Odkryj to, co w Tobie najlepsze, czyli o talentach słów kilka

wpis w: Dookoła Pracy | 11

Hej Utalentowany Człowieku!

       Tak, tak do Ciebie mówię. Do tego, który w tym momencie odczytuje te słowa. Dlaczego się zdziwiłeś? Uważasz, że nie masz mocnych stron/talentów, a ja w tym momencie opowiadam bzdury? Rzeczywistość jest zupełnie inna. Każdy z nas posiada unikatowe talenty, umiejętności, które wyróżniają go spośród pozostałych ludzi, lecz nie każdy jest ich świadom.

    Widzisz, od najmłodszych lat, podczas poszczególnych etapów edukacji, doradza się nam, aby skupiać się na polepszaniu naszych słabych stron, a to, co nie sprawia nam problemów odpuścić sobie. Bo przecież i tak sobie z tym świetnie radzimy. I tak mijają lata, a my tracimy czas na doskonalenie niedoskonałości i tego, w czym nigdy nie osiągniemy mistrzostwa. W życiu zawodowym, wybieramy pracę bazując na tym, co jest aktualnie dostępne na rynku, a nie dlatego, że coś mogłoby pozwolić nam wykorzystywać swoje najmocniejsze strony. A jakby spróbować inaczej? Skupić się na tym, co sprawia nam radość, prawdziwą satysfakcję? Skupić się na tym, co przychodzi nam w pełni naturalnie? Na tym, co jest naszym talentem?

    Czy wiesz, że zgodnie z badaniami Instytutu Gallupa, osoby, które wykorzystują w pracy swoje mocne strony, są aż 6 razy bardziej zaangażowane i 3 razy częściej mówią, że jakoś ich życia jest znakomita? Coś w tym musi być, ponieważ jeśli robisz coś, co przychodzi Ci naturalnie, to nie odczuwasz, że jest to Twój obowiązek. A nawet jeśli nadal czujesz, że to Twoja praca, to przynajmniej nie frustrujesz się, że wykonujesz zadania całkowicie rozbieżne z Twoim JA. Ale skąd wiedzieć co jest Twoją mocną stroną? Odpowiedź jest prosta: próbuj, popełniaj błędy, sprawdzaj się w różnych rolach. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, co do tego, jakie wartości są Ci bliskie, a co całkowicie jest przeciwstawne do nich. To jest moja ulubiona metoda na zdobywanie wiedzy o samym sobie.

    Możesz też zacząć od testu „Clifton StrengthsFinder” (dostępny m.in. w Empiku bądź w wersji online na stronie Instututu Gallupa), który bazuje na ponad 40-letnich badaniach w zakresie talentów. Wykonało go już 15,254,062 osób! Zachęcona pozytywnymi opiniami na jego temat, również postanowiłam spróbować i nie żałuję. Test ten wyodrębnia 34 rodzaje talentów i na podstawie Twoich odpowiedzi wyróżnia 5, które najlepiej Ciebie opisują. Innymi słowy te, które są Twoimi mocnymi stronami. W momencie kiedy go wykonasz, otrzymujesz raport ze szczegółowym opisem 5 talentów, tego, co Ciebie wyróżnia na tle innych, z pytaniami, jakie powinieneś sobie zadać, aby te mocne strony wcielać w życie oraz z pomysłami na ich wdrażanie. Otwiera oczy, daje nową perspektywę. I nie, nie jest to post sponsorowany. Chcę Ci jedynie pokazać coś, co dla mnie samej okazało się strzałem w dziesiątkę i dodało motywacji do sięgania po to, co faktycznie mnie motywuje.

        Podsumowanie będzie krótkie: zastanów się, co dla Ciebie jest ważne, co przychodzi Ci z łatwością, co jest Twoją mocną stroną i po prostu rób to! Porzuć myśli o Twych słabostkach i spędzaniu czasu na polepszaniu ich. O wiele więcej zyskasz, jeśli wykorzystasz swoje naturalne talenty i zaczniesz je doskonalić! Tak osiągniesz mistrzostwo!