych firm reprezentującymi różne gałęzie biznesu. Wiele firm zwracało uwagę na dwa scenariusze spowodowane koronawirusem. Pierwsza grupa mówiła o firmach, w których z uwagi na pandemię, spadła ilość pracy i tym samym pewna grupa pracowników zaczęła dysponować wolnym czasem. Druga grupa firm stała wręcz po przeciwnej stronie, czyli zaobserwowała nadmiar pracy i tym samym potrzebę dodatkowych rąk do pracy.

Nie chcieliśmy tworzyć portalu dla pojedynczych osób. Takich platform rekrutacyjnych jest sporo, a my chcieliśmy aby to firmy mogły delegować między sobą całe grupy pracowników. Warunki komercyjne takiego delegowania zespołów firmy mogłyby już omawiać bezpośrednio ze sobą. Rolą KONEKTORa ma być jedynie zestawianie dwóch grup interesantów.

Po tygodniu działania KONEKTORa mieliśmy trzy, spełniające wymogi regulaminu, ogłoszenia i kilka innych wymagających poprawy wpisów. Te trzy ogłoszenia miały ponad 200 bezpośrednich wyświetleń i pierwsze realne zapytania.

KONEKTOR jest całkowicie bezpłatną platformą i może z niego korzystać każda firma. Pamiętać jednak należy, że jej celem nie jest pośrednictwo w sprzedaży usług, ale pokazanie że z uwagi na chwilowe nadwyżki lub niedobór pracowników, całe zespoły pracowników można delegować między firmami na krótko i średnioterminowe projekty.

 

Wracam-na-rynek.pl

Łączy ekspertów z branży HR z osobami szukającymi pracy. Eksperci pomagają w znalezieniu pracy właśnie dzięki pomaganiu na tym portalu!

Marta Aserigadu, Managing Partner | Flurry Labs

Jestem rekruterem z 20-letnim doświadczeniem i przetrwałam w zawodzie w trakcie kilku kryzysów ekonomicznych w Polsce i zagranicą. Pamiętam czasy kiedy gazeta wyborcza miała grubość kołonotatnika, pamiętam tez upadek Lehman Brothers i wszystkie jego konsekwencje wtedy w Dublinie. I jeszcze Polskie tsunami na rynku rekrutacyjnym w 2009 też.

Ten kryzys będzie jednym z największych w tym stuleciu. Jedocześnie ze względu na tempo, w którym kryzys uderzył jednocześnie cały świat- prawdopodobnie jest to tez jeden z najkrótszych kryzysów ekonomicznych w dotychczasowej historii świata. To wymaga działania tu i teraz- szybkiego działania!

Projekt jest dedykowany rekruterom i osobom bezrobotnym. Osoby, które utraciły prace mogą skorzystać z bezpłatnych porad w zakresie poszukiwania pracy. Nasi wolontariusze pomagają napisać CV, które roboty selekcyjne wyszukają bez większych problemów, proponują nowe ścieżki kariery i prowadza przez świat szkoleń internetowych. Przygotowujemy na nowe jutro.

Ale korzystają z tego również rekruterzy. Dużo z nich już straciło prace a będzie więcej. Takiej ilości ofert pracy i konkurencji wśród pracodawców już nie będzie. Lekcja składnia nas wszystkich do poszukiwania nowych sposobów na świat po epidemii a rekrutrzey biorący udział w naszej akcji zdobywają kompetencje w zakresie doradztwa zawodowego i coachingu- sami przygotowują się na nowe jutro.

 

Wypowiedzeni.pl

Portal, który łączy pracowników z pracodawcami i przeprowadza procesy rekrutacyjne pomagając szybciej znaleźć pracę.

Dmytro Cisar (po lewej), Przemysław Serba (po prawej), Twórcy portalu.

 

Jest wieczór i dyskusja między dwoma kolegami. Co zrobić, żeby zrobić matchmaking między pracodawcami, którzy rekrutują, a tymi, którzy stracili pracę z powodu obecnej sytuacji rynkowej. Ja mam siłę do parcia naprzód i doświadczenie w rekrutacji, Przemek otwartą głowę pełną pomysłów i praktykę w bazach danych. Owocem rozmów po 5 dniach powstał serwis, potem nazwa, a równolegle plan działania. Wypowiedzeni.pl to miejsce dla każdego, który znalazł się w potrzebie usadowienia u nowego pracodawcy. Wiele osób sceptycznie podchodzi do zaawansowanych Job – serwisów. Wiedzą, że ich doświadczenie, stanowisko, wykształcenie jest zbyt wygórowane do rekrutacji, które są w ich ośrodku zainteresowania. AI, machine learning robi automatyczny selekt i nie patrzy na historię, która stoi za człowiekiem, bo przecież każdy człowiek to inna historia. Dzieci, kredyty, inne zobowiązania – to wszystko zmienia optykę i podejście kandydata do rekrutacji. Czasem naprawdę nie ma znaczenia czy kierownik, dyrektor, a nawet prezes aplikuje na stanowisko z poziomu „blue collars”. Dziś mamy trudny czas dla wszystkich, a wypowiedzeni.pl mają odważne, ale realne do wykonania zadanie – pomóc tym, którzy znaleźli się pod zawodową ścianą.

