Zwinnologia. Innowacyjne podejście do zarządzania zmianą – recenzja

wpis w: Dookoła Pracy | 9

Zaczęło się od pytania…

Gdy otrzymałam zapytanie, czy nie chciałabym przeczytać, a następnie zrecenzować najnowszej książki, która dotyczy tematyki zarządzania zmianą – nie miałam wątpliwości. Zdecydowanie tak!

Zwłaszcza, że widniejący na okładce tytuł: „Zwinnologia. Innowacyjne podejście do zarządzania zmianą” bardzo mnie zaintrygował. Tym bardziej, że zajmuję się zarówno zarządzaniem zmianą, jak i bliskie są mi podejścia zwinne. Oczy mi się zaświeciły, bo w końcu pojawiło się coś, co byłoby połączeniem dwóch tematów, które mnie interesują.

Czy moje oczekiwania i zaciekawienie zostały zaspokojone? O tym za chwilę…

Tytułem wstępu…

Książka składa się z pięciu części. W pierwszej z nich, Jarosław Rubin, Wiesław Grabowski i Marek Naumiuk przekonują nas, dlaczego jest miejsce dla kolejnej książki na temat zarządzania zmianą. Pokazują również wyniki badań na temat poziomu realizacji celów zmian w firmach w Polsce jednocześnie objaśniając, czym charakteryzuje się współczesny świat biznesu i jaki ma to wpływ na sposób wprowadzania zmian.

O co chodzi z tą zwinnością w zarządzaniu zmianą?

Po tym krótkim wprowadzeniu, przechodzimy do drugiej części, w której odkrywamy sedno zwinnego zarządzania zmianą. Najistotniejsze są 3 kluczowe elementy: Wgląd, Opcje działań i Eksperymenty. To one tworzą cykl zwinnego zarządzania zmianą. Wgląd, to przeanalizowanie bieżącej sytuacji firmy, dokonanie diagnozy. Mając już te podstawy, możemy przygotować opcje działań, by w następnym kroku zacząć eksperymenty i przetestować, czy nasza hipoteza o oczekiwanych efektach były słuszne. Wówczas, rozpoczyna się nowy cykl zarządzania zmianą. Co w tej części mnie najbardziej ujęło? Okraszona jest w przykłady z praktyki biznesowej autorów. Dzielą się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami, jednocześnie pokazując, jak oni w danej sytuacji postąpili. Są konkretne przykłady ćwiczeń, które wykonali podczas warsztatów, problemów i wątpliwości jakie się wówczas pojawiły, oczekiwania uczestników. Teoria przeplata się tu z praktyką w najczystszej formie. A to wciąga. Czytając, miałam ochotę od razu zorganizować warsztat i wypróbować proponowane narzędzia.

Bez nich zmiana nie przyniesie rezultatu…

Część trzecia dotyczy już nie aspektów organizacyjnych, ale ludzi. Przecież w każdej zmianie, to od tego, czy ludzie będą chcieli się zmienić, czy zaangażują się, czy będą rozumieć cel i sens zmiany zależy, na ile zmiana spełni oczekiwania i przyniesie pożądany efekt. Autorzy kwestionują twierdzenie, że każda zmiana rodzi opór. Zamiast oporu, mówią o reakcjach na zmianę podając także ich psychologiczne przyczyny. Pokazują również, jakie mogą być najczęstsze bariery, które utrudniają wprowadzenie zmiany i jak im można zaradzić. W kontekście barier, widzę sporą analogię do proponowanego przez PROSCI modelu ADKAR, który również może służyć do diagnozy potencjalnych barier. Omówione zostały także aspekty dotyczące kultury organizacyjnej, co bardzo cieszy, bo zmiany dotykające kultury danej organizacji są jednymi z najtrudniejszych. Duży plus za uwzględnienie ich w książce.

Coś dla Praktyka…

Autorzy Zwinnologii pomyśleli również o tym, jak przekonać Sponsorów do zastosowania zwinnego podejścia do zarządzania zmianą. O tym jest cały rozdział czwarty. Ostatnia – piąta część jest według mnie najważniejsza. Zwłaszcza dla praktyka, który chciałby od razu przejść do działania i zastosować narzędzia prezentowane w książce. Każde z nich zostało tu dogłębnie omówione, razem z omówieniem sytuacji, do jakich może mieć zastosowanie, a także, jakie mogą być potencjalne trudności z wdrożeniem.

I teraz, wracając do pytania: Czy moje oczekiwania i zaciekawienie zostały zaspokojone?

Tak. Z nawiązką. Spodziewałam się stricte teoretycznego modelu, a otrzymałam dużo praktycznych wskazówek. To co mnie ujęło, to duża ilość przykładów z życia biznesowego, szczegółowo omówionych narzędzi, a także dużo statystyk dotyczących zarządzania zmianą na rynku polskim. Sama jestem wielkim zwolennikiem elastyczności i przede wszystkim słuchania informacji zwrotnej zamiast sztywnego trzymania się planu. Nie dziwi więc, że „Zwinnologia. Innowacyjne podejście do zarządzania zmianą” dołączyła właśnie do listy książek, do których będę niejednokrotnie sięgać szukając źródeł inspiracji!


Kilka słów na temat autora:

Klaudia Jarych – Facylitator, Kierownik projektów, People & Change Manager w jednej z dużych, międzynarodowych firm. Doświadczenia zdobywała pracując przy organizacji spotkań z przedsiębiorcami, eventów szkoleniowych, koordynując projekty (HR, Marketing, IT), czy też realizując się jako Scrum Master. Aktualnie, pracuje z managerami średniego i wyższego szczebla, a także z zespołami oswajając ich ze zmianami. Prowadzi warsztaty diagnozujące gotowość na zmianę, wypracowuje strategie komunikacyjne i ma ogromną frajdę z tego, co robi.