Jesień nieodmiennie kojarzy mi się ze szkołą i studiami. Po raz kolejny miliony młodych ludzi rozpoczęło przygodę z edukacją. Dla jednych to dopiero początek, dla pozostałych kontynuacja. W takich momentach zastanawiam się, na ile system edukacji przygotowuje do dokonywania właściwych wyborów zawodowych, swojej ścieżki rozwoju. Ilu z Was miało faktycznie możliwość przedyskutowania swoich przemyśleń z profesjonalnym doradcą zawodowym. Czy na tym etapie buduje się w młodych ludziach przekonanie, że warto uświadamiać sobie swoje mocne strony i rozwijać je? A może jednak pokazuje się niedoskonałości, które system promuje nieustannie poprawiać?
Mam wrażenie, że nie. Wielu ludzi podejmuje decyzje o swojej zawodowej drodze bazując na tym, co podpowiedzieli im rodzice, co zrobili koledzy, jaka panuje aktualnie moda. Mało kto zastanawia się dogłębnie nad tym, czy dany kierunek jest faktycznie dla nich. Niektórzy w to brną, inni gubią się na etapie studiów. Wielu dopiero po latach pracy w danym zawodzie uświadamia sobie, że to całkowicie nie dla nich i zaczynają poszukiwać alternatyw.
Na szczęście na zmianę nigdy nie jest za późno! Nawet jeśli dopiero po zdobyciu wieloletniego doświadczenia w określonej dziedzinie poczujesz, że nie tędy droga, to istnieje plan B: przebranżowienie, przekwalifikowanie bądź zdobycie całkowicie nowego zawodu. Wiem co mówię, bo z jednej strony ja i mój Łukasz wielokrotnie stawaliśmy przed dużymi zmianami, ale też na co dzień pomagam ludziom, których przeprowadzam przez ten proces. Cierpliwość, samoświadomość, chęć wzięcia życia w swoje ręce i otwarta głowa – to wszystko pomaga, by zrobić to z sukcesem.
Podczas konsultacji wielokrotnie spotykam się pytaniem: Klaudia, ale jakie są alternatywy, jakie zawody mógłbym wykonywać? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Zawsze poprzedzamy to dogłębną analizą potencjału, mocnych stron, doświadczeń danej osoby, a punktem wyjścia jest także uświadomienie sobie, co tak naprawdę jest moim życiowym kompasem, jakie są moje wartości. Dopiero to pozwala wyznaczyć kierunek poszukiwań i pozwoli wskazać, które zawody mogłyby być brane pod uwagę.
Jeśli i Ty jesteś na etapie przebranżowienia, przekwalifikowania, czy całkowitej zmiany zawodu, koniecznie napisz na kontakt@dookolapracy.pl – Opowiem Ci, jak mogę Ci wesprzeć w tych tematach. Z wielką radością wcielę się w Twojego Partnera w zawodowej zmianie!
I wiadomość specjalna! Już 1 października o godzinie 20, będziemy opowiadać o przebranżowieniu w ramach webinaru „Zmiana zawodowa w czasach pandemii”. Link do zapisów znajdziecie tutaj. Nie może Was tam zabraknąć.
A dla wszystkich tych, którzy nadal zastanawiają się, jaka ścieżka rozwoju byłaby dla nich odpowiednia, przygotowaliśmy serię „Pomysł na siebie. Pomysł na życie. Dotychczas, ukazały się wywiady na temat poniższych zawodów:
Tłumacz konsekutywny i symultaniczny
Kierownik Projektów (Project Manager)