 

Niezwalniajmy.pl

Akcja społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi na konieczność zachowania jak największej liczby miejsc pracy. Firmy uczestniczące w akcji deklarują, że zespoły są dla nich najważniejsze. Lista firm na stronie akcji.

Magdalena Felczak, założycielka Homejob, inicjatorka akcji #Niezwalniajmy

 

Pojawienie się koronawirusa, a co za tym idzie zamrożenie gospodarki, rzuciło cień na cały rynek zatrudnienia. Nagle okazało się, że rynek pracownika, o którym w ostatnich latach wiele mówiono, przekształca się błyskawicznie na naszych oczach w rynek pracodawcy. Przedsiębiorcy, którzy z dnia na dzień stracili swoje przychody lub znacząco zostały one ograniczone stanęli przed koniecznością redukcji kosztów, a jak wiadomo ograniczenie zatrudnienia to jeden ze sposobów takiej redukcji. W tym samym czasie pracownicy stanęli przed widmem utraty pracy i jednocześnie spodziewaną trudnością znalezienia nowej. Rekrutacje w wielu firmach stanęły, tak jak gospodarka. W mediach pojawiały się coraz liczniejsze informacje o nadchodzącej fali zwolnień. Jednocześnie przebłyskiwały nieliczne informacje od przedsiębiorców, którzy deklarowali, że zwolnienia to będzie ostatnia rzecz, jaką zrobią. Masowa utrata pracy przez społeczeństwo to dużo wolniejsze wybudzanie się gospodarki z letargu, wszak ludzie bez pracy ograniczają konsumpcję do absolutnego minimum. Dlatego w Homejob, portalu pracy zdalnej i elastycznej, uznaliśmy, że koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, by ochronić jak najwięcej miejsc pracy, gdyż jest to z korzyścią dla wszystkich. Wokół akcji #Niezwalniajmy gromadzimy firmy i instytucje, którym ta idea jest bliska i które wspólnie mówią: Nie zwalniajmy!

#PogadajzPhillem

Inicjatywa nagrywania krótkich rozmów rekrutacyjnych z kandydatami w formie CV – wyróżnij się!

Phillip Poyton, rekruter

Od kilkunastu lat zajmuję się rekrutacją, doradzaniem w zakresie poszukiwania pracowników lub zwyczajnie udzielam porad znajomym, którzy zazwyczaj prosili mnie o rozmowę w momencie, gdy zastanawiali się nad zmianą pracy. Jak wszyscy obserwuję to co się dzieje w naszym kraju i wiem, jak ta sytuacja jest ogromnym wyzwaniem dla wielu osób, w tym dla moich znajomych. Korzystając z tego, że od wielu lat jestem aktywnym użytkownikiem portalu LinkedIn postanowiłem wykorzystać to i wesprzeć tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i mają odwagę opowiedzieć o tym i przedstawić siebie w rozmowie ze mną.

Jak już wspomniałem mam wieloletnie doświadczenie związane z zatrudnieniem, ale nikt w
ostatnich latach nie spotkał się z taką sytuacją. Mieliśmy rynek pracodawcy, później rynek
pracownika, ale zmiany następowały stosunkowo powoli. Obecna sytuacja jest całkowicie inna. Z jednej strony słyszymy o tym, że firmy z dnia na dzień muszą podejmować różnego rodzaju decyzje, które mają pomóc im przetrwać ten trudny czas. Bardzo duża część z nich decyduje się na ograniczanie liczby pracowników. Z drugiej strony to często niespodziewana i bardzo trudna sytuacja wielu pracowników. To dotknęło wielu osób z mojego otoczenia i to był dla mnie ogromny impuls. To jest również to w czym czuję się dobry i poczułem, że w ten sposób mogę komuś pomóc.

Koronawirus – Gramy razem

Pani Iza wzięła sprawy w swoje ręcę i organizuje bank informacji dla firm i poszukujących pracy na swoim profilu LinkedIn.

