Przygotuj się do zmiany będąc zatrudnionym w dotychczasowej firmie. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę.

wpis w: Dookoła Pracy | 0

Odliczasz godziny do zakończenia pracy i nerwowo spoglądasz na zegarek?

Nie odczuwasz już frajdy z tego, co robisz?

A może nie masz możliwości wykorzystywać pełni swoich talentów?

Czujesz, że to czas na zmianę?

Tak? Wykorzystaj swoją aktualną firmę jako trampolinę do nowej roli i zaplanuj zawodową zmianę.

Zmiana bywa trudna. Zmiana kosztuje dużo czasu i cierpliwości. I najważniejsze: do zmiany trzeba się odpowiednio przygotować. Gdy już wiesz czego dokładnie chcesz, zacznij od takich aktywności:

  1. Poszukaj w swojej organizacji możliwości zaangażowania się w dodatkowe projekty, inicjatywy. Z jednej strony umożliwi Ci to zdobycie nowych kompetencji wymaganych na wymarzonym stanowisku, a z drugiej, poznasz ludzi z innych obszarów…
  2. Właśnie! Poznasz ludzi z innych obszarów. Być może nawet z takich, które są w obrębie właśnie Twoich zainteresowań. Buduj relacje. Możesz dopytać, czy w danym dziale przewidują zatrudnienie kolejnych osób. Rekrutacja wewnętrzna to coś co może być Twoją trampoliną do nowej roli;
  3. W swojej firmie poszukaj też mentora, który wprowadzi Cię w nową dziedzinę, być może przekaże Ci jakiś projekt do realizacji. Jest też szansa, że poleci Cię na dane stanowisko jak tylko utworzy się wakat.

Jak widzisz, dużo aktywności możesz podjąć bezpośrednio w dotychczasowym miejscu zatrudnienia, by zawalczyć o lepszą przyszłość i rolę, która dużo bardziej będzie pasowała do Twoich talentów, wartości. Nie zapominaj o tym!

A jak jeszcze możesz wykorzystać czas, by odpowiednio przygotować się do zmiany?

  1. Po godzinach pracy, uczestnicz w meetupach, spotkaniach społeczności danej branży. Takich eventów jest mnóstwo! Być może w dobie pandemii wiele z nich przeniosło się także do świata online, a to oznacza, że możliwość uczestnictwa w nich jest jeszcze większa;
  2. Działaj na LinkedInie, buduj swoją sieć kontaktów i dbaj o swój wizerunek. Może rozpoczniesz pisać jakąś serię artykułów dotyczących Twojej niszy? Albo opowiesz o swoich kompetencjach?
  3. Zdobywaj wiedzę uczestnicząc w kursach online np. na Udemy;
  4. Zapisz się na portale freelancerskie i pozyskaj nowe zlecenia, by wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce!

Wdrażając w życie takie aktywności, zdobywasz doświadczenia wymagane w nowej roli i nie startujesz z punktu „0” jak większość kandydatów, którzy myślą o przebranżowieniu!

Powodzenia!