Prawo pracy pod lupą, czyli 8 pytań i odpowiedzi o ciążę podczas urlopu wychowawczego

wpis w: Dookoła Pracy | 58

O tym jak bardzo prawo może być zawiłe i skomplikowane, już chyba każdy wie. „Prawo pracy pod lupą”, to cykl wpisów dotyczących zagadnień prawnych, które są istotne z punktu widzenia pracownika, a nie zawsze są w pełni jasne. Podajemy je w przystępnej formie pytań i odpowiedzi. W lipcu, dyskutujemy o ciąży podczas urlopu wychowawczego.

 

  1. Nie wiem, czym jest urlop wychowawczy, co się z nim wiąże itd. Gdzie mogę to sprawdzić?

O urlopie wychowawczym pisaliśmy tutaj. Warto zajrzeć do tego artykułu.

 

  1. Czy jeśli będę na wychowawczym i zajdę w ciążę, to dostanę po nim urlop macierzyński?

Jeśli nie podejmiesz żadnych kroków, by formalnie wrócić do pracy i tym samym zakończyć/przerwać wychowawczy, to niestety nie, dlatego warto zobaczyć, co zrobić, by jednak skorzystać z przywilejów, z których korzystają inne ciężarne pozostające na etacie. O tym jest właśnie ten artykuł.

 

  1. Kiedy mogę przerwać urlop wychowawczy?

    a) W każdym momencie, jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę;
    b) Na 30 dni przed planowanym terminem powrotu do pracy po zawiadomieniu pracodawcy – tu nie musi on wyrażać zgody

 

  1. Jak przerwać urlop wychowawczy?

Warto złożyć w formie pisemnej odpowiedni wniosek i złożyć go w kadrach. Wzory znajdziesz w Internecie.  W pierwszym przypadku, gdy chcesz wrócić w dowolnym terminie będzie obowiązywał wniosek „przerwanie urlopu wychowawczego art. 186_3 ust. 1 KP”, a w sytuacji, gdy zgłaszasz chęć powrotu na 30 dni przed powrotem wniosek „przerwanie urlopu wychowawczego na podstawie art. 186_3 ust. 2 KP”

 

  1. No dobra, zaszłam w ciążę podczas wychowawczego, złożyłam wniosek o przerwanie wychowawczego i co teraz? Aby skorzystać z uprawnień muszę wrócić do pracy na jakiś określony czas?

Mówiąc wprost: Nie. Jeśli stan zdrowia Ci na to pozwala, dobrze się czujesz, to jak najbardziej możesz pracować tak długo jak tylko zechcesz. ALE: jeśli są przesłanki do przejścia na L4 w ciąży, to możesz złożyć takie zwolnienie pierwszego dnia, w którym planowałaś wrócić do pracy, czyli fizycznie nie ma konieczności, abyś nawet 1 dzień pracowała…

W takiej sytuacji, nabywasz prawo do 100% wynagrodzenia na czas L4.  Oczywiście po przerwaniu wychowawczego zaczyna przysługiwać Ci ponownie prawo do urlopów wypoczynkowych, macierzyńskiego, rodzicielskiego itp.

 

  1. Czy jeśli przed zajściem w ciążę przebywałam np. 12 miesięcy na bezpłatnym wychowawczym, to nawet jeśli go przerwę, to podstawą do naliczania wynagrodzenia na nowym L4 będzie 0 złotych? No bo przecież nie otrzymywałam wtedy wynagrodzenia?

Oczywiście, że nie. Co do zasady podstawa do naliczania wynagrodzenia podczas takiego L4 będzie kwota widniejąca na umowie z Twoim pracodawcą (wzięta wprost z umowy)

 

  1. A jeśli na wychowawczy przeszłam od razu po zakończeniu rodzicielskiego i od przejścia na wychowawczy do jego przerwania i przejścia na ciążowe L4 minęło mniej niż 3 miesiące, to wtedy jak mi naliczą wynagrodzenie na nowym L4? Tak samo jak w pkt 6?

W takiej sytuacji będziesz otrzymywać kwotę wyliczaną tak samo jak na poprzednim macierzyńskim, czyli średnią za 12 msc poprzedzających przejście na pierwsze L4.

Przykład:

Pracowałaś od 1 stycznia 2016 do lutego 2018. Od 1 marca przeszłaś na l4 (w pierwszej ciąży), a w sierpniu 2018 urodziłaś. Do sierpnia 2019 jesteś na urlopie rodzicielskim (łączny urlop przysługujący po urodzeniu dziecka, to 20 tygodni macierzyńskiego +32 tygodnie rodzicielskiego następujące po sobie). Po zakończeniu rodzicielskiego powiedzmy 1 września przeszłaś na urlop wychowawczy, a w listopadzie 2019 okazało się, że jesteś w ciąży i chcesz przerwać wychowawczy, a następnie przejść na L4.

W tej sytuacji, przy wyliczaniu wysokości wynagrodzenia wypłacanego podczas L4 będzie wzięty pod uwagę okres od 1 lutego 2017 do 28 lutego 2018.

 

  1. Gdy byłam w pierwszej ciąży i przeszłam na L4, to po 30 dniach dostałam skierowanie na badania kontrolne. Nie robiłam ich, gdyż od razu po zakończeniu rodzicielskiego poszłam na wychowawczy. Czy jeśli przerwę wychowawczy i zgłoszę chęć powrotu do pracy, to będę musiała je wykonać nawet jeśli od razu złożę wniosek o L4?

Jeśli od pierwszego dnia planowanego powrotu do pracy i tak idziesz na L4, to nie ma sensu go wykonywać, gdyż przecież ma potwierdzić Twoją zdolność do pracy, a L4 stwierdza przecież niezdolność do pracy.

Inaczej byłoby gdybyś miała pracować chociaż 1 dzień. Wtedy, zanim rozpoczniesz pracę obowiązkowo te badania muszą być wykonane.

 

Artykuł powstał w oparciu o Kodeks Pracy (Ustawa z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy wraz z późniejszymi zmianami), ustawę z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy z 30 maja 1996 r.

 

Tematyka prawa pracy dla przyszłych i aktualnych rodziców zainteresowała Cię? Przeczytaj również:

Prawo pracy pod lupą, czyli 12 pytań i odpowiedzi o urlop macierzyński
Urlopy okolicznościowe na wyjątkowe sytuacje rodzinne – 10 pytań i odpowiedzi
Prawo pracy pod lupą: wpis dla przyszłego taty, czyli 10 pytań o urlop ojcowski i tacierzyński
Prawo pracy pod lupą, czyli 11 pytań i odpowiedzi o prawa kobiet w ciąży