Izabela Zielińska, Kierownik HR i Administracji jednej ze spółek należących do dużej grupy kapitałowej

Moja inicjatywa KORONAWIRUS – gramy razem! powstała bardzo spontanicznie, po jednej z rozmów z koleżanką, której mąż z dnia na dzień stracił pracę z powodu koronawirusa.

Później przeczytałam na linkedin kilka postów, które opowiadały podobne historie.

W sekundzie postanowiłam, że podejmę próbę połączenia osób, które utraciły pracę z potencjalnie zainteresowanymi pozyskaniem pracowników firmami.

Publikacja, którą w tym celu przygotowałam na linkedin spotkała się z dużym odzewem, który co tu dużo mówić …zaskoczył mnie:).

Swoje działania w tym zakresie kontynuuję nieprzerwanie od początku kwietnia. Cały czas piszą do mnie osoby, które utraciły miejsce pracy, a co za tym idzie także źródło dochodu. Niektóre historie są naprawdę dramatyczne.

Kontaktują się ze mną również firmy, które w tym trudnym czasie, jednak poszukują nowych kandydatów o określonych kompetencjach.

Jednych i drugich cały czas intensywnie wspomagam w działaniu. Robię to zupełnie bezinteresownie.

Dzięki współpracy z firmą OVER CLOUD akcja zyskała profesjonalne narzędzie, które pomoże inicjatywie nabrać jeszcze większego rozmachu. Zapraszam na stronę: https://beemployee.pl 🙂

Mamy kupują u Mam – wspieramy Wasze biznesy

Bezpłatna promocja dla przedsiębiorczych Mam – ich biznesów na stronach mamopracuj.pl

Ewa Moskalik – Pieper, Redaktor portalu Mamo Pracuj

Mamopracuj.pl powstało,aby wspierać kobiety w powrocie do pracy, w stawianiu pierwszych i kolejnych kroków w zakładaniu własnego biznesu, a także w łączeniu życia zawodowego i rodzinnego. Stworzyłyśmy przestrzeń, w której na co dzień „dmuchamy w skrzydła” kobiet.

Dziś, w czasach pandemii chcemy pomóc przedsiębiorczym kobietom promować ich produkty i usługi.

Przygotowałyśmy akcję Mamy kupują u Mam, dzięki której przedsiębiorcza mama będzie mogła skorzystać z bezpłatnej promocji w naszych kanałach komunikacji. Mamy zyskują szansę pokazania swojego biznesu innym mamom z całej Polski. Mogą opowiedzieć czym się zajmują i jak sobie radzą z pandemią, mogą pochwalić się tym co robią i co sprzedają.

Przedsiębiorczynie mogą skorzystać z:

  • bezpłatnej promocji na portalu www.mamopracuj.pl czytanym przez 170 tysięcy osób miesięcznie,
  • bezpłatnej promocji w kanałach social media prowadzonych przez Fundację Facebook i Instagram,

a w ten sposób dotrzeć do nowych klientów i nowych zamówień.

Aby dołączyć do naszej akcji #MamyKupująUMam wystarczy, wysłać do nas zgłoszenie na adres ewa.moskalik@mamopracuj.pl , które będzie zawierać:

  • ciekawy, ale nie za długi opis swojego biznesu i swoich produktów oraz informację, jak sobie radzą w obecnych czasach, jak zareagowały na epidemię na świecie? Co zrobiły, żeby ratować swój biznes?
  • 3 piękne zdjęcia, tego co oferują,
  • namiary do swojego sklepu.

Zapraszamy!

#WspieramBiznesZDomu

Firmy pomagają innym firmom, społeczność.

Łukasz Smolarski, Founder biznesmisja.pl

Inicjatywa #WspieramBiznesZDomu powstała spontanicznie i bez tak naprawdę żadnych zaplanowanych działań. Widząc aktualną sytuację, która nas ogarnęła szukałem sposobów jak ratować polski biznes. Pierwszym działaniem był LIVE, który nagrałem aby podzielić się swoimi pomysłami na aktualną sytuację. Byłem zaskoczony ile osób pozytywnie odebrało mój przekaz. Widząc potrzebę ale też ludzi piszących co bym mógł doradzić postanowiłem stworzyć ogólnopolską Inicjatywę o nazwie #WspieramBiznesZDomu. Założeniem była kreatywna pomoc ludziom biznesu ale też ludziom pracującym w biznesie, którzy będa

