Poznaj swoje wartości i dokonuj świadomych wyborów zawodowych

wpis w: Dookoła Pracy | 0

Są kompasem.

Przewodnikiem.

Wyznaczają kierunek.

O czym mowa?

O wartościach!

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu? Rodzina? Zdrowie? Możliwość realizacji pasji? Niezależność? Poczucie bezpieczeństwa? Sukces?

Nie?

Czas na stop klatkę.

Zrób krótkie ćwiczenie. Wypisz 10 wartości, które są dla Ciebie kluczowe w życiu.  Co dla Ciebie oznaczają? Jak je definiujesz? W następnym kroku uszereguj je w kolejności od najważniejszych, do najmniej istotnych.

Dlaczego to tak ważne i jaki ma związek z pracą?

Pozwól, że przywołam tu historię jednej z moich klientek, z którą przechodziłyśmy przez proces przebranżowienia. Maja (imię zmienione na potrzeby wpisu) pracowała w produkcji filmowej. Dynamiczne środowisko, zarwane nocki, praca trwająca niemal całą dobę z krótkimi przerwami na sen. Umowa o dzieło. Specyficzny dla tej branży brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony: wyzwania, różnorodność, możliwość poznawania inspirujących ludzi i koordynowanie pracy innych ludzi, do czego Maja miała talent. Ponadprzeciętne wynagrodzenie.

Początkowo jej to odpowiadało. Z czasem zaczęło uwierać. Nie wiedziała dokładnie co ją tak wypalało od środka. Doszła do momentu, w którym poczuła wypalenie i nieodparte pragnienie zmiany. Chciała się wycofać z obranej wcześniej ścieżki. Niby mogła tu korzystać z wielu swoich talentów, ale nie wyobrażała sobie tej pracy na całe życie. Dlaczego? Bo była niezgodna z jej wartościami….

No właśnie…

Podczas rozmów z Mają zdefiniowałyśmy, co się dla niej liczy. Okazało się, że jest to poczucie bezpieczeństwa, stabilizacja i rodzina. Wszystko to co leżało na przeciwległym biegunie dotychczasowej pracy i nie było osiągalne. Stąd też poczucie frustracji i wypalenia….Bo jak tu być spełnionym jeśli to co jest dla nas najważniejsze, w danym miejscu pracy musi zostać odłożone na dalszy plan?

I teraz pytanie do Ciebie i kolejne ćwiczenie.

Uszeregowałeś już wartości wg hierarchii ważności. Teraz, oceń każdą z nich w skali od 1-10 (gdzie jeden oznacza „nieobecne, nie realizuję”, a dziesięć – „w pełni obecne w moim życiu”) na ile Twoja praca jest zgodna z tymi wartościami i na ile są one obecne i widoczne w twoim życiu.

I jak? Jakie masz wnioski po tym ćwiczeniu? Jeśli którąś z wartości oceniłeś na mniej niż 7, należy się temu przyjrzeć… Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje dysonans?

Dobre słowo na koniec…

Gdy jesteś już świadom jakie są Twoje kluczowe wartości, nie będziesz dokonywał zawodowych wyborów po omacku. Staną się one dużo bardziej świadome. Od początku będziesz mógł wyeliminować te profesje, w których nie będzie możliwości wcielać w życie Twoich wartości. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej odnajdziesz pracę, która da Ci poczucie satysfakcji, spełnienia. Życie mamy tylko jedno i szkoda byłoby każdy poniedziałek rozpoczynać ze skwaszoną miną i poczuciem, że nie jestem w pełni sobą…