Korporacyjni rebelianci – niech praca będzie frajdą

wpis w: Dookoła Pracy | 0

Spotkali się po pracy na pogaduchy przy piwie. Wyrzucili z siebie wszystkie frustracje, lęki. Wymienili się spostrzeżeniami o aktualnym miejscu zatrudnienia. Jakiś czas później porzucili bezpieczną przystań w korporacji w poszukiwaniu miejsc, które przynoszą frajdę, w których pracownicy czują się docenieni i zaangażowani.

Czy je znaleźli? Tak! Lista jest dość długa, a liczby mówią za siebie. 5 odwiedzonych kontynentów. Ponad 30 krajów, 100 pionierskich firm….To co brzmi jak ułuda, okazuje się rzeczywistością. Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po „Korporacyjnych Rebeliantów” autorstwa dwóch holendrów: Joost Minnar oraz Pim de Morree. My przeczytaliśmy i jesteśmy zachwyceni.

Samą książkę czyta się jak dobrą beletrystykę. Wciąga bez reszty. A poza tym jest spójna z naszymi przekonaniami. Sami przecież mówimy o tym, że szkoda życia na pracę, która nie daje nam satysfakcji, a struktury firmy są tak przestarzałe, że nie umożliwiają dynamicznego rozwoju. Przecież samo miejsce może sprzyjać temu, by człowiek mógł korzystać ze swoich talentów, miał dużo swobody na realizację pomysłów i wprowadzanie swoich inicjatyw w życie. A czym charakteryzują się takie firmy?

a) Działają w oparciu o sieć zespołów zamiast w ramach hierarchicznej piramidy
b) Zamiast planowania i kontroli – eksperymentują i działają elastycznie
c) Zamiast kontrolować pracowników, obdarzają ich zaufaniem i dają duże poczucie wolności
d) Są transparentne i na bieżąco komunikują się z pracownikami
e) Nie tworzą sztywnych zakresów obowiązków, a pozwalają ludziom wykorzystywać swoje talenty, by mogli wykorzystać mistrzostwo
f) Przywódcy są wspierający, a nie dyrektywni.

Myślisz, że dotyczy to wyłącznie niewielkich organizacji? Autorzy wyprowadzą Cię z błędu.
Chińska fabryka zatrudniająca 70 tysięcy pracowników, belgijski urząd, szwajcarska firma informatyczna, zakład obróbki metalu, to tylko kilka przykładów firm, które są pionierami w swoich dziedzinach i jednocześnie ich pracownicy wykazują się ogromnym zaangażowaniem i mają poczucie sensu z wykonywanej pracy.

„Korporacyjni rebelianci, to obowiązkowa lektura dla każdego menadżera, lidera, przedsiębiorcy, a nawet CEO dużych korporacji, które nadal działają wg starych dogmatów. To nowoczesne spojrzenie na zarządzanie, które pokazuje, że wolność i zaangażowanie przynoszą najlepsze rezultaty.