Jednym z nich był pomysł aby zgłaszały się firmy na LIVE na kanale Biznes Misja, który prowadzę od 6 lat: Więcej na biznesmisja.pl . Za chwilę pojawił się pomysł aby mieć wsparcie od Partnerów w zwiększaniu dotarcia do potrzebujących i tak powstał pomysł aby robić zdjęcia z #WspieramBiznesZDomu. Całość przerosła moje oczekiwania bo w krótką chwilę mieliśmy wiele ofert od firm, które oferowały pomoc non profit dla potrzebujących firm, ale też kolejne media zaczęły dołączać do akcji. Ale co dla mnie najważniejsze to po prostu ilość firm, które potrzebują pomocy i które od nas ją pozyskały jest ogromna. Wystarczy wejść na grupę na FB i zobaczyć co tam się dzieje. Jestem dumny i cieszę się, że my jako społeczeństwo potrafimy się jednoczyć i sobie pomagać 🙂

Bluerank.pl

Łódzka firma Bluerank uruchomiła akcję, w której lokalne firmy mogą skupować bony od lokalnych dostawców, na realizację usług w przyszłości.

Maciej Gałecki, prezes Bluerank

Pomysł na akcję #RatujemyLokalneBiznesy pojawił się pod koniec marca, niedługo po tym jak z powodu pandemii zamknięte zostały restauracje i wprowadzono ograniczenia w handlu. Pandemia stała się tematem numer jeden. Jedna z lokalnych i bardzo lubiana przez łodzian restauracja Tubajka na Facebook’u zaapelowała o zakup voucherów, aby utrzymać lokal i pracowników.

Sytuacja Bluerank i nasze prognozy były na tyle dobre, iż uznaliśmy, że możemy i powinniśmy pomóc. Swoją akcję skierowaliśmy do lokalnych przedsiębiorców, dla których dużym wyzwaniem było zachowanie płynności. Przekazaliśmy 100 000 złotych na zakup voucherów na ich usługi.

Z akcją wystartowaliśmy 30 marca wspólną konferencją prasową z udziałem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem prasy, pojawiło się mnóstwo wzmianek w social mediach.  W efekcie otrzymaliśmy 157 zgłoszeń. Wybraliśmy 28 firm.

Realizując akcję zależało nam na jeszcze jednym – zaangażowaniu naszych pracowników. Wszyscy wspólnie wybraliśmy usługi, z których skorzystamy.

Kolejnym etapem pomocy jest cykl webinarów #BluerankOnAir. Postanowiliśmy podzielić się także tym, co wiemy i potrafimy – wiedzą z zakresu marketingu online. Na razie zaplanowanych jest sześć webinarów, ale to nie koniec. Wspieramy firmy także bezpłatnymi konsultacjami. Więcej o akcji można przeczytać na naszej stronie https://webinary.bluerank.pl/

KtoZatrudnia.pl

Lista firm, które cały czas zatrudniają!

Mateusz Sławiński, HR Business Partner w LiveChat

KtoZatrudnia.pl powstało całkowicie spontanicznie. Bezpośrednim impulsem dla tej inicjatywy była sytuacja z końca marca, kiedy zaczęliśmy obserwować w Polsce pierwszą falę zwolnień z powodu rozwijającej się pandemii koronawirusa. Na LinkedIn pojawiały się kolejne posty osób informujących o utracie zatrudnienia i prośbach o pomoc w poszukiwaniu nowej pracy.
Zacząłem więc zastanawiać się, w jaki sposób można pomóc tym osobom i z taką myślą zadzwoniłem do mojej koleżanki z zespołu – Anety Gizy. Wiedzieliśmy, że na rynku wciąż jest jeszcze wiele firm, które – tak jak nasza – cały czas zatrudniają nowych pracowników. Nie reklamując się jednak na najpopularniejszych, płatnych job boardach, ich oferty pracy zazwyczaj nie docierały do szerokiego grona odbiorców.
Postanowiliśmy więc połączyć ze sobą te dwie grupy i w ciągu tygodnia wspólnie z Anetą, Michałem Fiechem i Kacprem Wiąckiem stworzyliśmy KtoZatrudnia.pl. Naszym nadrzędnym celem było zebranie najbardziej aktualnych ofert pracy i – możliwie szybko – dotarcie z nimi do poszukujących pracę. W ciągu pierwszego tygodnia na stronie zarejestrowało się – całkowicie za darmo – 180 firm, prowadzących rekrutację na kilkaset otwartych pozycji. Na początku maja te liczby wynoszą już kilka tysięcy stanowisk w ponad 300 firmach z całej Polski.